[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Nano - fish only - Jurnal  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
staff1983
Junior member

Joined: 17/07/2014 10:51:40
Messages: 91
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Numele meu este Stefan, sunt din Bucuresti si m-am decis si eu intr-un final sa imi fac un acvariu marin, asadar am cautat ce mai aveam prin casa, am cumparat cateva lucruri si am inceput.

1. Acavariu de aproximativ 30L
2. Filtru hangon umplut cu bile ceramice
3. Lampa nano cu lumina alba si albastra
4. Un incalzitor 100W
5. Un termometru
6. Salimetru
7. Sare
8. Osmozor
9. Nisip coralifer
10. Un coral uscat pe mijloc si 2 pietre calcaroase

Am preparat apa, l-am umplut, am dat drumul la echipamente, am adaugat o fiola Probio Biodigest. Lumina a ramas stinsa.

Acum are o saptamana si am adaugat a doua fiola de Probio Biodigest.

Momentan este in perioada de ciclare si il mai las inca 2-3 saptamani.

Vreau sa ii adaug piatra vie, nu foarte multa si nu stiu exact cat de mult este un kg.

Sau daca ma poate ajuta cineva cu o ofera, macar cu o bucatica mica ca sa il startez cum trebuie.
[Thumb - 10534702_823940020963269_2471672791264323308_n.jpg]


Marin: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/30255.page
Discusi: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/30642.page
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Nu e cam mic filtrul?, mediile creamice sunt pentru filtrare biologica, clar ca ar mai trebui piatra, macar uscata sau tot schelete de coral mort daca nu aveti buget de piatra vie.

My nano reef



[Email]
robygym
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/04/2014 22:18:12
Messages: 684
Location: Resita
IP:
Offline

vei putea sa-l dezvolti ,arata destul de sec, dar usor usor cu niste pesti frumosi si niste nierte poti sa-l amenajez oarecum. Cred ca ar trebuie in spate o folie aslbasdtra sau neagra ,ar arata mai bine . Mul;ta bafta
Apropo si pestilor le trebuie niste curenti de apa ,deci nu ar strica o pompa de valuri, sunt unele foarte ieftine 30-40 lei.
Robert

This message was edited 1 time. Last update was at 23/07/2014 21:11:32

[Email] [Yahoo!]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Bun venit.

Ai o unitate de osmoza, ceea ce e un mare avantaj de la inceput.

Ai ales un moment relativ neprielnic pentru inceput un acvariu marin. Temperaturile extreme pot prelungi perioada de dezechilibru a unui acvariu nou. Probabil ideal e sa incepi un acvariu la sfarsitul verii, inceputul toamnei. Gandeste-te cum il racesti.

Sper sa nu ma insel, dar Prodibio Biodigest e o risipa intr-un acvariu fara nutrienti, inainte de finalizarea ciclarii. Opreste-te din a mai adauga. Lasa acvariul sa-si gaseasca echilibrul. Eventual adauga bacterii nitrificatoare daca gasesti o sursa de incredere.

Acvariul nu este in perioada de ciclare intrucat: 1. nu are o sursa de bacterii nitrificatoare si 2. nu are o sursa de azot organic.

Poti spune ca ai inceput ciclarea atunci cand ai:
- temperatura de 25-26 *C
- SG 1026
- cantitatea finala de piatra vie

Inlocuieste apa evaporata cu apa de osmoza, nu sarata. Sare nu se evapora.

Iti recomand sa tii acvariul fara pesti pentru sase saptamani. Daca vrei animale, dupa ciclare poti incepe cu paguri si corali moi fotosintetici nepretentiosi (e mai usor sa tii corali fericiti in acest acvariu decat pesti).

Scheletul de coral poate deveni suprafata de colonizare pentru bacteriile nitrificatoare.
La 30L as pune cam 2-3 Kg de piatra poroasa.

Intrucat filtrarea cu piatra vie se bazeaza pe un curent adecvat al apei prin/pe langa piatra, ai nevoie de cel putin o pompa de valuri, ideal e sa ai doua ca sa ai un flow aleatoriu. La 30L as merge pe doua Hydor Koralia Nano 900 sau un 900 si un 1600.

