[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Primul marin 160 l  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
gabi22
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/09/2012 02:46:27
Messages: 6
Location: Bucuresti, berceni .
IP:
Offline

Salutare tuturor, datorita faptului ca mi place sa fac la fel ca maimuta ( treaba cu scarpinatul) , acum 2 saptamani am hotarat sa trec pe la Florentina sa mi fac o imagine despre ce inseamna un marin.
A doua greseala, am luat pitici cu mine, concluzia fara scapare, marin cu memo si prieteni lui.
Zis si facut, luat acvariu 100 /40 /40 ( in casa la indemana) gaurit de Dragos ( gaura de 42) luat flansa, urmeaza tevaraia.
Sump 80 / 35 /40, 4 compartimente dupa cum urmeaza: 1— compartiment pentru alge, 2— camera pompei Eheim 3000 deja achizitionata, 3— schimerul un NAC 5— 6 nu stiu exact, matrixul si ce mai trebuie, 4— compartimentul unde va intra apa din acvariu.
Saptamana urmatoare urmeaza sa dublez fundurile acvariilor, acvariile sant provenienta hornbach si sa compartimentez sumpul.
[Thumb - received_m_mid_1399638366984_9293dc7254d6098812_0.jpeg]

gabi22
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/09/2012 02:46:27
Messages: 6
Location: Bucuresti, berceni .
IP:
Offline

Cu modificarea ca inainte de robinetul de la punctul (A) , va veni un teul de la punctul (F — G) , pompa va urca apa direct in acvariu iar din A va veni apa catre alge din care va merge direct in camera pompei.
Scuze pentru dublu post, nu gaseam butonul edit.
Am uitat si de osmozor , Dennerle 130 , pe care deja l am , foarte putin folosit .

This message was edited 2 times. Last update was at 17/05/2014 14:53:01

Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Eu sunt de parere ca schita initiala era buna.

Apa direct din acvariu nu este indicat sa ajunga in refugiu/dsb [banuiesc ca asta intentionezi sa faci in compartimentul H-I] pentru simplul motiv
ca vine cu detritus si nu iti doresti sa ai depuneri de detritus in acel compartiment.

In schita initiala detritusul avea unde sa se decanteze [compartimentul skimmerului] de unde il si poti aspira.

Probabil te-ai gandit ca asa elimini din nutrienti mai bine si mai repede dar nu este adevarat.

To live you must learn to die
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com