[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
primul comunitar plantat, juwel lido 120  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
criscris
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2014 20:57:59
Messages: 60
Location: Colentina/Dna Ghica/Germania
IP:
Offline

salut baieti, va prezint , cu speranta unor sfaturi si remarci din partea voastra, primul acvariu , ce troneaza in camera fiului meu , ca un hobby ce probil il va interesa mai mult pe parcurs decat acum(6,5 ani).
este vorba un de acvariu de 120l de la Juwel, modelul Lido, foarte dragutz ca aspect exterior, dotat cu lampi juwel t5 24w + reflektoare hiflex juwel (cu ajutorul lor poti orienta iluminatul in anumite parti ale acvariului )
filtrul este cel standard, intern, bioflow 3.0 600l/h, substrat: placi de turba presata vitacraft, 2,5l aquabasis jbl, 1l substrat bio homemade de la un petshop din zona, 7 bile fertilizante de la jbl si pietris manado de la jbl.apa a fost ajutata la ciclare cu nitrivec de la sera iar dupa cateva zile am bagat doi somni iar mai tarziu, restul.
plante ar fi hygrophila polysperma,vallisneria, echionodorus amazon sword, 3 feluri de anubias si ceva de suprafata ,Hydrocharis morsus-ranae.
din fauna fac parte doi scalari de talie medie sper sa nu intrig pe nimeni din cauza spatiului limitat dar astia chiar ii plac fiului meu, 12 Hyphessobrycon rosaceus, un Pterygoplichthys gibbiceps si un Megalechis thoracata.
apa a primit ceva fertilizanti pe baza de fier, mangan, etc, ferroplant de la bioplast,plantamin de la tetra, variosan minerale de la bioplast si morena de la sera (pt proprietatile apei intunecate) pana acum, din pacate doar dupa instructiiunile de pe ambalaje , o trusa de testere lichide urmeaza foarte curand.
toate plantele ,inafara de hygrophila, cresc lent si cu diferite probleme de tipul frunzelor galbui si alocuri gaurite, probabil datorita lipsei de co2, instalatie care urmeaza iar in viitorul foarte apropiat.
pestii par ca se simt bine , sunt foarte vioi si cersesc ,cel putin scalarii, mereu mancare, primesc granule dennerle , fulgi diferiti sera si ceva pastile verzi sera pt somni.
ceva poze care probabil spun mai mult decat toata descrierea de mai sus
[Thumb - 2.jpg]

[Thumb - 3.jpg]

[Thumb - 4.jpg]

[Thumb - 1.jpg]

[Thumb - P1050652.jpg]

This message was edited 5 times. Last update was at 01/02/2014 23:20:56

IwaGumiGUY
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 03/06/2013 19:57:00
Messages: 402
Location: Medias
IP:
Offline

Frumos acvariul si amenajarea lui, bravo!
Parerea mea e ca ursuletii fac toata treaba acol' )
[Yahoo!]
criscris
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2014 20:57:59
Messages: 60
Location: Colentina/Dna Ghica/Germania
IP:
Offline

merci , ursuletii le ofera moonlight cu veioza lor ce are un bec albastru difuz

am citit in descrierea ta ca folosesti easy carbo si in acelasi timp instalatie co2? sunt fertilizari diferite?

apropo, misto setup-ul tau
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Un acvariu amenajat cu foarte mult bun gust! Imi place imaginea generala
Am doar 2 "carcoteli" de facut:

- gibbicepsu' o sa creasca mare, prea mare... ar fi fost mai indicat un Ancistrus sp.
- idem pentru sanitarul ala... ajung pana la 15 cm lungime... eu as fi mers pe 3-4 Corydoras sp.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
criscris
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2014 20:57:59
Messages: 60
Location: Colentina/Dna Ghica/Germania
IP:
Offline

merci, sper sa se mentina, are deabia nici 3 sapt.
mustaciosul (megalechis) l-am luat datorita energiei pe care o emana absolut constant iar celalalt l-a cumparat sotia gresit ,de fapt trebuia sa-i aduca o pereche celuilalt, insa a ramas pana la urma.
stiu ca se fac mari si vor trebui donati candva, probabil curand,gebbiceps creste parca vazand cu ochii

majoritatea plantelor au probleme si cresc greoi, saptamana asta voi face sper in sfarsit ceva teste.

