[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Cladophora strikes again...  XML
Forum Index » Alge
Author Message
svlucian
Junior member

Joined: 18/03/2013 15:41:56
Messages: 15
Location: Braila
IP:
Offline

Sal, ajutati-ma va rog cu o problema, la care eu nu am gasit pana acum rezolvare.
Ma lupt cu cladophora, cam din noiembrie 2013, si o sa incerc acum sa explic cam ce masuri am luat dar cu efect zero pana in prezent.
Initial nu am vrut sa cred ca resetul e singura solutie si am incercat cu reducerea luminii la 5 ore pe zi, oprirea fertilizarii, easy carbo doza tripla vreo 3 saptamani... nici un efect.
In final am constientizat ca resetul e singura solutie, dar se pare ca nu l-am facut cum trebuie.
Nu mi-am putut imagina ca doua luni de blackout total nu sunt suficiente sa dispara nenorocirea asta. Si din lipsa de timp, si din lipsa de chef am mai lasat acvariul doar cu filtrare si lumina din camera vreo doua luni.
Urmatoarul pas a fost sa oresc filtrarea, sa scot cam jumatate din apa (acvariul are aproape 300 l) si sa torn 200 ml apa oxigenata, niste algumin si inca un algicit de la jbl (cam tot ce aveam prin casa), aaa ... am aruncat si vreo sase pastile de AlgoStop depot (a stat asa vreo 3 saptamani).
Pentru ca am avut o banuiala am scos toata apa din acvariu (a mai ramas maxim un cm de apa pe fund) si am lasat pietrisul inca o luna sa se usuce. Doar ca de la mijoloc in jos a ramas umed.
Cam acum doua saptamani am zis sa incep iar sa plantez, si ghici ce... am inceput sa observ din nou, probabil din vechile ghemotoace de alge, resturi.
Pentru ca acvariul este in sufragerie nu am vrut sa scot tot pietrisul, si oricum mi-e foarte greu sa fierb vreo 40 kg de cuart.
Ce sa fac, vreo 5 l de clor ar fi o solutie?
Exista vreo alta substanta care sa curete tot, dar sa nu aiba remanenta, sa clatesc de vreo 2 -3 ori si sa pot planta din nou?
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pana nu ne pui niste poze trebuie sa te credem pe cuvant ca este cladophora Cum era la pipait (mai aspra sau moale/gelatinoasa)?
Ai facut vreodata aditii de CO2? Ce duritate GH/KH are apa ta?
Faptul ca a reaparut intr-un bazin dupa ce a fost "uscat" ma face sa cred ca ai luat plantele din aceiasi sursa si ai facut aceleasi greseli de inceput...


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
svlucian
Junior member

Joined: 18/03/2013 15:41:56
Messages: 15
Location: Braila
IP:
Offline

Din felul in care ai raspuns, ma face sa cred ca nu ai fost vreodata invadat de aceasta alga.
E adevarat??
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In decursul testelor am avut multe, multe alge pe care insa ai dreptate, nu le-am lasat sa ma invadeze si nici nu am utilizat chimicale...
De unde ai tras tu concluzia aia?
Si totusi tot nu mi-ai raspuns la intrebari...


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
svlucian
Junior member

Joined: 18/03/2013 15:41:56
Messages: 15
Location: Braila
IP:
Offline

Inteleg unde bati, si in mod normal (pentru o alga normala, orice alta alga ) as fi total de acord cu tine, trebuie combatuta cauza si nu efectul...
Raspunde-mi te rog, daca ai avut vreodata aceasta, sa-i spunem alga in acvariu.
Totusi, cred ca cladophora nu prea e o alga, si nu poate fi combatuta cu masurile normale.
De dragul discutiei, si ca sa mai invete si altii din ce am gresit eu, o sa incerc sa dau mai multe detalii despre acvariu.

Alga e aspra (sarmoasa) la atingere.

Despre CO2, am o butelie si atunci cand incercam sa scap de ea prin metode conventionale bagam cam 2 -3 bule pe secunda 24/24. Ph-ul nu a scazut mai jos de 7 (faceam schimburi saptamanale). Am citit si eu ca o concentratie de CO2 mai mare m-ar scapa de ea, dar pentru ca nu am (si nici nu o sa am prea curand) un PH controler nu am riscat sa bag mai mult.
Parametrii apei sunt cam acestia Ph 7, Gh 10 Kh 7.
Alga nu cred ca am luat-o odata cu noile plante, deoarece am fost foarte atent, si oricum am cumparat de la personele respective pentru prima data.
Asa cum am spus am lasat o luna acvariul fara apa, dar nu s-a uscat complet, dupa vreo doua degete grosime pietrisul a ramas umed, e posibil ca nenorocirea a rezistat doar cu umezeala si nu-i trebuie 100% apa.
Nu cred ca este o alga care sa apara atunci cand anumiti factori ii sunt prielnici (asa cum apar toate celelate alge), ci doar transferata din alt acvariu,planta etc...

