[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Noul venit  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
Raul Opruta
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/08/2014 18:25:12
Messages: 55
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Buna ziua tuturor !!

Ma numesc Raul Opruta sunt din Cluj Napoca. Sunt incepator in ale acvaristicii sa zicem la un nivel mai profesionist. Am inceput cu 4 acvarii 2 de 60 de litri 1 de 20 de litri si unul de 10 litri cand eram in clasa a 8-a . Aveam doar un pietris mare si sistem de filtrare cu bureti, pompe de aer cu piatra de difuzie. Acvariile mici erau folosite pentru inmultirea pestilor. Am crescut guppy in jur de 200. Vindeam la vremea aceea pesti colegilor iar cu banii luam plante. Deoarece nu aveam un acvariu plantat si nici nu stiam ce inseamna asta. Odata cu plecarea la facultate la Cluj am donat acvariile deoarece nu ma puteam ocupa de ele.

Odata cu mutarea in casa noua am hotarat ca microbul poate reinvia dar de data asta m-am decis sa imi fac un acvariu plantat in care sa cresc cativa pestisori. Dupa lungi perioade de documentare si totodata dupa strangerea celor stric necesare de 2 zile am reusit sa pun in picioare un acvariu. El are acum :

- Acvariu 180L
- substrat aqua asic plus - 8 L
- amestec de pietris granuatie 2-3 alb si negru - 20 KG
- filtru bioflow M cu volum de 3l
- pompa 600l/h interna
- lumini 2 X 45
- incalzitor 200 W
- pietre diverse
- crengi , lemne si o nuca de cocos pentru pesti mai speriosi
- backroud negru aplicat pe spatele acvariului
- cateva plante destul de putine dar urmeaza ,la care deocamdata nu le stiu numele stintific dar promit sa ma documentez si pe latura asta

Va atasez niste poze cu acvariul in faza de ciclare :

image
image
image
image
image

Astept pareri din partea voastra sunt foarte deschis la critici

O zi buna


Iubitor de frumos
[WWW] [Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Bine ai venit !
Sa ai o sedere cat mai placute printre noi

Acvariul e acum la ciclat sau ne prezinti niste poze mai vechi?


Poti deschide un jurnal la sectiunea dedicata si acolo vom discuta in detaliu despre acvariu

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

Salut si bine ai venit

Pare putin cam verde apa ta, dar nu imi dau seama de ce. Insa daca zici ca de 2 zile i-ai dat drumul, inseamna ca esti la ciclare, si probabil ca e doar o reflexie in geam a plantelor.

I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Raul Opruta
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/08/2014 18:25:12
Messages: 55
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Acvariul este la ciclat asta e a doua zi . Am sesizat faptul ca apa s-a inverzit putin sau sa zicem s-a tulburat mai degraba. Am pus totul pe seama ciclarii. Tulburarea asta mi se intampla si intrecut cand aveam acvarii neplantate. Am introdus la inceput doar aquasafe in ea aproximativ 60-70 ml dupa prospect 10 ml la 20 l apa

Iubitor de frumos
[WWW] [Yahoo!]
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

Ai prins o alga daca s-a inverzit apa. Ce temperatura ai in acvariu ? Discutia ar trebui continuata la sectiunea potrivita insa...

I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
edygilet74
Member

Joined: 28/04/2014 15:33:34
Messages: 106
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Salut si bine ai venit,succes cu acvariul.
Raul Opruta
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/08/2014 18:25:12
Messages: 55
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Adaug ceva poze cu acvariul dupa 3 luni de la start

image

image

image

image

Iubitor de frumos
[WWW] [Yahoo!]
Andrei.Andrei
Junior member

Joined: 14/09/2014 23:38:04
Messages: 47
Location: Suceava
IP:
Offline

Ce bine arata acvariul! Felicitari.
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Multe felicitari.Stii si tu,totul arata ca si cum ar decurge perfect

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Arata intr-adevar bine.
Daca aveai si alt pietris, era aur

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Raul Opruta
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/08/2014 18:25:12
Messages: 55
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Mersi . Aceleasi recomandari le-am primit si de la alti colegi din Cluj . Acum mi-am facut obsesia urmatorul setup unul la un acvariu de 250L minim va fi cu pietris cat mai aproape de realitate .
Mersi inca o data pentru sfaturile legate de fertilizare de la inceput.

Iubitor de frumos
[WWW] [Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

La ce pietris te-ai gandit?

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

La fel cred si eu si despre acvariu, si despre pietris

um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com