[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Vreau, dar sunt praf  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Author Message
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Ola!

N-am murit inca

Intrebare de om prost: pot face un acvariu mic (~50-60 litri), in care sa am doar o anemona si 2 "nemo"?

Care ar fi aparatura minima necesara?

Multumesc exagerat!

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
ciprian
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/07/2005 20:51:54
Messages: 670
Location: piatra neamt
IP:
Offline

Da
Lumina,pompa curenti,filtrare.

This message was edited 1 time. Last update was at 20/08/2014 20:23:55

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Multumesc! Are cineva un link unde as putea sa citesc despre situatia mea specifica?

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:...Intrebare de om prost: pot face un acvariu mic (~50-60 litri), in care sa am doar o anemona si 2 "nemo"?

Da, se poate!

- clownii-s pesti destul de rezistenti,
- oricare doi pesti se "aleg" pereche (ei fiind, toti, la nastere, masculi)... unul se transforma in femela.
- iti trebuie pompa de valuri si filtrare... si lumina, pentru anemona aia.
- clownii stau foarte bine si fara anemona,
- anemonele sunt mai "ciufute", de obicei se recomanda sa ai un bazin stabil pentru ele.
- asta se traduce prin faptul ca amenajezi bazinul si pui pestii... abia dupa vreo 5-6 luni poti sa iei anemona.

Daca ai timp si vrei sa citesti:
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/19467.page
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/23693.page
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/26040.page

Primul link se refera la bazinul cu care am inceput eu aventura marina... 30 litri (volum brut).
Urmatoarele 2 linkuri se refera la bazinul in care tin acum o pereche de clowni + anemone...90 litri (volum brut).

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Multumesc frumos, ma pun pe citit. Sper sa-mi vad visul cu ochii pana la sfarsitul anului

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
ionutlatcan
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/04/2008 11:49:14
Messages: 753
Location: Focsani
IP:
Offline

Curaj Dane!!!
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Multumesc nea Ionut, de 3 ani imi tot fac curaj dar nici sa intreb n-am indraznit pana acum

Oare care din urmatoarele vi se pare mai potrivit?

http://www.zooroyal.de/dennerle-nano-marinus-cube-complete-plus-60

sau

http://pepika.ro/21-Acvaristica/548-Acvarii-Nano/552~Acvarii-complete-Nano/7658-Acvariu-Sera-Biotop-Nano-Cube-60-l.html


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Dennerle,bineinteles Desi ar fi super dragut sa ai si din Sera cu capac de plastic un nano oceanic

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
ionutlatcan
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/04/2008 11:49:14
Messages: 753
Location: Focsani
IP:
Offline

Niciunul. Fa unul custom. Daca iti va parea ceva complicat la inceput.....va fi ceva simplu cand va fi operational. Incearca un 70x50x40 si un sump de cel putin 70 lungime. Vei avea loc sa te desfasori si vei oferi sistemului un volum de apa extra. Parerea mea este ca aceste sisteme gata facute sunt proiectate sa functioneze standard si orice modificare aduce batai de cap in ceea ce priveste functionalitatea si estetica.
Seba Shrimp
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/10/2011 12:34:17
Messages: 804
Location: Bucuresti - Dr. Taberei
IP:
Offline

Pe viitor vei fi plecat des de acasa? Daca da, cam greu cu un marin.