Poze cu alga nu prea pot sa pun, in doua saptamani de cand am dat drumul la acvariu inca nu s-a extins, dar am gasit in vreo doua locuri, probabil resturi din vechile gheme de alga, am scos cam asa ceva pe maginea acvariului:

image

Totusi, pe mine ma intereseaza, sa stiu ce se va intampla daca pun vreo 5 -6 litri de clor in acvariu? Daca, dupa ce voi schimba de 3 -4 ori apa, voi putea sa incep sa bag plante fara probleme.
Si daca clorul, nu e o solutie, care ar fi. As vrea ceva care sa omoare (dezinfecteze) tot, si sa o pot lua de la zero linistit.

This message was edited 2 times. Last update was at 19/05/2014 00:50:23

Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

svlucian wrote:...si in mod normal (pentru o alga normala, orice alta alga ) as fi total de acord cu tine, trebuie combatuta cauza si nu efectul...

Orice alga ar trebui combatuta prin inlaturarea cauzelor, fara exceptii.
Cladophora este o alga 100% si daca ce ai tu este sarmoasa si se deface cu mana de pe obiectele de care se agata este intr-adevar cladophora.
Am avut-o si pe bagaboanta asta...
svlucian wrote:Alga nu cred ca am luat-o odata cu noile plante, deoarece am fost foarte atent, si oricum am cumparat de la personele respective pentru prima data.

vs
svlucian wrote:Nu cred ca este o alga care sa apara atunci cand anumiti factori ii sunt prielnici (asa cum apar toate celelate alge), ci doar transferata din alt acvariu,planta etc...

smilie

La Kh7 poti sa scazi linistit pH-ul pe la 6.2-6.4 fara sa se intample nimic. Deabia atunci poti spune ca ai crescut concentratia de CO2...

Referitor la chimicale nu te pot ajuta cu informatii, dar stau sa ma intreb daca e mai usor sa schimbi de zeci de ori apa si sa suporti mirosul de wc public (asa miroase clorul si cloramina - cu ea se dezinfecteaza toaletele ) fata de spalatul a 2-3 galeti de nisip, pe care de altfel il poti usuca/praji in cuptor si scapi de orice...


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
svlucian
Junior member

Joined: 18/03/2013 15:41:56
Messages: 15
Location: Braila
IP:
Offline

1. Eu cred ca am identificat-o corect, e aspra si se desface usor de pe plante, obiecte etc.., mai putin pietris, de unde nu pot sa o aspir si se intinde peste tot.

2. Corect, ai observat ca nu mi-e clar cu chestia asta, daca e alga sau altceva
Eu cred ca nu e alga 100%, ci undeva intre o planta si alga (dar o vom numi in continuare alga).
Daca algele in general apar cand diferiti factori le sunt propice (gen cianobacterie, apa verde, matasea broastei, BBA, etc... ), sporii lor venind pur si simplu pe apa de la robinet, cred ca cladophora ori nu se inmulteste prin spori (ci prin divizare), ori sporii ei nu exista in apa noastra.
In concluzie poate fi adusa in acvariu doar odata cu plante, pietris, apa infectata, in acvariu.

3. Nu stiu ce sa cred, daca nenorocirea mai traieste sau nu. Cu toate ca resturile acelea din poza par destul de verzi.
Explica-mi te rog cum ai scapat tu de ea?
Daca mai e nevoie si de alte informatii despre acvariu, intreabati-ma.

4. In continuare va rog sa ma ajutati si cu sfaturi, cum sa fac un tratament mai dur, mai ales ca nu am pesti, iar plantele... asta e o sa cumpar altele.
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu mai tin bine minte dar parca cu aditie de CO2 la limita de sus (povestea este de mult de tot). Stiu ca in acel setup mai reaparea din cand in cand, o adunam de pe plantele gazon si daca se obraznicea ii dadeam in cap cu CO2 pana la limita de suportabilitate al pestilor. Nu este o alga care sa omoare plantele...
Dupa schimbarea setupului nu a mai reaparut si nu am mai vazut-o de cativa ani iar schimbul s-a facut, dupa cum ti-am spus, prin uscarea si cernerea substratului - toate materiile organice se transforma in praf si se inlatura mult mai usor uscate decat prin spalare Oricum de cand merg pe fertilizarea prin urmarirea unor tinte apropiate de nivelul EI nu mai am treaba cu niciun fel de alga (in afara de GSA care imi indica echilibrul nitrati/fosfati), la fel nu am avut alge nici cand am mers pe schemele recomandate de Seachem, Dennerle si chiar si VIMI all in Red.

