[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
incalzitor substrat  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
alma347
Member
[Avatar]

Joined: 26/01/2013 23:19:05
Messages: 117
Location: Constanta
IP:
Offline

Salut

acum citeva zile am cumparat de pe net un incalzitor de substrat jbl si am avut o surpriza oarecum neplacuta : nu are termostat il bagi in priza si poti avea o ciorba bine garnisita (peste mai putin dar mute plante)

gindul m-a dus la vechile incalzitoare care trebuiau supravegeate mai ceva ca butelia..

acum trebuie sa " inventez "un termostat reglabil, imi puteti recomanda ceva simplu si usor de confectionat



[WWW] [Yahoo!] [MSN]
Bobi Brasov
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 12:31:17
Messages: 139
Location: BRASOV
IP:
Offline

Salut, incalzitoarele de substrat functioneaza cu un controller care face un echilibru intre incalzitorul din apa si cel din substrat (cu 2 grade mai cald decit apa) !! unii colegi au incercat cu priza programabila,dar e foarte greu sa mentii o diferenta constanta pe o perioada lunga de timp !! deci o varianta simpla nu cred ca gasesti,tot un controller de temperatura e ceea ce ai nevoie !! Stima !

Sa auzim de bine !
[Yahoo!] aim icon [MSN] [ICQ]
alma347
Member
[Avatar]

Joined: 26/01/2013 23:19:05
Messages: 117
Location: Constanta
IP:
Offline

ce imi puteti recomnda bun si ieftin(bugetul afost depasit de mult)
[WWW] [Yahoo!] [MSN]
Bobi Brasov
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 12:31:17
Messages: 139
Location: BRASOV
IP:
Offline

bun si ieftin,nu stiu ce sa zic,dar un controller dennerle duomat 1200 comfort (este un model mai vechi ca aparitie) este undeva pe la 200 lei second,iar un dennerle duomat evolution deluxe e mai scump,dar macar sint dedicate acvaristicii .Asa, cu ceva inlocuitori ma indoiesc ca o sa ai rezultate,ca sa nu pun la socoteala nervii !! urmareste rubrica vinzari si poate o sa ai noroc !

Sa auzim de bine !
[Yahoo!] aim icon [MSN] [ICQ]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Asa este, ai nevoie de un controller.

Bun dar si ieftin nu prea exista...
Controllere exista de la Dupla, Dennerle si altele...dar sa stii ca te cam costa.

Exista insa varianta SH, pe ebay.
Daca urmaresti atent, poti gasi la preturi bune. Sa fii atenta si la review-urile primite de vanzatori.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
silviu.rdk
Member
[Avatar]

Joined: 21/03/2013 14:57:15
Messages: 198
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Ce volum de apa are baziunul si cati watti are incalzitorul? Daca diferenta de temperatura din camera si temperatura tinta din acvariu este de 4-5 grade si incalzitorul nu este supradimensionat pt acvariul tau, va functiona ok, fara sa apara probleme de supraincalzire.

Eu am folosit incalzitor fara controller dar doar in sezonul rece, tocmai pt a avea diferenta de temperatura mare.


[Email]
alma347
Member
[Avatar]

Joined: 26/01/2013 23:19:05
Messages: 117
Location: Constanta
IP:
Offline

din calcule cam 180l

inca este in faza de constructie (adun tot ce-mi trebuie si apoi ii dau drumu)

dar daca instalez incazitorul de substrat , pun substrat si populez acvariul pot monta apoi controlerul(nu am vazut nici unul pina acum si nu stiu cum se monteaza)
[WWW] [Yahoo!] [MSN]
alma347
Member
[Avatar]

Joined: 26/01/2013 23:19:05
Messages: 117
Location: Constanta
IP:
Offline

stefanp wrote: Sa fii atenta si la review-urile primite de vanzatori.


sorry pt inducere in eroare , nikul este de vina

Marian este numele meu
[WWW] [Yahoo!] [MSN]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Sorry, n-am stiut

Da, controllerul se poate pune dupa. Doar cablurile au un transformator, de la care pleaca un stecher, ce va fi conectat la controller.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
alma347
Member
[Avatar]

Joined: 26/01/2013 23:19:05
Messages: 117
Location: Constanta
IP:
Offline

tks pt sfaturi


mai am de dat o gaura (pt firele incalzitorului )si cred ca sambata ii fac inaugurarea
[WWW] [Yahoo!] [MSN]
alma347
Member
[Avatar]

Joined: 26/01/2013 23:19:05
Messages: 117
Location: Constanta
IP:
Offline

cu f mari emotii am dat gaura in sticla (10mm ),am intins si rezistenta ,pt a face conexiunea cu sursa ,a trebuit sa las cam 15cm in afara acvariului .este bine asa cum am procedat sau trebuia tot cablajul in interor?

