[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Unu' micu' pentru creveti  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

ai facut vreun tratament curind,cu ceva?, ma gindesc sa nu fie prea mare concentratia de fier

fostul user ozy
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Cred pe Iulian il intrebi de fier nu?


Spre dezamagirea mea...inca una. Astazi am gasit un tiger shrimp la care mancau altii...si ghici cine? 3 red cherry...
Amano inca nu i-am scos, insa erau in cu totul alte parti ale acvariului si oricum cei 2 amano stau cu tigerii de mai bine de 2 luni...si daca ar fi fost ei, mi-ar fi nimicit tigerii in tot timpul asta.

Asadar, coroborat cu faptul ca de duminica au inceput problemele, concluzionez ca rcs ii sunt de vina. Se omoara intre ei si vad ca acum si un tiger.

Am asa un sentiment de aiurea. I-am asteptat atata timp si cu nerabdare si acum patesc treaba asta. Ca sa nu mai zic ca tigeri si asa am putini (mai exact au mai ramas 2), sunt mai frumosi si nu in ultimul rand mai scumpi.

Am sa mai incerc o treaba. Am observat ca de fiecare data mananca alti creveti dupa-amiaza spre seara, adica aproape la 24 de ore dupa ultima masa. Ma gandesc ca au fost obisnuiti cu mai multa mancare si acum cauta sa ramana la acelasi nivel. Am sa le dau si dimineata de mancare. Sa vad cum evolueaza treburile...

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Nu am inteles nici eu ce a zis vereb - din cate am inteles - cuprul e cel care face rau crevetilor ? Ma rog, asteptam lamuriri suplimentare.

Am raspuns la topicul de zeoliti ca absorb calciul si ca nu ar fi indicat ca mediu de filtrare pentru acvariile cu creveti. Asa ca poate trebuie hraniti mai des ca sa gaseasca acel calciu de care au nevoie - inca presupun ca nu de foame se bat ci unul moare (tiger, rcs, etc) caci are probleme cu calciul ai restul il consuma repede ca sa-si gaseasca acel calciu din carapacea lui.
Poate zeolitul nu absorbea tot Ca, si 3-4 creveti au rezistat. Dar adaugarea de inca 30 ..... ?

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Exista teste de calciu? Daca da, iau unul si lamurim problema.

kH-ul era 10 acum vreo saptamana sau doua. Il masor iarasi acum.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Dar gH-ul (in principiu ionii de Mg si Ca) cat e ?

kH-ul din cate stiu masoara ioni de carbonati.

Teste gasesti, eu am unul care masoara Mg:Ca dar presupun ca gasesti si separat doar de Ca. Caci le trebuie astora cu saramuri in primul rand

Later Edit: n-ar fi mai bine sa scoti zeolitul si sa continui sa dai de mancare normal - un schimb de apa mai mare ca sa readuci in parametri - si apoi ceva hrana specifica lor (ma gandesc la scazut riscul daca de la asta e). Dar pe de alta parte sunt curios daca asta ar fi problema si cat calciu e.
La mine concentratia era de vreo 40mg/L la calciu si nu stiu daca e bine sau nu - as fi curios la tine cat e.

This message was edited 3 times. Last update was at 10/02/2012 22:29:42


Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Pentru gH nu am test...Am sa trag duminica o fuga la zoomania sa vad daca gasesc ceva, mai ales pentru calciu.

Zeolitul nu am cum sa il scot caci filtrul e plin doar cu asa ceva (niste bile poroase pe ici pe colo, dar 90% zeolit e)...

LE: kH = 11

This message was edited 1 time. Last update was at 10/02/2012 22:48:25


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

imi cer scuze, vroiam sa spun de CUPRU !!!!
adineaori mi-am adus aminte, anul trecut in mai cind am startat acvariul dupa vreo 2 luni mai exact iulie,am vazut acelasi fenomen ca la tine stefan,testele erau ok,nu am pus niciun tratament si am recurs la schimb de apa circa 3-4 zile vreo 20% din volum.
As vrea sa stiu ce culoare avea tigurul cind l-ai gasit mort?
De obicei amano si tiger cind mor subit au o culoarea rosiatica(ca carnea) apoi se deschide,corpul cum este arcuit,daca da un test no2 si no3,desi testele jbl si tetra nu indica parametri exact

fostul user ozy
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

N-am efectuat absolut niciun tratament in acvariu.
Jbl ferropol contine o cantitate infirma de cupru, dar am cautat pe net si nu afecteaza crevetii. O zic si la ei pe site, o zic si acvaristi. De altfel fertilizez de la startarea acvariului si nu a fost nicio problema pana acum. La fel si in acvariul mare unde se inmultesc si vad pui.

Tiger-ul era colorat ca si cum ar fi fost viu. Doar capul lipsea (nu chiar tot ca nu apucasera sa il manance, abia fusese rapus banuiesc).
Si Dan a zis ca poate e ceva problema chimica si mor crevetii dupa care sunt mancati, dar de ce a inceput fix de duminica si n-am avut probleme pana atunci? N-ar trebui sa moara in masa daca ar fi ceva in apa? Doar cate unul pe rand? Si n-ar trebui sa moara intai puisorii daca ar fi ceva toxic? Aia micii de 1-2 mm n-au nicio treaba.
De alfel, sunt vioi, activi, se aduna imediat la mancare si se calaresc sa prinda bobitele. S-au colorat destul de intens de cand i-am adus.
Lucrurile astea ma fac sa cred ca nu e ceva in apa...

La tine schimburile respective de apa au rezolvat problema?

