[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Au depus scalarii mei!!! :))  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
Lupino
Member
[Avatar]

Joined: 11/05/2005 17:17:58
Messages: 119
Location: Galati, Romania
IP:
Offline

Nu e prima data cand depun. Minunea se intampla cam o data la 2-3 saptamani (cel mult). Noutatea este ca de data asta am fost pregatit, am scos Cryptocoryn-ul din acvariul comunitar si l-am pus intr-un acvariu de 10 l cu apa luata din cel mare, mentinuta la 28 grade si aerata cu o piatra. Dupa ~ 20 de ore s-a albit o singura "bobita".

Intrebarea mea este: ce trebuie sa fac cu icrele care se albesc? Stiu ca parintii le indeparteaza (le mananca), dar de fiecare data au fost cam stresati in acvariul comunitar si le consumau smilie cu placere pe toate.

Pe unii ii privesc ..., pe altii ii pescuiesc ... Sper sa nu-i incurc vreodata
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Lupino wrote:ce trebuie sa fac cu icrele care se albesc?
Poti sa le culegi folosind un ac si o pipeta.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Lupino
Member
[Avatar]

Joined: 11/05/2005 17:17:58
Messages: 119
Location: Galati, Romania
IP:
Offline

Acul inteleg, dar pipeta la ce serveste?

Pe unii ii privesc ..., pe altii ii pescuiesc ... Sper sa nu-i incurc vreodata
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Cu acu' le desprinzi si cu pipeta le absorbi .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Lupino
Member
[Avatar]

Joined: 11/05/2005 17:17:58
Messages: 119
Location: Galati, Romania
IP:
Offline

Ahaaaa! . Multumesc!

O a doua intrebare, de data asta pusa din timp ca sa nu fiu nepregatit: cand trebuie sa incep sa-i hranesc? Din ce am mai citit am tras concluzia ca abia dupa ce se desprind de frunza.

Sunt sigur ca nu este si ultima intrebare, dar, oricum multumesc pentru raspunsurile prompte si la obiect. :bravo:

Pe unii ii privesc ..., pe altii ii pescuiesc ... Sper sa nu-i incurc vreodata
[Yahoo!]
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da, cand incep sa inoate singuri.
[Yahoo!]
Lupino
Member
[Avatar]

Joined: 11/05/2005 17:17:58
Messages: 119
Location: Galati, Romania
IP:
Offline

Am o noua intrebare. Nimic nou, asa-i??

Am observat la ambii scalari (femela si mascul) ca varfurile "antenelor" (n-am stiut denumirea) pe o portiune de cca 2 cm sunt rosii - parca sangereaza. Poate fi de la stres? Pana acum nu le-am mai "furat" icrele. Sau sa fie alta cauza?

Am adaugat niste poze in galeria mea http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=11804

Pe unii ii privesc ..., pe altii ii pescuiesc ... Sper sa nu-i incurc vreodata
[Yahoo!]
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pune o lingurita de sare in acvariu pentru 10 litri de apa.
[Yahoo!]
Lupino
Member
[Avatar]

Joined: 11/05/2005 17:17:58
Messages: 119
Location: Galati, Romania
IP:
Offline

Si plantele ce vor "spune" ???

Pe unii ii privesc ..., pe altii ii pescuiesc ... Sper sa nu-i incurc vreodata
[Yahoo!]
Lupino
Member
[Avatar]

Joined: 11/05/2005 17:17:58
Messages: 119
Location: Galati, Romania
IP:
Offline


N-a fost sa fie de data asta. Cu toata aerarea, schimburile de apa (10% zilnic), temperatura constanta - 29 de grade (de la 27 in cca. 10 ore ridicata treptat), grija la indepartarea icrelor albite cu acul si pipeta, toate celelalte icre s-au albit. Nu imi dau seama ce am gresit. Cand erau ingrijite de parinti in acvariul comunitar nu se albeau asa. Atat doar ca le mancau dupa 2-3 zile.
Ca urmare in bazinul comunitar au ramas doar Scalarii + un cory albino mic (2 cm). Apropos, Scalarii isi revin fara sare. . Oare as fi putut sa las si Labeo (mai facea si el un pic de curatenie)?
Acum, eliminata fiind sursa de stres, sper sa am mai mult noroc.

Mergem inainte cu ei :scalari: si cu ceva invataturi.

Pe unii ii privesc ..., pe altii ii pescuiesc ... Sper sa nu-i incurc vreodata
[Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Lupino wrote:...temperatura constanta - 29 de grade (de la 27 in cca. 10 ore ridicata treptat)...

De ce tii temperatura la 29ºC? E mult prea mare. Si - repet - la temperaturi mari dezvoltarea larvelor in icre e accelerata nefiresc, iar la eclozare alevinii prezinta carente fizice. Parintii simt, intr-un fel, ce se intampla cu micile vietuitoare prinse in icre si, daca detecteaza ca lucrurile evolueaza anormal, sacrifica o generatie ratata.
Coboara temperatura la 25ºC. Alevinii trebuie sa eclozeze in 4-5 zile ca sa iasa sanatosi.

Lupino wrote:...varfurile "antenelor" (n-am stiut denumirea...

