[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ce recomandati pentru acvariu 250X40X40 Canistre externe sau sump?  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
qwerty
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2014 17:20:22
Messages: 602
Location: Timisoara
IP:
Offline

Incep sa pregatesc material pentru urmatorul bazin. Cum scrie si in titlu, vreau un bazin, panoramic, care sa-l integrez intr-un pult. Dimensiuni, 250X40X40. Ce recomandati? sump sau canistre externe. Nu se pune problema de spatiu, totul se proiecteaza de la zero.
Lemnul este prima achizitie, din gradina butuc de vie. Astept pareri si propuneri. Multumesc.
[Thumb - IMG_7705.JPG]


Pleaca-ti urechea la vorba folositoare, chiar daca vine de la un copil; nu asculta vorba urata, chiar daca vine de la un batran.


[WWW] [ICQ]
simpfzoli
Membru de baza

Joined: 05/05/2011 20:05:49
Messages: 458
Location: satu mare
IP:
Offline

neaparat un filtru extern. si ala trebuie sa fie destul de mare. es as mege pe un tetratec ex1200. sau ceva asemanator.
[WWW] [Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Sumpul e o varianta buna.
Iti asigura un volum mare de material filtrant. Insa trebuie construit cu grija. Dragos (kirucd) te poate ajuta in sensul asta.


Daca mergi pe filtre externe, eu te-as sfatui sa iei doua, cu debit mare si volum filtrant cat mai mare.
Din ce am folosit eu iti recomand JBL (o varianta e JBL e1501) si Eheim (sunt mai multe variante, printre care Eheim 2028).

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
CALINDAN
Member
[Avatar]

Joined: 26/03/2012 14:38:38
Messages: 209
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

Am o presimtire ca majoritatea celor mai vechi in bransa o sa-ti recomande sump...si eu am in plan un proiect mai mare si chiar m-ar interesa o paralela intre cele doua modalitati de filtrare din care sa reiasa avantajele si dezavantajele fiecarui sistem,costurile etc.Multi spun ca in pretul unui filtru extern poti sa-ti faci un sump care sa aiba o capacitate de filtrare net superioara acestuia.
[Email]
Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

Din cate stiu sunt 2 chestii mai importante de retinut daca alegi Sump

# daca vrei acvariu plantat (sau mai bine zis daca vei adauga CO2 din butelie) sumupul nu e recomandat
# daca se opreste curentul risti inundatie

N-am avut Sump dar mi-au ramas in minte astea 2 lucruri din perioada in care citeam pentru ca luam si eu in calcul varianta asta pentru plantatul meu
CALINDAN
Member
[Avatar]

Joined: 26/03/2012 14:38:38
Messages: 209
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

Partea cu inundatia cica nu mai e valabila cu sistemul de la Bean Animal care e 100% sigur din punctul asta de vedere.
Si la sistemul clasic se putea evita daca se lasa o rezerva in sump care sa poata prelua apa din bazin pana la nivelul gaurii.
La partea cu aditia de CO2 nu ma pronunt ca nu am suficiente informatii.
[Email]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Intrebarile, inainte de a avea raspunsul, sint:
- de ce il faci "doar" de 40 inaltime
- ce anume vrei sa faci in el (pesti, plante etc.)

O zi buna,
Dragos

P.S. @Koh-i-Noor daca iti cedeaza garniturile la o canistra cand esti in concediu ramai
fara apa in bazin si ai o inundatie de toata frumusetea, la un sump bine calculat, proiectat
si executat nu ai un astfel de risc.

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
qwerty
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2014 17:20:22
Messages: 602
Location: Timisoara
IP:
Offline

Salut. Il vreau panoramic si m-am gandit ca la lungimea de 250X40X40 iese panoramic. Vreau sa fie plantat+pesti. Ai alte recomandari? Multumesc.

This message was edited 1 time. Last update was at 01/03/2014 21:14:30


Pleaca-ti urechea la vorba folositoare, chiar daca vine de la un copil; nu asculta vorba urata, chiar daca vine de la un batran.


[WWW] [ICQ]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

40 de cm latime mi se pare putin, nu va avea "adancime", eu l-as face de 60 cm latime.
In privinta inaltimii poti sa ramai la 40 cm, eu as prefera mai mult 50 cm.