Poti sa incerci si ce spune Rubilar (pana acum tot ce am testat spus de el a functionat) http://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/algae/62516-method-controlled-imbalances-discussion-22.html


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

Ca sa nu lungim vorba

CO2 si fertilizare corecta (apare in principal datorita nivelului scazut de nutrienti).

Conditiile din acvariu tau sunt(sau mai bine zis au fost atunci cand a aparut) ceva de genul asta: lumina suficienta (nu putina), plante in cantitate medie/mare, fara sa fertilizezi (NO3, PO4 in principal)?

This message was edited 1 time. Last update was at 19/05/2014 23:48:27

svlucian
Junior member

Joined: 18/03/2013 15:41:56
Messages: 15
Location: Braila
IP:
Offline

Ai intuit perfect. Acestea erau conditiile cand a aparut. Parca fertilizam totusi cu ceva, dar in nici un caz cu macro. Eu credeam ca am primit-o cadou de la cineva.
Acum, va rog dati-mi indicatii mai detaliate despre cum sa scap de blestematie.
Chiar si despre un eventual restart, cum sa-l fac corect.

This message was edited 1 time. Last update was at 21/05/2014 12:06:01

Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

Nu stiu la tine cum e dar la mine restartul inseamna mare bataie de cap, MARE.

Partea buna la alga asta e ca o poti curata usor cu mana (daca nu e infestat acvariu 100% dar banuiesc ca nu-i chiar asa grav), asa ca primul pas asta e.

Al doilea pas: Adauga CO2 si mentine o concentratie stabila, cum a spus si Lucian si fertilizeaza corect/constant, pe cat posibil incercand sa mentii raportul de 16:1 (NO3O4), adica la un 10 unitati NO3 sa ai 0,06 PO4.
Nu-i o problema daca te abati in sus/jos putin, 16:1 e ideal, 10:1 e limita inferioara

Alt sfat n-am, nu acum (si eu ma lupt cu ea si tot asta fac)

Am auzit ca si supradosarea de Easy Carbo (sau asemanator) ar fi buna, personal n-am folosit niciodata. Incearca mai intai cu CO2 si fertilizare corecta si stabila.

Varianta a 2a-cu resetul de setup nu ti-o recomand pana nu te obisnuiesti sa tii stabila chimia apei. Dai reset, o sa fie frumos/curat primele 2 saptamani dupa care iar o sa-ti apara ticalosenii prin acvariu.

In linkul dat de lucian, catre protocolul lui Rubilar, ai acolo si un capitol legat de Cladophora, da un search sa vezi ce zice omu'
teddy2k
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2005 14:42:19
Messages: 516
Location: Bucuresti/Obor
IP:
Offline

Am incercat eu cu easycarbo, de 4 ori doza maxima cateva zile si nu am vazut sa-si schimbe culoarea.
svlucian
Junior member

Joined: 18/03/2013 15:41:56
Messages: 15
Location: Braila
IP:
Offline

Da, easy carbo nu are nici un efect. Cel putin nu la dimensiunile acvariului meu (133x40x55). Daca dadeam direct pe ea da, se topea, dar reaparea si mai frumoasa in alte locuri. Vreo 3 saptamani am dozat si 30 ml pe zi.

Si acum vestea buna, am scapat de cosmar.
Dupa ce am incercat toate algicidele de la JBL si Tetra fara nici un efect, am dat din intamplare peste un algicid (despre care nu stiam nimic) PROTALON 707.
Am comandat doua cutii, si cum eram pur si simplu disperat de respectiva alga si nu ma asteptam sa functioneze, nu am mai respectat instructiunile producatorului privind dozajul si am turnat direct prima cutie (care continea doua sticlute). Precizez ca nu ma asteptam ca plantele sa supravietuiasca asa ca am salvat ce am putut in alt acvariu, si restu am last cum era.
Asta se intampla undeva pe 30 mai:
image

Pentru ca nu mi s-a parut ca are vreun efect la vreo 3-4 zile am turnat si cea de-a doua cutie (cele doua sticlute).
Spre surprinderea mea acum la o luna dupa pot sa spun ca alga a disparut complet (cel putin eu nu mai vad nimic), iar plantele au supravietuit si ele nu am pierdut niciuna. Poate Didiplis a fost mai afectata.
Acum acvariul arata cam asa:
image
Stiu ca arata ca dupa razboi dar eu unu sunt multumit, poate peste inca o luna acvariul va aratata cu totul altfel.