Cum intentionezi sa reduci nitratii? As presupune ca filtrul e prea mic sa poata incorpora atat filtrare chimica cat si filtrare biologica/denitrificare. Va trebui sa decizi care e mai importanta sau sa cumperi un filtru mai mare. Sau sa mai adaugi un filtru.

Incalzitorul e prea mare, risti sa faci ciorba de peste daca o ia razna. Pentru marimea acvariului, probabil 25W e suficient.

Ce pesti intentionezi sa pui intr-un acvariu atat de mic?

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
staff1983
Junior member

Joined: 17/07/2014 10:51:40
Messages: 91
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@Andrei1234
Da, fitru e prea mic, sunt de acord

@robygym
Mersi si sper sa se dezvolte frumos, am planuri cu el.

@um02122
Multumesc mult de sfaturi, imi sunt foarte utile.

In primul rand vreu sa zic ca nu ma grabesc, vreau sa o iau incet, de aceea am inceput cu unu mic.

1. Maine iau o pompa de valuri de 2500L/h "SUNSUN POMPA VALURI JVP-100A" sper sa nu fie prea mare, vad eu cum o pus sa bata.
2. Pentru filtrare inca nu m-am decis, dar sa vad daca este prea mare, vreau sa iau JBL-ul CristalProfi e901 de la acvariu cu discusi plin cu matrix si sa il pun la asta... dar asta implica sa il spal bine si sa nu fie prea mare curent in acvariu, etc, ma gandesc. Am si un UV atasat la el.
Daca ma decid sa nu il pun pe acesta o sa iau unu mai mic, extern si il umplu cu matrix. Nu vreau sa raman pe acel filtru.
3. La racite m-am gandit la ventilatoare si un sistem de autocompletare,inca nu am o schema, cred ca am timp pana cand o sa imi trebuiasca.
4. Prodibio Biodigest am pus si neste mancare de pesti sa se faca putin amoniac, vedem ce iese.
5. Ce inseamna "SG 1026"
6. Sambata ma duc la coralis si iau 2 kg de piatra vie.

La ce bag in el inca nu m-am gandit pentru ca inca sunt la documentatie, dar ma gandeam la 2 melci, un crab, unu doi creveti si un nemo... dar trebuie sa citesc serios ca nu vreau sa il suprapopulez nici sa chinui saracul peste.

Pana una alta cred ca pun un crevete si il cresc pana vad ca totul este in regula )... nu ma astept sa pun un peste repede, il las 2-3 luni pana sa fiu sigur ca stiu tot ce trebuie si ca m-am prins cum sta cu chimia unui saratel

Marin: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/30255.page
Discusi: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/30642.page
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

In legatura cu filtrul extern, si eu am vrut extern la al meu ( tot 30 litri) si nici un coleg de pe forum nu a fost deacord cu asta, deci nu, ca si filtru iti recomand tot hang on dar Aquael versamax fzn 3, il am si il tin la mic (daca il dau la mediu deja face acvariul ciorba, deci nu ar mai fi nevoie sa va luati pompa de valuri (eu o luasem dinainte deoarece la inceput am avut un hang on mic (pentru ca vroiam extern si nu vroiam sa chieltui asa multi bani deodata).
Ca si racire recomand Dymax vortex fan w-8 pe care il folosesc si eu.

This message was edited 1 time. Last update was at 24/07/2014 18:57:30


My nano reef



[Email]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Confirm spusele lui Andrei, filtrul extern e o idee proasta. Nu zic ca nu se poate, dar ca incepator vei da sigur gres cu un filtru extern.

UV in acvarii marine ca idee generala este inutil si poate chiar daunator.

A. ocellaris in 30L nu e o idee stralucita, dar ar putea merge cat e clownul micut.
Sugerez pesti mici gen: cleaner goby, coral goby, Ecsenius sp. (E. stigmatura, E. bimaculatus, E. tigris etc), Stonogobius sp. - oricare din aceasta specie.