Cea mai buna varianta de filtrare este cu sump, la volume mari de apa iesi mai ieftin si
mai bine decat filtre externe. Depinde insa si ce plante vei avea, daca vei merge si cu
plante mai pretentioase vei avea nevoie de aditie de CO2 in cantitate destul de mare
iar in acest caz sumpul, circulatia apei intre display si sump, afecteaza aditia de CO2 si
va trebui sa bagi probabil ceva mai mult CO2 decat normal.

Altfel poti merge pe variata de filtre externe, si in acest caz eu as merge pe o varianta
DIY, cu cat mai mare cu atat mai bine (o varianta foarte buna este un filtru extern DIY din
inox, si nu din teava PVC), si e posibil sa iesi mai ieftin decat cu variantele comerciale.

O seara placuta,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
qwerty
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2014 17:20:22
Messages: 602
Location: Timisoara
IP:
Offline

Ai dreptate cu latimea, parca mai bine va arata undeva cu 50,60. La acvariul ce il am acum, am si co2, posibil si la celalat sa fie asa. Oare daca as folosi in paralel cu sump-ul, o canistra si un reactor de co2, va functiona? Ma gandesc ca, circuitul care il va face canistra+reactorul sa fie sufient co2, fara a fi nevoit sa suplimentez co2 din pricina sump-ului. Inca sunt in cercetari, pana voi aplica proiectul. Daca voi alege varianta cu canistre voi proiecta din start locul unde vor sta canistrele cu posibilitatea de a se scurge la canal apa, in caz de cedeaza ceva pe la canistre. Multumesc, si mai astept sfaturi.

P.S. Ai o idee constructiva pentru filtre externe DIY?

This message was edited 1 time. Last update was at 01/03/2014 23:02:44


Pleaca-ti urechea la vorba folositoare, chiar daca vine de la un copil; nu asculta vorba urata, chiar daca vine de la un batran.


[WWW] [ICQ]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

- 250x40x40 sunt niste dimensiuni cam atipice... bazinul o sa arate cam "aiurea".
- pe latime nu vei putea sa amenajezi nimic spectaculos!
- inaltimea "efectiva" a coloanei de apa o sa fie undeva pe la 30-33 cm (dupa ce scazi nisipul si spatiul de deasupra apei).
- eu nu as face un asemenea bazin!

Ca filtrare, as recomanda sump. Vezi acvariile colegilor din Timisoara (Adi Radu si Ovidiu Ungureanu), poate tragi niste concluzii.
Merge si cu 2 canistre, daca nu reusesti sa te convingi ca sumpul este o idee foarte buna.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
qwerty
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2014 17:20:22
Messages: 602
Location: Timisoara
IP:
Offline

Astept sfaturi legat de dimensiune Inca sunt in faza de cecetare

Pleaca-ti urechea la vorba folositoare, chiar daca vine de la un copil; nu asculta vorba urata, chiar daca vine de la un batran.


[WWW] [ICQ]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Pai ti-au zis colegii legat de dimensiune.
Am vrut sa-ti spun si eu, dar cred ca eram pe fuga si am omis.

40 cm latime e prea putin, mai ales daca luam in calcul si lungimea de 240.
Daca ai loc, fa-l cu incredere de 60 cm latime si 50 inaltime

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca iti faci sump nu ai nevoie de inca o canistra. Iti poti confectiona un reactor de CO2
pe care sa il intercalezi pe circuitul pompei de recirculare. Nu are sens sa amesteci canistra
cu sumpul, ori una ori alta.

Daca te gandesti la canistre, una DIY care te tine o viata si face treaba buna e asta:

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/27872.page

Functie de volumul final al acvariului si de incarcarea biologica vei avea nevoie de una mai mare
sau doua. Cu cat mai mult material filtrant cu atat mai bine. Folosirea unei canistre de acest fel
presupune din punctul meu de vedere si folosirea unui filtru intern folosit exclusiv pentru filtrare
mecanica, canistra/canistrele urmand sa faca doar filtrare biologica.

O seara placuta,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
qwerty
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2014 17:20:22
Messages: 602
Location: Timisoara
IP:
Offline

Multumesc Dragos!

Pleaca-ti urechea la vorba folositoare, chiar daca vine de la un copil; nu asculta vorba urata, chiar daca vine de la un batran.


