[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Vand 2 reactoare DIY  XML
Forum Index » Vanzari
Author Message
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

intrucat nu le mai folosesc, pun la vanzare 2 reactoare DIY dupa modelul consacrat "bitanu"

pret 50 RON pentru fiecare, numai pentru Bucuresti

sunt pentru furtunuri de 12/16 ambele. borcanele sunt filtre de apa de 5 inci.

unul are data gaura in el si pentru furtunul de CO2, celalalt nu pentru ca l-am folosit alimentandu-l dintr-un atomizor pe furtun, dar pot sa dau gaura si in al doilea daca e nevoie.

furtunul de CO2 intra fortat prin gaura (burgiu de 4.5mm) si nu este nevoie de nici o alta forma de etansare, el etanseaza perfect datorita diametrului mai mic decat gaura, plus ca atunci cand e cu CO2 in el mai este si presiunea gazului.

mai trebuie curatate, dar asta nu e o problema.

nu zic mai nimic despre eficacitatea lor, insa mai mult de 3-4 bule pe secunda nu duc. eu cel putin nu am reusit sa fac un astfel de reactor care sa duca mai mult. peste 3-4 bule se acumuleaza gaz in ele. din acest motiv, eu le-am facut ambelor o mica gaura inauntru care comunica cu out-ul si le folosesc atarnate inclinat. in acest fel, cand se acumuleaza prea mult gaz in ele, gazul iese prin gaurica aia, deci se poate spune ca au aerisire automata

image

image

image

image



 
Forum Index » Vanzari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com