[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Intrebari acvariu AIO (all in one) Fluval Juwel etc  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
dadu
Member
[Avatar]

Joined: 11/02/2003 13:01:38
Messages: 264
Location: Mangalia, CT
IP:
Offline

Sunt pe punctul de a-mi lua un nou acvariu. Oscilez intre diverse variante, initial ma gandeam sa fac la comanda dulap si bazin. Preturile nu sunt chiar ok comparativ cu acvariile AIO. Merg peste cateva ore la Hornbach sa ma uit ce au. Ma gandesc la un AIO Juwel Rio 240 sau Eheim Vivaline 240. La juwel lumina e ok pentru plante easy fara co2 dar daca vreau mai multa lumina pare complicat de adaugat. La eheim trebuie musai adaugata lumina pentru ca lampa aia inclusa e buna de terariu nu de acvariu, dar pare usor de pus lampi de constructie similara pe acel sistem de margini in trepte.
Ma gandesc si la combinatii gen stand juwel, ca pare mai teapan, cu bazin eheim, sau cu bazin brut (acele acvarii MARINA, doar sticla) care costa 570 de lei unul de 120/40/50, cel putin asa vad pe site. Asa pot lua astfel un filtru extern mai potrivit un jbl 902, dar trebuie sa bricolez capacul si nu-mi permit sa arate aiurea, iar o coala suficient de mare de policarbonat plin, komatex sau pvc e si aia ceva bani si nu stiu cum o sa arate. Nu-mi dau seama daca in aceste bazine de 120 incap tuburile led de 120cm, presupun ca nu.
Banii nu ar fi o problema dar nici sa-i cheltui aiurea.
Un sfat o parere !
[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Imi aduc aminte ca am avut un acvariu Juwel 240, iar inainte un Juwel rekord 60. Sunt lucrate frumos, ingrijit, dar in vecii vecilor n-as mai da banii pe asa ceva.
Sunt restrictive, au dimensiuni atipice si e un adevarat chin sa faci modificari la instalatiile tehnice existente sau sa adaugi altele noi. Prefer sa-mi aleg singur lampa, filtrarea si ce mai trebuie iar in functie de asta sa fac un bazin customizat la o firma de specialitate.
Am avut comenzi la Aquadec si Nevertebrate, lucrarile au fost de nota 10+

Fiecare face cum crede de cuviinta, eu mi-am expus parerea personala.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
dadu
Member
[Avatar]

Joined: 11/02/2003 13:01:38
Messages: 264
Location: Mangalia, CT
IP:
Offline

Am comandat un set eheim 240 cu stand, pentru ca are sticla de 10 ?i filtru extern. Îmi place si simplitatea capacului. Acum sa vad cu ce suplimentez lumina. Am o luna la dispozitie pana vine acvariul.
[Email]
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 760
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Capacul cel mai probabil o sa-l dai jos.
dadu
Member
[Avatar]

Joined: 11/02/2003 13:01:38
Messages: 264
Location: Mangalia, CT
IP:
Offline

Imi place cum arata un acvariu open top dar nu am sa folosesc din cauza umiditatii ?i posibilitatii de a sarii pestii din bazin....zic eu acum
[Email]
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Buna alegerea cu Eheim.

Juwel Rio 240, este totusi un acvariu bine construit. (pacat ca are filtrul ala intern in el.. si nu se pot adauga lampi decat prin inlocuirea celor existente)

Banuiesc ca Vivaline 240, ati' tocmit'.

This message was edited 1 time. Last update was at 19/11/2022 20:53:29


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
dadu
Member
[Avatar]

Joined: 11/02/2003 13:01:38
Messages: 264
Location: Mangalia, CT
IP:
Offline

Da Vivaline 240.
Cate kg de substrat mi-o trebui la acvariul asta? Ma gândeam Aquabasis cu manado maron.

This message was edited 2 times. Last update was at 19/11/2022 21:17:12

[Email]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Eu as pune 7,5 kg aquabasis plus, un sac de 5+1 de 2,5. Se acopera cu un minim de 4 cm manado, dar ptr ca e foarte usor as merge pe un inert mai greu, pietris ceva, 1-3mm. Depinde f mult si de ce vrei sa ai in bazin, sa alegi culoarea potrivita la substrat. Calculul pentru pietris il faci Lxlxh, unde h este inaltimea substratului de pietris dorita.
[ICQ]
Selah
Member

Joined: 23/09/2022 11:20:24
Messages: 110
Location: Graz, Austria
IP:
Offline

narcis wrote:Eu as pune 7,5 kg aquabasis plus, un sac de 5+1 de 2,5. Se acopera cu un minim de 4 cm manado, dar ptr ca e foarte usor as merge pe un inert mai greu, pietris ceva, 1-3mm. Depinde f mult si de ce vrei sa ai in bazin, sa alegi culoarea potrivita la substrat. Calculul pentru pietris il faci Lxlxh, unde h este inaltimea substratului de pietris dorita.

Ce e 5+1 de 2,5?
dadu
Member
[Avatar]

Joined: 11/02/2003 13:01:38
Messages: 264
Location: Mangalia, CT
IP:
Offline

@Selah adica o punga de aquabasis de 5 litri si una de 2,5 litri

Cat timp e activ aquabasis ? Se poate sifona sbstratul la schimbul de apa daca exista aquabasis sau alt so fertil sub pietris ?
Ma uitam acum la Nisip Dennerle Crystal Quartz Gravel Diamond (maro ?i negru). Parca nu as pune o culoare unfirma in tot bazinul. Sa le amestec omogen maro cu negru cum o arata ? Sau o culoare de baz? ?i cu cealalt? fac o ”alee” serpuita...

This message was edited 2 times. Last update was at 20/11/2022 07:37:30

[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com