[WWW] [ICQ]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

qwerty wrote:Astept sfaturi legat de dimensiune Inca sunt in faza de cecetare

Eu recomand: 250x60x60 (cm).

- la inaltimea asta nu iti trebuie geam din alte galaxii... merge perfect cu geam de 12mm, care se gaseste relativ peste tot.
- latimea de 60 cm este generoasa, vei putea sa incropesti inauntru orice fel de decor.
- eu te indemn sa iti faci filtrare cu sump si BeanAnimal... overflow intern, nu se vede nicio teava pe-afara.
- repet recomandarea de a vedea bazinele mari ale lui AdiRadu si Ovidiu Ungureanu.
- in sump, poti pune orice reactor doresti tu... nu e nevoie de o canistra suplimentara pentru asta.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Dan
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 11/01/2002 02:00:00
Messages: 3268
Location: Bucuresti - Colentina
IP:
Offline

Ia in calcul dimensiunile propuse de Ricardo, e pacat de un acvariu cu potential ( ma refer la lungimea de 250 cm) sa-l ciuntestesti cu latime si inaltime de nano.

Alege varianta cu sump cand il proiectezi si in cel mai rau caz daca te hotarasti sa folosesti filtre externe pentru inceput nu te incurca cu nimic sumpul si ai enormul avantaj ca atunic cand vei dori sa treci la sump o poti face foarte usor. Invata din experienta celor care au zis ca nu au nevoie de sump si pe urma a fost nevoie sa se dea peste cap ca sa monteze unul.

-- aCVarist, deci eXist --
[WWW]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2616
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

eu cred ca nu rezolvi nimic cu canistre la marimea imensa a acestui bazin
eu la 300 de litri de-abia cu un e1501 si cu un e901 pot sa zic ca sunt multumit (inainte aveam suspensii vizibile in apa)
deci eu cred ca sumpul este singura varianta.
si intr-adevar, va arata mult mai bine cu 60 h si 60 latime. 40 de cm inaltime este o greseala, gandeste-te ca vreo 8-10 cm sunt ocupati de substrat, sus iti mai raman 3-5 cm liberi, mai ales ca apa se mai si evapora, si uite asa ajungi cu o coloana de apa efectiva de vreo 28 cm.

eu am masurat coloana efectiva de apa la mine la inaltimea de 50 cm si are 36-38 de cm, ceea ce este surprinzator de putin

dar in ceea ce priveste sumpul, mai exista o varianta de constructie care inteleg ca se foloseste pe afara dar la noi nu prea, si anume sump integrat in bazin.

respectiv, pe una din laterale sau chiar pe lungimea din spate iti lasi 10-15 cm pentru un sump integrat.
in felul asta nu mai ai nevoie sa scoti apa din bazin si o sa bagi inapoi si deci costurile si complexitatea sistemului ar trebui sa scada considerabil.

eu asa as face, sigur, cu conditia sa ai loc sa faci acvariul lat de 75 cm.

This message was edited 3 times. Last update was at 02/03/2014 13:28:28




qwerty
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2014 17:20:22
Messages: 602
Location: Timisoara
IP:
Offline

Multumesc tuturor de sfaturi. Loc cum am spus, va fi, va sta intr-un living pe care anul asta il am in proiect sa il fac, deci voi lua in calcul si acvariul, orice dimensiune va avea el.

@humbert, ce medii de filtrare ai in canistre?

This message was edited 1 time. Last update was at 02/03/2014 16:19:07


Pleaca-ti urechea la vorba folositoare, chiar daca vine de la un copil; nu asculta vorba urata, chiar daca vine de la un batran.


[WWW] [ICQ]
qwerty
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2014 17:20:22
Messages: 602
Location: Timisoara
IP:
Offline

koala wrote:eu te indemn sa iti faci filtrare cu sump si BeanAnimal... overflow intern, nu se vede nicio teava pe-afara.
- repet recomandarea de a vedea bazinele mari ale lui AdiRadu si Ovidiu Ungureanu.
.


Asta inseamna gaura in fundul bazinului. Am vazut ceva pe net in felul asta.

This message was edited 1 time. Last update was at 02/03/2014 16:23:21


Pleaca-ti urechea la vorba folositoare, chiar daca vine de la un copil; nu asculta vorba urata, chiar daca vine de la un batran.


[WWW] [ICQ]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com