This message was edited 1 time. Last update was at 02/02/2014 13:51:54

criscris
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2014 20:57:59
Messages: 60
Location: Colentina/Dna Ghica/Germania
IP:
Offline

astazi a ajuns in sfarsit instalatia co2 , jbl proflora m602 cu magnetventil ,si are un reactor taifun destul de mare ,montat complet.
e necesar /benefic tot sau pot scoate ceva segmente oare? estetic e cam "inestetic" iar bulele de co2 sunt mari si nu se dizolva nici macar pe lungimea completa ,ajung la suprafata asa cum ies de pe furtun
ce planta inalta s-ar potrivi pentru mascarea lui si nu ar strica aspectul general?
[Thumb - P1050699.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 06/02/2014 23:15:23

criscris
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2014 20:57:59
Messages: 60
Location: Colentina/Dna Ghica/Germania
IP:
Offline

la aprox. doua ore de functionare, bilele se disipa pana in al 4-lea segment de sus, deci cele 4 sunt cam in plus ma gandesc; dar tot trebuie mascat

This message was edited 1 time. Last update was at 06/02/2014 23:38:14

wassup
Junior member

Joined: 11/01/2014 12:55:30
Messages: 57
Location: Oradea
IP:
Offline

referitor la cele spuse de tine mai sus "toate plantele ,inafara de hygrophila, cresc lent si cu diferite probleme de tipul frunzelor galbui si alocuri gaurite", este vorba de lipsa po4, adica a potasiului.
Inainte de toate fa niste teste, inclusiv po4 test sa vezi cum stai cu valorile. Si dupa parerea mea nu mai baga atatea in acvariu, rezumate doar la fertilizarea lichida macro+micro dyi (pps-pro + tetra mix) si eventual daca ai deficiente de altceva atunci sa suplimentezi cu altceva. Nu uita regula de aur: fertilizare + co2 + lumina, pentru un real succes. Atentie si cu co2-ul, nici prea mult nu e bun (mai ales in lipsa fertilizantilor si a luminii necesare plantelor sa creasca) deoarece poate dauna si favoriza aparitia algelor si de a elimina oxigenul din apa.

La restul intrebarile ma rezum sa raspund, asteptam parerile altora mai experimentati.

Ape limpezi!

Life is exploration. Make peace within yourself and enjoy the adventure.
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

wassup wrote:este vorba de lipsa po4, adica a potasiului.



PO4 = fosfati
Potasiu = K

Sunt lucruri diferite...

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
wassup
Junior member

Joined: 11/01/2014 12:55:30
Messages: 57
Location: Oradea
IP:
Offline

mi scuzi, K vroiam sa pun. Tocmai ce mi-am cumparat un test de po4 si ramasesem cu el intiparit in minte

Life is exploration. Make peace within yourself and enjoy the adventure.
criscris
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2014 20:57:59
Messages: 60
Location: Colentina/Dna Ghica/Germania
IP:
Offline

fara teste, am mai adaugat kalium si inca niste chestii micro si macro, dupa 3-4 zile plantele arata mai bine, merci pentru sfat, insa astazi am gasit o surpriza in bazin;"OO";
trebuie intervenit cu ceva sau doar lasat in voia naturii? am observat ca au de suferit ceilalti pesti care sunt alergati des prin acvariu.
[Thumb - 11.jpg]

