[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
180 L Juwel Vision Nature style  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

alte poze cu baieti si fete
[Thumb - 20180421_205617.jpg]

[Thumb - 20180421_202641.jpg]

[Thumb - 20180421_202744.jpg]

[Thumb - 20180421_205641.jpg]

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sunt foarte frumosi, sa-ti traiasca!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

koala wrote:Sunt foarte frumosi, sa-ti traiasca!

Multumesc ! Ce parere ai ? O sa reziste acest mic biosistem cu atatia pestii mari cateva luni pana sa ajunga sa se aleaga 1 sau 2 perechi ?
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca esti atent la calitatea apei, atunci nu vor fi probleme... scalarii se aleg relativ repede, daca-s hraniti bine si daca nu-i streseaza nimeni.
Teoretic, ei ajung la maturitate inainte de implinirea varstei de 1 an. Vei remarca imediat "formarea perechilor".

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

koala wrote:Daca esti atent la calitatea apei, atunci nu vor fi probleme... scalarii se aleg relativ repede, daca-s hraniti bine si daca nu-i streseaza nimeni.
Teoretic, ei ajung la maturitate inainte de implinirea varstei de 1 an. Vei remarca imediat "formarea perechilor".

La calitatea apei sunt foarte atent. Fac schimburi saptamanale de apa . In acvariu mai sunt si melci si ceva creveti ( astia nu stiu pentru cat timp , daca vor fi destepti vor supravietui , bazinul e bine plantat si au locuri de ascuns o droaie , daca nu nu ). Scalarii sunt deci aici in varful lantului trofic. Sper doar sa nu se streseze ei intre ei , fiind cam multi in apa putina.
Spune-mi te rog e o trasatura a lor sa stea mai degraba in banc decat solitari ?
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

- Scalarii stau "in grup" atata vreme cat sunt tineri... dupa ce se alege prima pereche, o sa vezi ca masculul si femela "ocupa" o bucata din acvariu si incearca sa-i alunge pe ceilalti.
- Scalarii adulti sunt la fel de "scandalagii" ca toate cichlidele... melcii sunt in regula, dar crevetii aia nu cred ca vor scapa. Eu nu am avut creveti, asa ca doar fac niste presupuneri.
- Volumul bazinului poate sa sustina 2 perechi de scalari, cu putin noroc... teoretic, ei ar trebui sa ocupe lateralele acvariului si sa se "ciondaneasca" doar in timpul orelor de masa... practic, fiind cichlide, ai sa vezi ca sunt rautaciosi si certareti (mai ales daca depun icre).


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

koala wrote:- Scalarii stau "in grup" atata vreme cat sunt tineri... dupa ce se alege prima pereche, o sa vezi ca masculul si femela "ocupa" o bucata din acvariu si incearca sa-i alunge pe ceilalti.
- Scalarii adulti sunt la fel de "scandalagii" ca toate cichlidele... melcii sunt in regula, dar crevetii aia nu cred ca vor scapa. Eu nu am avut creveti, asa ca doar fac niste presupuneri.
- Volumul bazinului poate sa sustina 2 perechi de scalari, cu putin noroc... teoretic, ei ar trebui sa ocupe lateralele acvariului si sa se "ciondaneasca" doar in timpul orelor de masa... practic, fiind cichlide, ai sa vezi ca sunt rautaciosi si certareti (mai ales daca depun icre).



Multumesc mult pentru lamuriri .
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline




by koala: Am rezolvat cu linku' de youtube...

This message was edited 1 time. Last update was at 07/05/2018 07:50:34

Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Foarte fain acvariul. Scalarii sunt de top. Imi place cand se misca toti in acelasi timp.
Ce s-a mai intamplat cu cel care nu manca?



MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Humbert wrote:Foarte fain acvariul. Scalarii sunt de top. Imi place cand se misca toti in acelasi timp.
Ce s-a mai intamplat cu cel care nu manca?


Sincer a slabit atat de mult ca parca e schelet. Nu a crescut de loc ... si nu prea mai aveam nici o speranta , cand ... dintr-o data a inceput brusc sa manance. Hrana de dimensiuni mici de la JBL , granulele cele mai mici pe care le papa neonii de obicei. Deja are vreo 3 zile de cand mananca. Poate va scapa. Ceilalti au crescut vizibil in nici o luna. M-am indragostit de pestii astia. Cu adevarat ciclidele sunt altceva decat ce am avut pana acum .
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

[youtube]http://youtu.be/maXI_wCKPNQ[/youtube]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=maXI_wCKPNQ[/youtube]



I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Multumesc de ajutor , trebuie sa invat sa le pun asa frumos.

Intre timp bazinul se dezvolta tare frumos ( opinia mea ) . Scalarul care nu mananca a inceput sa revina la un gand mai bun. De vreo 2-3 zile a inceput sa manance si pare ca incepe sa isi revina. O problema care nu prea ma pot decide cum sa o rezolv : pe laterala mosul cu microsorumul si cu echinodorusul urias cam iau lumina la gazon ... , gazonul se dezvolta mI greu , pe de alta parte imi este mila sa le tund mai tare pe plantele care umbresc gazonul ca le consider frumoase si frumos aranjate. Voi ce ati face ? Sa se descurce gazonul cum poate sau foarfeca in ele ?