Seba shrimp - 0722 784 888
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2854
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Da daca prin "nemo" intelegi ocellaris sau percula , restul din familie(in total 28 de specii de clowni) sunt mai mari la maturitate si e bine sa aiba un bazin de~120l minim , asta legat de pesti- pentru anemona desi stiu ca o combinatie clown/anemona e visul oricarui incepator in marine as spune pentru inceput nu . Toti pestii amphiprion plus premnas-ul {27 sunt clasificati ca si amphiprion ... iar cel maro cu dungi galbene(Sumatra) sau rosu cu dungi albe (restul Oceanului Indian (si acestia tind dupa o varsta sa aiba diferite tonuri maronii) a carui particularitate e spinul de pe opercul (cel mai agresiv din toata familia) are clasificare separata : premnas biaculeatus} - deci toti pot trai si se reproduc in captivitate in lipsa anemonelor fara probleme .Folosesc de multe ori diferite specii de corali moi drept surogate la anemone ,acestea sunt mai mult pentru acvaristi cu experienta si din pacate mai devreme sau mai tarziu le pierdem ,cea mai rezistenta e considerata entacmaea quadricolor sau buble anemone si e si specia apreciata de cei mai multi clowni din familie ,optiunile lor (in functie de specie)se restrang la cateva tipuri de amemone nu orice amphiprion va accepta ca si gazda orice specie de amemona . As spune si eu ca partea cu anemona sa ramana pentru mai tarziu , am crescut si salvat de la altii anemone unele decolorate si pleostite care de la marimea unei medalii au ajuns intr-un an la marimi de 40cm diametru (stihodactyla -cred ca asa se scrie) dar in timp orice lipsa de monitorizare constant atenta la : hranire , parametrii apei ,stres duce din pacate la pierderea animalului , asa ca ar trebui lasate pentru acvaristi avansati care fac dovada -in primul rand lor insisi ,de bazine performante si pe perioade lungi de timp .Numai bine

This message was edited 1 time. Last update was at 21/08/2014 11:11:03

[Email]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Uitete pe topicul meu si vezi cat s-a discutat despre acvarile all in one.

My nano reef



[Email]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nenea Dan mai ai de gand ceva cu saramura?

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

nu prea, nene Dragos.
m-au speriat articolele despre toxine

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Nimeni
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 27/08/2014 01:19:42
Messages: 459
Location: Helsinki - Finland
IP:
Offline

kirucd wrote:Nenea Dan mai ai de gand ceva cu saramura?


"Stai p`aproape" Dragos.... o sa am eu nevoie de tine daca lui Batman i-a trecut ;)

Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!
edyr
Senior member

Joined: 23/09/2009 10:18:42
Messages: 680
Location: Iasi
IP:
Offline

Suntem multi,pe aici,in caz ca ai vre-o idee..

BKA member 551-11
Romanian Killifish Association member 004
www.audiohifi.ro
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Nimeni
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 27/08/2014 01:19:42
Messages: 459
Location: Helsinki - Finland
IP:
Offline

Idei am "multe"... Dragos le stie pe unele, numai ca si eu ca Batman: am morcovul cu tot cu frunze De impulsionat m-a impulsionat tizul meu Sebakca... cu al lui "Bugetar"... Am sa deschis un topic zilele acestea unde am sa cer "Ajutoooooooor" ;)

Multumesc oricum ptr intentie Edyr ;)

Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Dar poti sa continui in acest topic, cu ocazia asta il urmaresc si eu si mai prind cate ceva

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Bun, m-am hotarat.

O sa incep subtire, cu un acvariu pe care-l voi face la serviciu, un FOWLR. Asta doar pentru ca vreau sa tin doar minimul necesar de echipamente.

Bazinul o sa fie unul de ~90 litri, cu filtrarea inclusa in partea din spate (voi face o despartire cu plexiglas si in spate am sa am un powerhead, un incalzitor si Seachem Denitrate cat cuprinde)
Lampa - una chinezeasca, cu leduri.

In acvariu vreau sa pun live sand combinat cu spartura de coral si cateva bucati de coral uscat. Pentru sare m-am gandit la firma Kent (daca nu e o idee buna, sa-mi spuneti)

Pesti - mi-as dori tare mult o pereche de Clownfish (piticul meu vesnic) si o alta pereche de pesti easy to keep (poate Damselfish, nu stiu)
Si un crevete frumos pe care l-am vazut la Maxi Pet

Daca bat campii si am luat-o intr-o directe gresita, va rog sa ma indrumati.
Si totodata sa ma sfatuiti in privinta alegerilor (de exemplu, daca chiar este necesar un osmozor sau e suficient sa cumpar apa distilata), de unde sa cumpar pestii, coralii uscati, nisipul, etc.

Buget este, dar doresc sa pastrez investitiile la minim

Sa nu va suparati daca bat campii, dar sunt un gradinar care n-a avut niciodata treaba cu bazinele sarate.


Daca proiectul se va dovedi un succes, voi repeta procedura si acasa, in locul bazinului plantat.


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Categoric osmozor, apa distilata din comert e facuta in instalatii metalice si metalele sunt nocive pentru nevertebrate.

My nano reef



[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com