[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
cum scap de alge  XML
Forum Index » Alge
Author Message
mariusdiaconu77
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/12/2013 01:29:58
Messages: 33
Location: Bucuresti
IP:
Offline

De ceva vreme ma confrunt cu niste alge.
Poate cineva sa imi spuna cum scap de ele ???

Fac schimb de apa saptamanal - 25-30%.
Soarele nu bate direct in acvariu.
Lumina : 2 neoane solar le tin aprinse 8 ore/zi - in 2 reprize.

AJUTOR !!!
[Thumb - image2.jpeg]

[Thumb - image1.jpeg]

[Thumb - image.jpeg]

[Thumb - image3.jpeg]

[MSN]
flavius2308
Membru de baza

Joined: 27/11/2013 23:53:50
Messages: 341
Location: Resita
IP:
Offline

Ai dat prea putine detalii.
Acvariu,fertilizare, filtrare, fauna.
[Email]
mariusdiaconu77
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/12/2013 01:29:58
Messages: 33
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am un acavriu 60 litri, pana acum 2 luni fertilizam cu ferropol dupa gramajul de pe eticheta.
Am renuntat la fertilizare ca sa scap de aceste alge dar vad ca nu asta e cauza.
Filtru Tetra in400 plus.
Pesti : guppy, xipho, molly, anci, cory.
[MSN]
claudiugeacar
Member
[Avatar]

Joined: 24/09/2013 20:23:40
Messages: 118
Location: Domnesti, Ilfov
IP:
Offline

Din ce vad in poze, pare a fi BBA (Black Bearded Algae). E una dintre cele mai dificile si periculoase alge (pentru plante). De obicei apare pe fondul unui exces de nutrienti (mancare prea multa, lipsa de curatenie in acvariu) si exces de iluminare.
Din ce am mai citit pe forum (rog colegii sa ma corecteze daca gresesc), trebuie sa reduci iluminarea, sa faci curatenie in acvariu (asta implica si sa scapi de cat mai multe alge de pe plante, chiar si taind frunzele afectate)+substrat si sa reduci din dozele de mancare.
De asemenea, cred ca ar prinde bine si o aditie de CO2 (fie printr-un sistem DIY - gasesti informatii pe forum despre cum se face, fie printr-un sistem cu butelie sau macar aditie de EasyCarbo).
Alga asta nu e consumata de pesti sau melci, iar algicidele disponibile in comert nu prea fac fata (iar un supradozaj, desi ar putea sa afecteze alga, va afecta si mai tare plantele si pestii).

Acvaristica este modul cel mai simplu (si direct) prin care omul poate intelege influenta sa asupra naturii.
Ape limpezi!
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com