[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
ce geam sa folosesc pt un acvariu de 1900X380X160???  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
stanciu raoul
Unripe member

Joined: 30/06/2014 19:38:21
Messages: 1
IP:
Offline

salut ! vreau sa-mi fac un acvariu de dimensiunile care urmeaza 190 cm lungime pe 38 inaltime si 16cm latime ,cam ce geam ar fi cel mai bine sa iau pt a-l face?tin sa mentionez ca nu il fac eu ca habar nu am il face altcineva si vroiam si parerea voastra .v-a multumesc! vreau sa-l bag intr-un perete unde era altceva
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Asta se vrea un acvariu incastrat in perete, dupa cum vad eu dimensiunile. Nu este totusi, potrivit acvaristicii. Circulatia apei in bazin va fi imposibila, pestii nu se vor simti confortabil in 16 cm latime, filtrarea dificila, etc. Ori latesti bazinul, ori renunti, ori....vezi tu...sticla de 10 ar trebui la fie de ajuns, ca nu e foarte lat / inalt.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
claudiugeacar
Member
[Avatar]

Joined: 24/09/2013 20:23:40
Messages: 118
Location: Domnesti, Ilfov
IP:
Offline

Sunt niste dimensiuni foarte ciudate... Latimea aia de 16 cm o sa faca ingrijirea acvariului un chin, iar diferenta de peste 1/10 intre lungime si latime o sa duca la o perspectiva cel putin ciudata. Semana cu asa-zisele acvarii-tablou, in care nu poti sa faci mare lucru. Dimensiunile astea sunt batute in cuie, sau mai poti umbla la ele? E vorba de o nisa in perete, suspectez...
Dupa cum a spus si colegul, o sa ai mai mult probleme decat beneficii, iar pestii vor fi si mai chinuiti. Eventual, poti sa ocupi o parte din spatiul ala cu un nano (cu o lungime de 30-40 zic eu), in care sa tii creveti sau foarte putini pesti (poate chiar un betta).
Gandeste-te ca in spatiul ala mai trebuie sa poti sa si umbli la acvariu, iar in 16 cm trebuie sa pui cumva si un filtru, incalzitor, lumina si alte acareturi.

Toate cele bune!

Acvaristica este modul cel mai simplu (si direct) prin care omul poate intelege influenta sa asupra naturii.
Ape limpezi!
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

stanciu raoul wrote:salut ! vreau sa-mi fac un acvariu de dimensiunile care urmeaza 190 cm lungime pe 38 inaltime si 16cm latime ,cam ce geam ar fi cel mai bine sa iau pt a-l face?tin sa mentionez ca nu il fac eu ca habar nu am il face altcineva si vroiam si parerea voastra .v-a multumesc! vreau sa-l bag intr-un perete unde era altceva

Salut!

Ceea ce vrei tu sa faci este o tampenie sinistra... renunta la idee si cheltuie banii pe altceva.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

Nu este bine sa il faci atat de lung la o asa latime si adancime.Datorita lungimi mari si latimi mici apa nu va mai circula corect,iar filtrele vor avea o eficienta redusa.Asta plus faptul ca intr-un acvariu lat de 16 cm nu poti pune nici un peste de peste 5-8 cm.Iar la 1,9 m ar parea niste mormoloci in piscina .Nu vei putea sa faci nici un aranjament in acea latime,va arata oribil.Redimensioneza latimea la 45-50 cm macar,altfel nu prea ai sanse de izbanda.
dan.oancea
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/05/2014 13:44:18
Messages: 96
IP:
Offline

Howdy

la dimensiunile astea poti folosi sticla de 6 si ai factor de protectie 3, iar greutatea bazinului umplut cu apa ar fi de 150kg. Daca vrei sa folosesti sticla de 10, asa cum sugereaza Calin, ai avea factor de protectie 10, deci ai fi paranoic in privinta sigurantei, iar greutatea bazinului umplut cu apa ar fi de 173kg.

Ca sugestie: imparte spatiul ala in 2-3 bazine mai mici. Ar fi mult mai ok. Ai putea avea cativa pesti in unul din bazine, in altul niste creveti, iar in al treilea un betta. Sau poti pune cate un betta in fiecare din bazine si ai terminat povestea... Dar asta este doar o sugestie.

Numai bine
Dan
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com