Legat de echipament, mergi pe calitate. Cu cat va trece mai mult timp, cu atat vei ezita mai mult sa mai schimbi ceva. Pompe de valuri de calitate (mai) buna: Hydor Koralia Nano, Tunze 6015, Sicce, chiar si Jebao. Si daca ai bani, Ecotech Vortech MP10.

Ce vine cu pretul mai mare: mai eficiente si mai silentioase. Conteaza debitul, dar si puterea (mai multi W = mai multa caldura disipata), largimea jetului, controlabilitatea, sistemul de fixare etc.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Eu am folosit cateva dintre pompele date ca exemplu mai sus si cred ca doar Hydor Koralia Nano s ar potrivi pe marimea acvariului tau. Am avut tunze 6015 pusa pe diagonala acvariului si imi spulbera nisipul in 85 litri.
Cred ca un coralia nano e indeajuns.

In rest spor la treaba si lasa lumina stinsa pe timpul ciclarii.

ACVARIUL MEU scape by @fanta
staff1983
Junior member

Joined: 17/07/2014 10:51:40
Messages: 91
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc pentru sfaturi, o sa tin cont de ele, pompa de valuri deja e comandata, daca nu merge folosita o sa o folosesc la amestecarea apei cu sare cand o sa trec la urmatorul acvariu .

Marin: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/30255.page
Discusi: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/30642.page
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

SG e specific gravity.

Eu am avut Tunze 6045 in cubul de 40 cm si era ok, ce nisip folosesti, Donpishote?

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Folosesc aqua deco live sand aragonite. In zona unde batea tunze imi lasa sticla goala.


Aici este calculatorul celor de la Ecotech http://ecotechmarine.com/calculator/

This message was edited 1 time. Last update was at 26/07/2014 08:07:12


ACVARIUL MEU scape by @fanta
staff1983
Junior member

Joined: 17/07/2014 10:51:40
Messages: 91
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu stiu ce nisip am luat, am cumparat nisip coralifer varsat de la Coralis din Militari.

Revin azi cu poze, a fost de succes pompa... sper sa gassesc azi si piatra vie, vreau sa pun 2kg.

Marin: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/30255.page
Discusi: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/30642.page
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Alege piatra dupa forma, nu dupa culoare. Cauta piatra poroasa cu forme interesante, nu bolovani rotunzi.

Cured live rock ar fi varianta cea mai rapida intrucat are materie moarta minima si o populatie stabilita de bacterii nitrificatoarea.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
staff1983
Junior member

Joined: 17/07/2014 10:51:40
Messages: 91
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Asadar, am dat o fuga la reef in pantelimon si mai aveau 2.2Kg piatra vie cured, asa ca am luat-o.

Se mai adauga pe lista
- 2.2kg piatra vie cured
- vreo 8L apa ciclata
- pompa de valuri "SUNSUN POMPA VALURI JVP-100A" de 2500L/h

Pompa merge super bine, nu imi ravaseste nisipul, vad cand bag un peste, daca e prea puternica o sa o schimb cu una din recomandarile voastre.

Multumesc de sfaturi pana acum.

Lumina stinsa si vorbim peste 2 saptamani. Mai trebuie sa fac altceva in afara de aditie de bacterii pana se stabilizeaza?

Salinitatea o am 1.023, ph 8.2, no3 il am mai mare de la apa care am luat-o de la reef, vad cum il scad.

Hai sa vedem ce iese si ce inseamna un marin...
[Thumb - IMG_20140726_123036.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 26/07/2014 11:48:29


Marin: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/30255.page
Discusi: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/30642.page
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Sper ca n-a costat mult apa aia ciclata.

As scapa de cataroaiele alea compacte fara porozitati, nu-si au locul intr-un acvariu marin.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
staff1983
Junior member

Joined: 17/07/2014 10:51:40
Messages: 91
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu a costat nimic apa, stiu ca nu trebuie sa fac acest lucru, dar fiind acvariu nou, am zis ca merge, accelerez putin ciclarea.

Cum am zis piatra vie si apa e de la reef.ro din pantelimon. Vedem ce iese.

