[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
180 L Juwel Vision Nature style  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Iliescu Mihai Ulmis
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/03/2016 12:38:15
Messages: 391
Location: Bucuresti, Balta Alba
IP:
Offline

MihaiF wrote: Nivelul scazut de NO3 si PO4 nu pot reprezenta un motiv ?



Nope, No3 scazut poate duce la aparitia cianobacteriei, iar PO4 scazut duce la aparitia GSA.
BBA apare de la combinatii rezultate din: mizerie/curatenie deficitara, filtru necuratat la timp, fluctuatii CO2, amoniac in apa (frunze/plante putrezite sau descompuse), flow prea puternic sau prea slab in zona respectiva, lumina prea puternica.

This message was edited 1 time. Last update was at 08/10/2018 10:10:37


http://img.plici.ro/album/B3 http://img.plici.ro/album/Fc https://youtu.be/2Rl_AQf9eh8 https://youtu.be/N_-ONSnrZ-M
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Iliescu Mihai Ulmis wrote:
MihaiF wrote: Nivelul scazut de NO3 si PO4 nu pot reprezenta un motiv ?



Nope, No3 scazut poate duce la aparitia cianobacteriei, iar PO4 scazut duce la aparitia GSA.
BBA apare de la combinatii rezultate din: mizerie/curatenie deficitara, filtru necuratat la timp, fluctuatii CO2, amoniac in apa (frunze/plante putrezite sau descompuse), flow prea puternic sau prea slab in zona respectiva, lumina prea puternica.
ciano nu am inca , voi reincepe sa dozez NO3 ca sa nici nu am , GSA este ! si PO4 mic iara . Aici sper sa rezolv prin aditie .
Ii cam clar , la mine e din curatenie treaba. In ultima vreme l-am cam neglijat .
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Eu la bazinul actual schimb saptaminal 50% din apa. Cind aspir substratul la fel , trec migalos pe linga fiecare piatra si planta. Hranesc pestii putin si odata pe zi. E bazinul cu cele mai putine alge din cite am avut pina acum. Doar lost nature se apropie de el.
Plus flow ul in bazin . Trebuie miscare buna la apa. Plantele frineaza mult flow ul.
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Ai facut niste teste de NO3 la apa pe care o folosesti?
Eu foloseam apa de put care avea concentratie mare de NO3.
Aveam in acvariu BBA si GSA. Orice am incercat, nu am reusit sa scap de ele.
Apoi ne-au bransat la sistemul public de apa si canalizare.
In cateva saptamani, fara sa schimb nimic altceva in acvariu, dar folosind noua sursa de apa, am scapat si de BBA si de GSA.

[Nano cu albinute] [Old tree]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Eu hranesc pestii de 2 ori pe zi cu o cantitate mare de hrana ( as spune dupa parerea mea ), dar nu prea am de ales , sunt pesti mari si mananca mult. Sincer asa la umila mea apreciere un scalar mare mananca lejer cat mananca 10-15 neoni la un loc. Scalarii mei nu sunt inca toti adulti.
INTREBARE pentru colegii care se pricep la ciclide . Hranitul putin este o optiune la acesti pesti in perioada de crestere ?

This message was edited 1 time. Last update was at 10/10/2018 05:57:29

Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Poti incerca in prima faza sa maresti cantitatea de apa pe care o scoti la schimbul saptaminal . Asta corelata cu o aspirare atenta a substratului.
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Si mai e ceva , am observat prezenta unor viermisori mici albi, care mai innoata in masa apei .
Ce este cu ei ? Pot fi periculosi pentru pesti sau om ?
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Mi-au depus scalarii. Sunt asa bucuros ! Am prima pereche formata . Pfuu , era timpul ... datorita suprapopularii si mizeriei ( lipsa.timp ) am probleme grave cu BBA. Dar acum cu o pereche formata imi permit sa dau deja din pesti.
Intrebare , pot schimba apa la pesti daca au icrisoare pe peretele acvariului ? Nu se vor pierde icrele ?
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Setup-ul nu mai exista , acvariul da. Am dat restart de 2 sapt. Am sa ii fac un topic nou la un moment dat. Am dat cativa scalari si am ramas cu 5. Sunt foarte mari si frumosi. Aveam o pereche formata de vreo cateva luni , dar de cateva zile s-a format pana la urma si a doua , care apoi a si depus. Acum acvariul e impartit in doua. Jumatate la o pereche , jumatate la cealalta. Mai am un scalat care e singur si perechile fac pin pong cu el . Fiecare il alunga din jumatate ei de acvariu. Cred ca va trebui sa il dau ...
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cu siguranta ca trebuie sa dai pestele ala "care e in plus"...
Fa bine si separa cumva cele 2 jumatati de acvariu (in care stau perechile) cu un lemn, sau cu niste plante mari... cumva, sa para ca fiecare pereche "are teritoriul ei bine delimitat".

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

koala wrote:Cu siguranta ca trebuie sa dai pestele ala "care e in plus"...
Fa bine si separa cumva cele 2 jumatati de acvariu (in care stau perechile) cu un lemn, sau cu niste plante mari... cumva, sa para ca fiecare pereche "are teritoriul ei bine delimitat".


Pai o separare prea neta nu pot face intr-un plantat , DAR una din perechi va avea jumatatea cu lemne si plante mai mari ( e adjudecata deja ) langa prefiltru si cealalta pereche va avea partea mai de campie ca sa zic asa .
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com