[Thumb - 12.jpg]

scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

daca ei au depus, inseamna ca ai avut noroc ca s-au ales, de regula scalarii se aleg pe viata, si acvariul intruneste conditiile necesare lor. Parerea mea e ca trebuie sa lasi natura sa-si urmeze cursul. Oricum scalarii vor mai creste si va trebui sa faci ceva cu ei. Multi acvaristi( in genere incepatorii) se straduiesc sa scoata puii, sa-i pastreze, etc, dar lasandu-i acolo va urma selectia naturala si doar cei mai puternici vor supravietui. Nu degeaba femelele depun sute de icre. Multe din acestea vor ajunge hrana, si din putinele din care vor iesi puii se vor selecta cei mai puternici. Totul este sa le asiguri conditiile de siguranta( locuri de ascuns, izolarea filtrului cu plasa pentru a nu absorbiti acolo, etc)

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
criscris
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2014 20:57:59
Messages: 60
Location: Colentina/Dna Ghica/Germania
IP:
Offline

scorpionul, te referi la cei doi, realmente maturi, ca vor mai creste si vor trebui donati sau la viitorii pui?
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

ma refer la cei doi. O sa vina si vremea puilor, dar pana acolo mai este

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
criscris
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2014 20:57:59
Messages: 60
Location: Colentina/Dna Ghica/Germania
IP:
Offline

icrele , dimineata , erau disparute, probabil mustaciosul le-a servit drept cina ;in fine, scalarii nu pareau afectati de disparitia subita a posibililor mostenitori.
ieri am facut o vizita la un acvashop fara vreun interes de a cumpara ceva, doar gen gura casca, cand am vazut un acvariu cu niste pesti foarte interesanti , si anume pestele paradis, dupa detaliile acvariului meu, responsabilul m-a asigurat ca nu au nici o problema in convietuirea cu scalarii , asa ca am luat o pereche , dar in acvariu, scalarii i-au cam fugarit la inceput de eram cat pe ce sa ii mut intr-o vaza pe noii veniti ,astazi insa am vazut ca s-au domolit, am schimbat curentul in acvariu astfel incat plantele plutitoare se strang in coltul opus teritoriului scalarilor, ei fiind iubitori de asemenea plante, pare ca se simt destul de in largul lor pt. un nou inceput.
[Thumb - a1.jpg]

[Thumb - a2.jpg]

[Thumb - a3.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 16/02/2014 14:48:02

criscris
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2014 20:57:59
Messages: 60
Location: Colentina/Dna Ghica/Germania
IP:
Offline

update dupa aproape o luna de la start
[Thumb - acv.jpg]

Mihai Boldor
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:33:01
Messages: 271
Location: Bistrita
IP:
Offline

Foarte frumos a evolut, sunt invidios pe scalarii tai, si eu am 5 si astept sa speram ca se va alege o pereche dupa care sa-i donez pe restu.
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Imi place cum evolueaza acest bazin!
- scalarii "vor depune" cu o frecventa aproape lunara, iar in zilele alea o sa fie ceva "alergatura" prin bazin,
- puii nu au nici o sansa, in acvariul acela... chiar daca eclozeaza, in cateva zile vor disparea (mancati de ceilalti pesti).
- cand ai icre, e bine sa lasi (noaptea) o veioza aprinsa pe langa acvariu... parintii stau de veghe.
- macropodus-ii sunt pesti cuminti, or sa stea mai mult pe la suprafata...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Reusit setup, bravo!

O sugestie daca imi permiti , cred ca ar arata mult mai bine daca acea cioata nu ar sta atat de vertical ci mai degraba mai aplecat catre substrat (in diagonala).

Bafta in continuare. ;)

Utopia Reef 400
My Aquariums
criscris
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2014 20:57:59
Messages: 60
Location: Colentina/Dna Ghica/Germania
IP:
Offline

merci merci baieti
macropodus sunt spre norocul lor linistiti altfel aveam o mare problema caci nu aveam cu-i sa ii dau iar la magazin nu ii primeau inapoi.
@ bogdivaio, jur ca am frecat radacina aia de mangrova pe toate partile (este mult mai mare decat se vede in poza) si asta e singura pozitie in care sta fix, oblica dealtfel vazuta dintr-un alt unghi
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com