O sa m agandesc cum sa sustin jos piatra vie fara acea piatra. Ma mai gandesc, dar momentan nu am ce sa pun in loc... Intr-un final o sa o scot.

Crezi ca e prea mare pompa de 2500L/h? Nu imi ridica nisipul dar sa nu fie prea mare curentul pentru vietuitoare cand le pun.

Pompa o opresc noaptea? sau trebuie sa mearga non stop?

Marin: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/30255.page
Discusi: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/30642.page
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Daca nu iti misca nisipul lasa asa pompa. Oricum astea chimezesti nu au debitul pe care il pretind.

ACVARIUL MEU scape by @fanta
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Ai niste bolovani cam mari pentru dimensiunea acvariului. Asa am inceput si eu, la Kg. Ia o sula si un ciocan si fa-ti niste bolovani mai mici.

Apoi foloseste un ciment si construieste-ti aquascape-ul.

Ca reguli pentru aquascape:
- minimizeaza suprafata de contact intre piatra si substrat
- lasa loc intre piatra si geamuri si intre piatra si nisip pentru a evita acumularea de detritus si pentru a putea curata geamurile
- tine cont ca pe piatra vei monta corali. Care vor avea nevoie de loc sa creasca si diferite cerinte de lumina. Ideal este ca atunci cand te uiti de sus sa vezi multa suprafata de piatra la niveluri diferite. Daca vezi doar un platou inalt, inseamna ca ceva n-a mers bine. Nu lipi piatra de peretele din spate.
- pentru estetica, citeste in forumurile de aquascape pentru acvarii plantate.

Legat de orice intrebari de flow, lumina etc. gandeste-te cum se intampla lucrurile in natura. Nu cred ca opreste cineva curentii marini noapte in recifele de corali.
In plus, ti-am mai spus ca filtrarea biologica cu piatra vie functioneaza doar daca exista flow care sa omogenizeze proprietatile apei (concentratie egala de amoniac in orice loc din acvariu, etc.). Deci pompa va merge non stop. Daca ai doua pompe sau o pompa cu debit variabil, poti reduce fluxul de apa sau sa alternezi directia (gen reprodus efectele flux/reflux, care au o ciclitate de 6 ore, cu doua fluxuri si doua refluxuri pe zi).

This message was edited 1 time. Last update was at 27/07/2014 11:01:56


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
staff1983
Junior member

Joined: 17/07/2014 10:51:40
Messages: 91
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Din cauza faptului ca avariu incepuse sa miroasa groasnic si mi-am dat seama ca apa se evapora foarte repede, am trecut la nivelul 2 si am transformat un juwel rio 125 in marin. Acum setupul s-a modificat.

Echipamente:
- acvariu juwel 125L Brut
- pompa valuri 2600L/h
- lumina: 2x 18W normale de apa dulce, unu la 6500k si unu cred ca la 5000 daca nu ma insel.(vor fi schimbate in unu de 10000k si unu fluorescent)
- incalzitor 100W
- 2.3kg piatra vie
- vreo 8 kg piatra uscata
- nisip coralifer 6kg
- termometru
- filtru intern cu bureti originali (perlon + carbune activ + bureti filtrare diverse porozitati) + pompa apa juwel ecoflow 1000L/h

Parametii:
- apa de osmoza
- apa din cel mic a fost transferata in cel mare
- salinitatate 1.023
- ph 8,1
- no3 si no2 prezent

Am adauga 2xbiodigest si 1xbioptim si sambata o sa mai adaug inca o tura de bacterii.

Revin cu poze in seara asta.

Am o intrebare, legata de filtru intern, ce sa pun in el?

Eu ma gandeam la cateva bucati de piatra uscata, poroasa si perlon care sa il schimb odata cu schimburile de apa, dar nu stiu daca este ok sa stea piatra uscata fara lumina in filtru.

Tot in el as pune carbune activ.

This message was edited 2 times. Last update was at 04/08/2014 13:55:13


Marin: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/30255.page
Discusi: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/30642.page
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

Super,asteptam poze! Daca poti ilumineaza filtrul si pune piatra vie si macroalge.
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com