E vorba de inotatoarele ventrale. Sau abdominale. Sau pelviene. Inseamna acelasi lucru.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Lupino
Member
[Avatar]

Joined: 11/05/2005 17:17:58
Messages: 119
Location: Galati, Romania
IP:
Offline

Din ce ai scris si din ce am mai citit despre Scalari trag urmatoarele concluzii:

1. Scalarii se tin la temp de 24-25 grade.
2. Pentru stimularea depunerii se ridica temp la 27-28 grade
3. Icrele se tin la 25 grade

Te rog sa-mi confirmi daca am tras concluziile corecte. Nu de altceva dar data viitoare sa fac totul cum trebuie. Mai ales acum cand o sa las parintii sa-si duca sarcinile la indeplinire!!!

Pe unii ii privesc ..., pe altii ii pescuiesc ... Sper sa nu-i incurc vreodata
[Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

In linii mari... ai tras concluziile corecte.
Se impune insa o mica precizare: data viitoare nu-i mai stimula sa depuna. Lasa-i in pace, sa le vina lor sorocul.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Din moment ce icrele s-au albit e posibil sa nu fi apucat ca masculul sa-si faca "treaba".Daca totusi ele au fost fertilizate atunci poate ai tinut prea mult timp icrele la aer ,pana le-ai bagat in acvariul de 10 l.Acestea trebuie scoase intr-un borcan sau o sticla ,pt a nu exista contact cu aerul.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Lupino
Member
[Avatar]

Joined: 11/05/2005 17:17:58
Messages: 119
Location: Galati, Romania
IP:
Offline

@johny6600 Icrele le-am scos intr-o sticla de 2l cu gura taiata, tocmai ca sa nu ia aer. Cred ca, asa cum spunea si Dalles, temperatura a fost cauza albirii. In vasul de 10 l am pus si cateva picaturi de Albastru de metil. E bine?

@Dalles Deci: 25 grade, schimburi de apa normale (20% la saptamana) si ii astept pe ei sa-si faca treaba. OK?

Pe unii ii privesc ..., pe altii ii pescuiesc ... Sper sa nu-i incurc vreodata
[Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Se poate chiar si 30% pe saptamana. In rest e OK.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Lupino
Member
[Avatar]

Joined: 11/05/2005 17:17:58
Messages: 119
Location: Galati, Romania
IP:
Offline

SURPRIZA! Cand credeam ca totul s-a terminat, se pare ca icrele au codite!!!!

Va tin la curent!!!

Pe unii ii privesc ..., pe altii ii pescuiesc ... Sper sa nu-i incurc vreodata
[Yahoo!]
Lupino
Member
[Avatar]

Joined: 11/05/2005 17:17:58
Messages: 119
Location: Galati, Romania
IP:
Offline

Revin!

Am ajuns acasa de la munca si bineinteles ca m-am repezit direct la acvariul in care este planta cu icre. Si intradevar, au prins viata. Am reusit sa numar un deva pe la 50-60 de codite miscatoare.

Si acum sa va spun conditiile in care au eclozat:
- Ieri seara, cand am vazut o masa alba de icre, am crezut ca totul s-a terminat. Am scos incalzitorul, am oprit aerarea si am lasat acvariul asa in ideea ca am sa-l curat astazi (aseara aveam si ceva de lucru care m-a tinut treaz pana pe la 01.00 AM). Astazi pe la 15.00 a sunat juniorul meu sa-mi spuna ca a vazut pui. Nu prea l-am crezut. Cand a ajuns sotia acasa m-a sunat si ea sa-mi confirme. Si, cum spuneam, am ajuns acasa. Intr-adevar misca. Ma uit la termometru - 21 grade. Cum am mai spus - aerae oprita. Bineinteles, am repus in functiune aerarea, Am schimbat cam 10-15% din apa, am adaugat cateva picaturi de albastru de metil, si am pus din nou incalzitorul. Prea mari sperante nu trag de la seria asta de pui, dar nici nu ma indur de ei.

Am inteles ca ar trebui cam in a treia zi sa pun la eclozat Artemia. Pana atunci, nimic? Cam ce ar mai trebui in afara de schimbul de 10-15% din apa???

Pe unii ii privesc ..., pe altii ii pescuiesc ... Sper sa nu-i incurc vreodata
[Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Abia in a 5 a zi incep sa innoate ,pana atunci nu pot manca, se hranesc din sacul vitelin.Ar fi bine daca poti sa indepartezi toate icrele albe ,neenclozate ,ca sa ramana doar puii.Dar cu foarte mare grija ,ca daca au cazut de pe frunza nu mai ai sanse sa-i pui la loc.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Lupino
Member
[Avatar]

Joined: 11/05/2005 17:17:58
Messages: 119
Location: Galati, Romania
IP:
Offline

Pot sa le dau la puiuti spirulina???

Sa ma explic: am spirulina (si pentru pesti si din cea pentru uz uman) pastile. Aseara am incercat sa pisez o pastila, sa vad ce iese. A iesit un praf foarte fin (pulbere) care pusa in apa pare ca se dizolva. Ma gandeam ca ar putea fi o solutie pentru puii de scalar. Daca nu in prima saptamana de hranire, macar dupa, ca inlocuitor al galbenusului de ou.

Pe unii ii privesc ..., pe altii ii pescuiesc ... Sper sa nu-i incurc vreodata
[Yahoo!]
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com