This message was edited 1 time. Last update was at 08/05/2018 17:37:41

MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Dupa cum stiti ma confrunt cu c3va probleme cu BBA si usor GSA. Melcii asasini au terminat in mare ce era de terminat cu melcii comunitari micuti.
Am acum o problema. Datorita faptului ca am scalari, crevetii nu mai ies la lucru pe lumina de loc . In acvariu se lupta cu algele doar 2 aimonieri care sunt lenesi si prefera sa manance ce ramane de la masa scalarilor in loc sa curete plante si geamuri si 4 oto , care sunt harnici dar putini. Exista c3va melci care : sa se inmulteasca greu/ de loc , sa nu fie ucisi de melcii asasini si sa si lupte cu algele ?
P.S. crevetii fac treaba, dar sunt putine ore de intuneric ... stiti voi , vara , etc ...
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Din cate stiu eu, anentomele ataca orice melc. Mie mi-au casapit 2 nertine de ex. desi erau de 3-4 ori mai mari.

Tot din cate stiu eu, melcii sunt inutili in lupta cu algele, la fel ca si crevetii :-)

Una e sa "manance alge" si alta e sa iti rezolve o problema cu algele sau cu un anumit tip de alga.
Iar aymonierii nu stiu la ce sunt buni, ce stiu e ca sunt vanduti frecvent pe post de SAE desi nu au treaba cu BBA-ul asa cum au SAE.
Sorry :-)

This message was edited 2 times. Last update was at 01/06/2018 16:41:57




Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Daca problema cu BBA e super serioasa (la mine de ex nu e, desi am BBA) vezi si asta

http://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/algae/69737-method-controlled-imbalances-summary.html#/topics/69737



MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Salut , acvariul merge in continuare. Datorita nepriceperii mele nu pot inca pune poze . Trebuie program de micsorat si nu am . Asta e . Da sa va spun cum stau. Am inceput cu 9 scalari in data de 19 aprilie. De atunci unul a murit si pe unul l-am dat la un prieten. Apoi am mai cumparat un pui . Asa ca acum am 8 in total. Pestii au crescut foarte mult , foarte mult si sunt foarte frumosi. Am fost tare ocupat si din pacate inconsecvent pe parte de aquascaping. Ca urmare acvariul nu mai este ce era odinioara.
Alge nu sunt decat 2 specii : GSA total nesemnificativ si nederanjant si BBA destul de agresiv si urat. Macro nu am mai dozat de vreo 1 luna. M-am gandit sa trec de pe JBL ProScaper pe Dennerle micro si macro. Cu micro am inceput deja de o saptamana in doza recomandata de producator dozare unica saptamanala. Sincer sa fiu si pe macro as merge tot asa. Pe doza unica o data pe saptamana sau impartita in 2 transe ( de 2 ori pe saptamana ) ce parere aveti ? Pe parte de macro poate fi in regula asa c3va ? Vreau asta din lipsa de timp . Avand atatia pesti mari am crezut ca am mult NO3 si PO4 si de aceia este si mult BBA. Azi am facut teste si am ramas foarte placut surprins :
NO3 5 mg/l
PO4 0,1 mg/ l . Stiu ca valorile sunt foarte scazute pentru plantat ... . Oare de aceia este si BBA ? Sau nu e acesta motivul ?
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Din experienta personala , algele paroase apar din urmatoarele motive : flow insuficient , mizerie in bazin, hrana vie sau congelata administrata pestilor , filtru incarcat si posibil si fluctuatie a co2.

MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Gabi C wrote:Din experienta personala , algele paroase apar din urmatoarele motive : flow insuficient , mizerie in bazin, hrana vie sau congelata administrata pestilor , filtru incarcat si posibil si fluctuatie a co2.



*Flow insuficient - nu stiu ce sa zic , posibil , am bazinul cu pesti mari si am lasat viteza de curgere jos ca sa filtrare biologica buna
*Mizerie in bazin - DA , pestii mari fac caca mare , eu schimb saptamanal 40 l de apa dintr-un total de circa 150 -- aici nu stiu , ar fi bune schimburi mai mari ?
* hrana vie / congelata nu dau
* CO2 merge non stop cu 2 bule pe secunda , nu pot exista fluctuatii

O sa incerc sa tund unde e afectat si sa curat filtrul sa vedem ce iese.
Merci Gabi.
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Gabi C wrote:Din experienta personala , algele paroase apar din urmatoarele motive : flow insuficient , mizerie in bazin, hrana vie sau congelata administrata pestilor , filtru incarcat si posibil si fluctuatie a co2.


Nivelul scazut de NO3 si PO4 nu pot reprezenta un motiv ?
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com