O sa mai dau cateva detalii, poate cine stie, o sa ajute si pe altii.
NU am avut pesti in acvariu in timpul tratamentului (i-am bagat inapoi ieri dupa ce in prealabil au fost doua schimburi de apa si nu sunt probleme).
Cu ocazia asta am scapat si de melcii comunitari, au murit instantaneu cand am bagat substanta.
Pe perioada asa-zisului tratament nu am fertilizat, acum imi pare rau poate acum plantele ar fi aratat si mai bine. Am lasat doar butelia de CO2, pentru ca citesem eu pe undeva ca o concentratie mai mare de CO2 ar ajuta.
Cred ca a deciclat filtrul pentru ca a aparut Green Dust Algae si Brown Algae.


stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Poti sa faci o poza la prospectul Protalon?
Sunt curios ce contine...

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
svlucian
Junior member

Joined: 18/03/2013 15:41:56
Messages: 15
Location: Braila
IP:
Offline

Sorry, nu am pastrat ambalajele.
Oricum, in prospect nu se da nici o informatie despre substanta.
http://www.eshalabs.eu/europe/products/esha-protalon-707supregsup.html

Din ce imi aduc aminte pe sticlutele respective scria ceva de genu sulfat de cupru, dar nu mai stiu sigur.
Ce stiu, e ca in ambii recipienti era aceeasi substanta dar in concentratii diferite.
claudiugeacar
Member
[Avatar]

Joined: 24/09/2013 20:23:40
Messages: 118
Location: Domnesti, Ilfov
IP:
Offline

Efectul este notabil, asta e clar...
M-am uitat si eu pe site-ul lor. Se pare ca o sticluta contine algicidul propriu-zis si cealalta e un fel de mix de fertilizare. Ce contine fiecare n-am vazut, dar probabil scrie pe undeva.
Cat despre dozaj, acolo era dat in picaturi/zi. Dar se pare ca merge si direct cu sticla (la "vrac" ).
Ma bucur ca ai scapat de ele, dar nu cred ca as incerca acelasi stil de dozaj (no offense).
Apropo, de unde le-ai luat?

Acvaristica este modul cel mai simplu (si direct) prin care omul poate intelege influenta sa asupra naturii.
Ape limpezi!
svlucian
Junior member

Joined: 18/03/2013 15:41:56
Messages: 15
Location: Braila
IP:
Offline

Da stiu ca in prospect producatorul da impresia ca ar fi doua substante diferite in sticlute.
In realitate pe sticlute scrie ca e aceeasi substanta, dar in concetratii diferite.
flavius2308
Membru de baza

Joined: 27/11/2013 23:53:50
Messages: 341
Location: Resita
IP:
Offline

Lucian wrote:Oricum de cand merg pe fertilizarea prin urmarirea unor tinte apropiate de nivelul EI nu mai am treaba cu niciun fel de alga (in afara de GSA care imi indica echilibrul nitrati/fosfati), la fel nu am avut alge nici cand am mers pe schemele recomandate de Seachem, Dennerle si chiar si VIMI all in Red.


Salut,
In momentul asta fertilizezi Estimatve Index ?
[Email]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Acum nu. Acum incerc o combinatie de Seachem, Aquavitro si Planta Gold7 de la Dennerle
Am lucrat pe schema EI sau apropiate principiului de baza cu diverse produse timp de un an.


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
flavius2308
Membru de baza

Joined: 27/11/2013 23:53:50
Messages: 341
Location: Resita
IP:
Offline

Lucian wrote:Acum nu. Acum incerc o combinatie de Seachem, Aquavitro si Planta Gold7 de la Dennerle
Am lucrat pe schema EI sau apropiate principiului de baza cu diverse produse timp de un an.


Se poate aplica schema asta la un acvariu de 54 l si fertilizare cu PPS-pro, Easy Life Fosfo, Ferropol si Ferropol 24 si Easy Carbo ?
Imi poti da o sugestie in cazul asta ?
Mersi.
[Email]
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com