[Thumb - SAM_1140.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 01/05/2014 19:39:04

[WWW] [Yahoo!] [MSN]
alma347
Member
[Avatar]

Joined: 26/01/2013 23:19:05
Messages: 117
Location: Constanta
IP:
Offline

din cauza marimi a trebuit sa postez separat

va rog nu bagati de seama maldarul de cablaj de linga sursa :
[Thumb - SAM_1141.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 01/05/2014 19:38:23

[WWW] [Yahoo!] [MSN]
johnny
Senior member
[Avatar]

Joined: 04/03/2012 14:39:28
Messages: 665
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ai dat gaura pe spatele acvariului jos sa scoti firele la incalzitor!! Omule gandeste ca o sa fie presiunea apei mereu acolo jos ,si daca nu izolezi bine te vei trezi cu apa in casa. Cine te a invatat.
[Email]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

eu as mai fi adaugat cateva ventuze. Curand o sa creasca plantele o sa-si bage radacinile pe dupa fire si cand o sa tragi de ele o sa iasa tot firul afara. In plus as fi lipit ventuzele cu silicon de fundul acvariului. Experienta arata ca ele se vor desface in timp daca nu-s lipite. Nici acum nu e tarziu sa faci figura. Altfel mai tarziu o sa regreti

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
alma347
Member
[Avatar]

Joined: 26/01/2013 23:19:05
Messages: 117
Location: Constanta
IP:
Offline

johnny wrote:Ai dat gaura pe spatele acvariului jos sa scoti firele la incalzitor!! Omule gandeste ca o sa fie presiunea apei mereu acolo jos ,si daca nu izolezi bine te vei trezi cu apa in casa. Cine te a invatat.


crezi ca este posibil sa arunce dopul de silicon afara?ii fac un dop de doua ori mai mare de cit gaura si mai adaug si o bucata de plastic

voi taia bucati de sticla si le voi lipi pe fundul acvarioului(din 20 cm in 20cm este ok)

This message was edited 1 time. Last update was at 02/05/2014 06:44:26

[WWW] [Yahoo!] [MSN]
johnny
Senior member
[Avatar]

Joined: 04/03/2012 14:39:28
Messages: 665
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Trebui sa faci un gen con taiat pe lungime ,dar sa il bagi din acvariu catre exterior ,ca presiunea apei sal tina impins.Sau sa pui o presetupa(http://www.romstal.ro/presetupa-cu-piulita-p9330) arata cam asa.
[Email]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

eu as astupa gaura aia cu o bucata de sticla si as scoate cablul pe sus. Datorita presiunii foarte mari ai toate sansele sa iasa apa pe acolo

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
qwerty
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2014 17:20:22
Messages: 602
Location: Timisoara
IP:
Offline

Eu as fi dus cablul pe muchia interioara a acvariului. Data o gaura mica deasupra luciului apei si iesit cu cablul pe acolo. Cablul il putea acoperi cu o plinta de plastic negru.
[Thumb - Incalzitor substrat.png]

This message was edited 2 times. Last update was at 02/05/2014 12:10:44


Pleaca-ti urechea la vorba folositoare, chiar daca vine de la un copil; nu asculta vorba urata, chiar daca vine de la un batran.


[WWW] [ICQ]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

pai mai are rost sa gaureasca pentru inca 5 cm pana la suprafata? Pe unde intra sau ies furtunurile de alimentare pe acolo se duce si cablul de incalzitor

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
qwerty
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2014 17:20:22
Messages: 602
Location: Timisoara
IP:
Offline

Da, si asa este bine. Eu am spus de gaura pentru ca eu am 4 gauri de 32 date in panoul din spate, pe acolo imi ies toate firele si furtunele. Capacul inchide perfect deasupra si nu se vede nimic.
[Thumb - IMG_7684.JPG]

This message was edited 2 times. Last update was at 03/05/2014 11:37:56


Pleaca-ti urechea la vorba folositoare, chiar daca vine de la un copil; nu asculta vorba urata, chiar daca vine de la un batran.


[WWW] [ICQ]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com