[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Transport - cat timp rezista crevetii?  XML
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Author Message
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Incercam sa dau o comanda pentru niste creveti din Germania. Sunt 2 metode de transport: standard (cam 10 zile - 20 euro) sau express (cateva zile - 100 euro). As dori sa stiu daca e ok sa aleg standard shipping (eventual daca a mai procedat cineva asa).

um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca nu este overnight nu cred ca ai nicio sansa, mai ales la cat de cald e acum.

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Eu tin 2 creveti cu melci, plante si spartura de coral la geam, fara filtru intr-un borcan cu capac de sticla cu colier care s-a vidat, desfac vidul odata la 2 luni, pus in soare pe pervaz, dar au lumina, lumina face alge cu care se hranesc creveti, nu-i hranesc eu, il am la geam de un an jumate si rezista, dar fara lumina nu cred ca ar rezista, ca nu rezista plantele si ca atare nu e oxigen.

My nano reef



[Email]
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am riscat si am facut comanda de creveti - standard shipping. A fost trimisa luni, 16 iunie, si a ajuns azi, deci 1 saptamana. Desi fara sa vreau, am profitat de zilele racoroase care au fost recent. Inautru au pus coolpack, le-am zis ca e cald aici. Coletul a ajus intact, iar inauntru se vede miscare, deci macar o parte din creveti sunt vii. Vedem ce-o fi cand ajung acasa.

um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Din 20 de creveti Blue Dream, 18 au ajuns vii, 1 mort de curand si 1 rest de cadavru mai vechi. Din 10 tiger shrimp tangerine 10 au ajunsi vii, doar ca un crevete e gresit, posibil Neocaridina. As spune ca operatiunea a fost un succes

um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
bebetto
Member
[Avatar]

Joined: 18/03/2010 17:21:21
Messages: 263
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Un link de unde ai comandat ? Multumesc !
Dragos Matei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/03/2013 14:17:07
Messages: 487
Location: Jiuleshti-City, Bucares'
IP:
Offline

Andrei1234 wrote:Eu tin 2 creveti cu melci, plante si spartura de coral la geam, fara filtru intr-un borcan cu capac de sticla cu colier care s-a vidat, desfac vidul odata la 2 luni, pus in soare pe pervaz, dar au lumina, lumina face alge cu care se hranesc creveti, nu-i hranesc eu, il am la geam de un an jumate si rezista, dar fara lumina nu cred ca ar rezista, ca nu rezista plantele si ca atare nu e oxigen.


Pai si ... pHu', kkhu', conurile si frunzele unde sunt? Ce crevete ai acolo?

Forever Two Wheels !!!
[WWW]
 
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com