[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Salutari si bine v-am gasit!!!  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
Claudiu1978
Member
[Avatar]

Joined: 04/08/2014 19:34:15
Messages: 146
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Deci... sa trecem la treaba!!!
Numele meu este dupa cum ati ghicit ...Claudiu.
Cum a inceput totul?
Am pricopsit cu un acvariu de aprox. 25 litri. Filtru intern Resun... 200l/h, pietris 3-4 mm granulatie si , surpriza 4 pesti. ( 1 guppy, 1 hoplo, 2 necunoscuti).
Ca orice incepator, entuziasmat, m-am repezit la primul pet-shop; achizitii: 3 guppy ( 1 M +2F ), 2 neonii, 2 cory ( panda + leopard).
Toate acestea...am venit cu ele din Buzau, spre Bucuresti.
Si de aici incepe aventura mea in lumea acvaristicii. M-am apucat de citit. Prea tarziu! Raul fusese facut. Asa am inceput sa pierd pestii. Primul s-a dus cory panda, al doilea cory leopardul care s-a prins intre sticla si filtru... asa l-am gasit. Tot citind am inceput sa aplic cele descoperite. Schimb apa saptamanal-aprox 30%. Spalat buretele filtrului in apa scoasa din acvariu. Odata cu schimbul de apa, sifonat substratul. Apoi am constatat ca temperatura in acvariu ajunge la 30 de grade.Cauza: se incingea foarte tare pompa filtrului. De aici incep schimbarile radicale.
Cumparat filtru nou:Eheim pick up 45. Jbl - easy start ( pe care am pus-o toata in buretele filtrului), Lampa Aquazonic 11 w, 6500 k, bec pl. Pompa aer ocean free-zero noise z 1000, 1200cc/min, cu debit reglabil. Piatra aer gen skimmer. Sifonator substrat, foarte bun dealtfel, fata de ce aveam eu. Inca 4 neoni, 2 cory panda, 1 guppy mascul ( primul murise). Tot nemultumit. M-am gandit la pesti si dupa o saptamana m-am hotarat sa iau un acvariu nou, care sa se incadreze cat de cat cu tehnica cumparata anterior. Am luat de HB un acvariu de 45 l, eheim, fara capac, substrat aquabasic plus, pietris granulatie 3-4 mm, o cioata mangrova.... si m-am apuc de lucru. Am uitat... plante : echinodorus ipica, ceratopteris cornuta, ludwigia palustris red. Si inca o cioata mangrova. Am facut setup-ul. Am pus apa din vechiul acvariu+diferenta: aprox 36l net. Am bagat pestii. Sunt in a doua saptamana de la noul setup. Din pacate 2 cory au murit. 1 guppy femela a facut pe coada 2 pete maro-rosiatice ( de 2 zile in carantina, 4 l apa + 3 lingurite sare rase, sare grunjoasa.... petele au disparut). Cred ca au inceput sa apara algele. Arata ca un puf, aproape insesizabil, pe tulpini si frunze. Precizez ca de la moarte celor 2 cory, fac schimb de apa zilnic, cam 11 litri. Teste nu am. Lumina cam 6-7 ore. bec pl 11 w, 6500k, suplimentat cu o lampa, bec economic, 2700k, limina galbena. Dimineata cam 1 ora-1 ora si jumatate. Seara de la 18.00 la 12-12.30. Apa este curata, pt ce poate sa faca filtrul. Cred ca este subdimensionat pt incarcatura biologica pe care o am in acvariu ( 4 guppy, 6 neoni, 1 hoplo, 2 cory panda ). Ma puteti ajuta cu ceva sfaturi. Cum sa procedez pe mai departe, mai ales ca nu am teste. Va multumesc anticipat!
[Email]
cvcvci
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2014 22:23:44
Messages: 41
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Bine ai venit
[Email]
Claudiu1978
Member
[Avatar]

Joined: 04/08/2014 19:34:15
Messages: 146
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut cvcvci! Vreun sfat ceva.... cum as putea proceda pe mai departe!
[Email]
cvcvci
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2014 22:23:44
Messages: 41
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Depinde ce doresti sa faci
[Email]
kazaku
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/01/2014 19:20:48
Messages: 681
Location: Bucuresti - Drumul Taberei - Romancierilor
IP:
Offline

Salut. Acvariul tau nu e ciclat inca. Fa schimburile de apa odata la 3-4 zile, nu spala filtrul deloc, lasa coloniile de bacterii sa il populeze, eventual ia easy start si baga in acvariu sa te ajute la ciclare.

0771 496 835 Lucian
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Salutare si bine ai venit!

Eu as zice sa deschizi un jurnal la "Coltul incepatorului" si acolo vom discuta pe rand problemele pe care le intampini.
Aici doar ne prezentam.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Claudiu1978
Member
[Avatar]

Joined: 04/08/2014 19:34:15
Messages: 146
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc pt raspunsuri. O sa deschid rubrica la coltul incepatorului. Ne auzim acolo. Poate reusesc sa urc si niste poze. Inca o data mii de multumiri!
[Email]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Pentru poze poti folosi butonul "Attachments" din optiunile postului (insa vei fi limitat la 5 poze), sau poti folosi un server extern (imageshack, picasa, plici) si pune link-urile aici.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com