[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
masa acvariu  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
danutzu
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/02/2014 18:33:29
Messages: 94
Location: BUC, Militari Rezidence
IP:
Offline

Salut,

am o masa de acvariu de 60 L/35 l/60 h.
Momentan pe ea este asezat un acvariu de 60/30/30.

Daca vreau sa fac un acvariu mai mare,
pot sa asez unul de 65/35/40 pe masa de 60/35 sau trebuie masa sa fie fix cat avariul?


0744 442 366 Dan
[Yahoo!]
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

Salut!
Si eu am vrut odata sa fac ceva semanator,dar m-am potolit.La mine insa era diferenta mare.Poti sa pui fara probleme unul de dimensiunile pe care le vrei,dar trebuie sa pui un blat cat fundul acvariului peste masa,apoi acvariul.Nu poti sa lasi fundul pur si simplu in aer,poate sa crape,chiar si la diferenta ta mica.
danutzu
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/02/2014 18:33:29
Messages: 94
Location: BUC, Militari Rezidence
IP:
Offline

OK,
multumesc mult.

O sa merg pe varianta fix pe fix.

0744 442 366 Dan
[Yahoo!]
kazaku
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/01/2014 19:20:48
Messages: 681
Location: Bucuresti - Drumul Taberei - Romancierilor
IP:
Offline

Poate sa stea capete in aer fara nici o problema, am vazut acvariu cu mult mai mare decat al tau cu capetele in aer si nu avea nici o problema. Eventual iei o placa de polistiren exudat si o tai la dimensiunile la care ai nevoie si scapi de griji. Dar si fara polistiren poti
dormi linistit.

0771 496 835 Lucian
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Pentru 5 cm nu e o problema.
Dar ca sa stai linistit poti sa pui o placa de pal peste masa, cat dimensiunea acvariului.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
claudiugeacar
Member
[Avatar]

Joined: 24/09/2013 20:23:40
Messages: 118
Location: Domnesti, Ilfov
IP:
Offline

Si eu am vazut diferente mult mai mari, care nu au avut nicio problema, asa ca ar trebui sa fie ok. Dar, asa cum au zis si colegii, poti sa pui o placa de PAL pe dimensiunile acvariului tau si sa o pui intre acvariu si masa. Poti intercala si o placa de polistiren extrudat (ala tare) intre ele, ca sa mai preia din eventualele deformari.

Acvaristica este modul cel mai simplu (si direct) prin care omul poate intelege influenta sa asupra naturii.
Ape limpezi!
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com