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Astazi dimineata al doilea tiger victima...de data asta femela care tocmai nascuse de cateva zile.

Daca stiam imi bagam picioru' in ei rcs si luam 10 exemplare de tiger pe langa astia care ii aveam (ca de avut mai am doar unul) si cresteam tigeri. Aceeasi poveste, colorat intens, doar o pata mai rosie avea pe ceafa. Capul mancat pe jumatate. Aseara era ok, statea in spate dupa care a venit in fata si cauta mancare printre resturile ramase de la ceilalti...

Am sa incep sa le dau de 2 ori pe zi. Da imi vine sa ii arunc cat colo...

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

stefanp wrote:
Lucrurile astea ma fac sa cred ca nu e ceva in apa...


Pai atunci n-ar ramane decat sa fie ceva genetic la RCS ? Plus traiesc bine mersi cu biofilm (iar acvariul tau nu e nou, deci sigur exista biofilm).

+1 pentru un test de Ca si Cu.

Pe de alta parte, nu vad nicaieri pareri ca un gH mic ar avea asemenea impact asupra crevetilor.... Mai bine muti tigerii in celalalt acvariu si observi ce se intampla in continuare cu RCS ...

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Zau sa iti spun Iuliane, chiar nu stiu ce poate fi. Sunt asa de suparat...erau febletile mele tigerii

Cel de la care am luat crevetii s-a mirat si el de problema asta. La el nu s-a intamplat asa...

Tigerii ce sa mai mut? A mai ramas unul. Care vad ca iese la mancare cu astia, stau toti impreuna, numa' ca hop la un moment dat unul si-o ia in freza.

Duminica ma duc sa iau test pt gh, sau daca este pentru calciu iau doar pt calciu. Am sa vad daca au si pentru cupru si iau si din ala.

Alta chestie care ma face sa cred ca nu e ceva chimic in apa, e ca amano nu au murit...Astia sunt mai mari si ma gandesc ca n-au putut fi killariti.

Le-am dat de mancare si acum dimineata. Incerc sa vad cum merge la 2 mese pe zi.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

imi pare rau sa aud cele intimplate , schimbul de apa la mine a rezolvat problema, este exclus sa se dea Rcs la tigerii,exclus,
crevetii RSS sunt luati din acelasi loc toti ori ai mai introdus pe rind si de la altii?
puii au un sistem imunitar mai puternic decit maturii,se adapteaza mai repede la conditiile de apa etc.
Acel rosu la tigeri dupa deces e tare ciudat,nu ar trebui sa apar,clar ca e problema cu apa,opinia mea daca mai apare Doamne fereste alt deces e bine sa-i arati lui Dan.

fostul user ozy
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Crevetii sunt luati toti de la Dan, doar ca tigerii ii am de la sfarsitul lui noiembrie, iar rcs ii sunt proaspat adusi, toti luati de la Dan duminica.
Tigerul de ieri n-avea niciun semn, asta de azi avea ceva rosu,dar m-am gandit ca o fi de la faptul ca au inceput astia sa-l manance.

Maine fac schimbul de apa saptamanal si am sa fac unul si luni si marti dimineata caci pe urma plec acasa cateva zile.


Poate rezolv asa daca e problema cu apa, insa e aceeasi apa ca din totdeauna...

Am sa incerc sa ii arat lui Dan daca mai apare ceva, sa ii fac o poza si sa-i trimit. La rcs-ii morti nu am vazut semne ciudate, insa aia erau mancati mai tare.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Am intalnit undeva o poveste despre yellow shrimp, si ca le aparea ceva maro sub carapace iar dupa aceea mureau in cateva ore.
Era o discutie despre faptul ca shrimpii importati de obicei naparlesc in conditii bacteriene aiurea, si ca raman cu bacterii sub noua carapace, iar cand prind momentul oportun acestea se dezvolta si pata maro care aparea era de fapt o infectie bacteriana.

Presupun ca rosul pe care il descrii tu, in combinatie cu galbenul descris de nenea acela - rezulta culoarea maro de care zicea el.

Din pacate nu mai gasesc link-ul ....... dar poate merita date niste cautari dupa infectii bacteriene la shrimpi ? Ca alternativa la posibila lipsa de calciu ..

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

S-ar putea ca pata rosie sa fi aparut si dupa moarte. Zic asta pentru ca a ramas o bucata nemancata in acvariul bettanului si s-a inrosit toata...

Dupa-amiaza asta n-am mai vazut vreun deces. Mai urmaresc.

Mersi Iulian pentru informatie.

LE: Iar tigerul n-avea patea respectiva cu cateva ore inainte. La ora 2 m-am culcat si l-am vazut, la 10 era mancare pt rcs. De asemenea, banuiesc ca din noiembrie pana acum a tot naparlit de cateva ori...

This message was edited 1 time. Last update was at 11/02/2012 22:35:39


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

De ieri dimineata n-am mai observat niciun deces, mai continui cu 2 mese pe zi si va tin la curent.
Sper sa nu fie doar o zi mai norocoasa.

Revin si cu un test de gh.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Asteptam. Ai terminat cu acvariul celalalt ?

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Da, ma duc sa fac poze imediat, caci am lasat apa sa se limpezeasca un pic.
In juma' de ora revin cu pozele in topicul lui

LE: Gh = 14-15 (posibil sa fi pierdut o picatura la numaratoare, de aia zic 14-15)

This message was edited 1 time. Last update was at 12/02/2012 23:58:13


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Ok, deci nu e zeolitul - super.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Am uitat sa zic, testul e de la tetra, n-aveau de la jbl.

Am sa fac si un test apei de la robinet, sa vedem diferenta.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com