[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
"African de Baragan" (540litri) + sump (200 litri)  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
miticalimona
Member

Joined: 03/09/2014 14:18:38
Messages: 127
Location: urziceni - ialomita
IP:
Offline

va salut
citesc acest forum de aprox doi ani
am peste 40 de ani si revin la aceasta mare dragoste dupa o pauza de 10 ani
acum m-am hotarat la un proiect mare zic eu dupa ani in care am crescut diversi pesti: de la xipho, gupi si moli la carasi etc. vreau un acvariu asa cum am vazut si urmaresc de mult prin aceste topicuri ale forumului.
am construit cadrul din bara rectangulara urmeaza sa-l plachez cu pal.
apoi astept sfaturile voastre acvariul il vreau de urmatoarele dimensiuni: L130xl50xh60 (cm)
caut pe cineva care sa-mi faca acest acvariu in Bucuresti - astept sugestii
apoi astept sfaturi de la voi sa-mi recomandati ce pompe si filtre sa cumpar,
cine face un capac cat mai ok si complet utilat cu neoanele necesare etc.
astept si sugestii de la voi cu cati pesti (familii - 3-4 specii) sa populez acest acvariu, nu vreau multe specii dar intotdeauna varietatea si culorile sunt deliciul oricarui acvarist.
mai astept sfaturi de la voi in legatura cu substratul care ar fi mai ok,
pe masura ce avansez sau cumpar cate ceva promit sa tinem legatura
accept orice fel de sugestie, sfat sau mustrare
mai revin cu detalii, pt. cei care vor sa ma apeleze tel. 0722591999 - mitica
multumesc

This message was edited 1 time. Last update was at 17/02/2015 12:03:07


dj.mitu 0722591999
[Email]
miticalimona
Member

Joined: 03/09/2014 14:18:38
Messages: 127
Location: urziceni - ialomita
IP:
Offline

cadrul metalic construit pentru acvariu este din teava rectangulara 20x20mm acesta urmeaza sa fie placat cu pal credeti ca este sufficient pentru a sustine greutatea acvariului? (o sa pun si poze). caut pe cineva care sa-mi acorde cateva sfaturi legate de acvariu, decor, filtre etc si nu in ultimul rand un sfat despre familiile de pesti. deocamdata este prioritar sa gases o firma sau persoana care sa-mi construiasca acvariul (Bucuresti), acesta o sa aibe urmatoarele dimensiuni 130x50x60.

dj.mitu 0722591999
[Email]
Horia
Senior member

Joined: 11/11/2013 17:15:04
Messages: 543
Location: Targoviste
IP:
Offline

miticalimona wrote:cadrul metalic construit pentru acvariu este din teava rectangulara 20x20mm acesta urmeaza sa fie placat cu pal credeti ca este sufficient pentru a sustine greutatea acvariului? (o sa pun si poze). caut pe cineva care sa-mi acorde cateva sfaturi legate de acvariu, decor, filtre etc si nu in ultimul rand un sfat despre familiile de pesti. deocamdata este prioritar sa gases o firma sau persoana care sa-mi construiasca acvariul (Bucuresti), acesta o sa aibe urmatoarele dimensiuni 130x50x60.


Pt acvarii ciclide, conteaza , latimea in primul rand, astfel ar fi mai ok 130x60x50



http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/30466.page
[Email] [Yahoo!]
miticalimona
Member

Joined: 03/09/2014 14:18:38
Messages: 127
Location: urziceni - ialomita
IP:
Offline

Horia wrote:
miticalimona wrote:cadrul metalic construit pentru acvariu este din teava rectangulara 20x20mm acesta urmeaza sa fie placat cu pal credeti ca este sufficient pentru a sustine greutatea acvariului? (o sa pun si poze). caut pe cineva care sa-mi acorde cateva sfaturi legate de acvariu, decor, filtre etc si nu in ultimul rand un sfat despre familiile de pesti. deocamdata este prioritar sa gases o firma sau persoana care sa-mi construiasca acvariul (Bucuresti), acesta o sa aibe urmatoarele dimensiuni 130x50x60.


Pt acvarii ciclide, conteaza , latimea in primul rand, astfel ar fi mai ok 130x60x50


multumesc dar cadrul nu-mi permite aceasta latime doar daca folosesc un blat mai lat pe aceasta dimensiune, blatul intentionez sa-l pun din pal dublu (cum sunt cele de bucatarii), daca este ok pot trece atunci la aceste dimensiuni

dj.mitu 0722591999
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare!

- la 130 cm lungime, cadrul acela ar trebui sa aibe 6 picioare (ca sa nu faca burta).
- daca pui deasupra un blat gros (pal dublu... sau, si mai bine, bucata din aia de blat gros de bucatarie) atunci poti sa iesi in afara cu 5-10cm.
- acvariul poate sa stea "in consola" cu 5-10 cm, iesit in afara suportului... daca blatul pe care sta este suficient de gros.

Ca atare, ai putea sa te orientezi lejer la un bazin de 140-145 cm (lungime) si 60 cm (latime)

Lumina:
- bazinele cu cichlidae nu prea au plante, deci lumina nu e "extrem de importanta".
- tuburi fluorescente (as zice 4 bucati, 2 cate 2)... sau leduri... orice.
- aici gasesti modelul meu de capac: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/28399.page

Filtrarea:
- niciodata nu este prea putina,
- eu am tinut bazinul cu 2 canistre mari Eheim (pline cu ceramica poroasa).
- o alta solutie excelenta este filtrarea cu sump (ca la bazinele marine)... vezi bazinele lui Adi Radu si Ovidiu Ungureanu.

Pestii:
- aici e o chestie de gusturi personale, nimeni nu stie ce ti-ar place tie,
- cichlidaele africane se tin pe familii (1 mascul si 3-4 femele).
- cichlidaele americane se tin in perechi (mascul si femela).

Decorul:
- nisip, pietre, lemne,
- poti incerca si plante rezistente (Vallisneria, Echinodorus, Anubias),
- plantele de suprafata ofera umbra si mai halesc nutrientii din apa.


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
miticalimona
Member

Joined: 03/09/2014 14:18:38
Messages: 127
Location: urziceni - ialomita
IP:
Offline

multumesc pentru sfaturi
m-am hotarat la dimensiune o sa fie 150x60x55 (la dimensiunea finala astept corectiile celor cu experienta), o sa construiesc alt cadru de teava rectangulara,
si inca nu m-am hotarat la acest volum ce tip de filtrare sa folosesc (canister sau sump) care sunt parerile pro si contra, care este eficienta ma intereseaza in primul rand si care ar fi diferenta la costuri.
ca specii o sa merg pe africani (sunt fascinat de proiectul "marele African" la care salivez de 3 ani),pestanii ii vreau cat mai putin violenti de talie cat mai mica/medie 2/3specii si bineinteles ca si in proiectul "marele African" vreau sa merg tot pestani albastri, galbeni, sau portocalii (asta cu pestii ramane de analizat, sa realizam intai acvariul)

This message was edited 2 times. Last update was at 06/09/2014 09:26:25


dj.mitu 0722591999
[Email]
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

sumpul e sfant pentru aproape 450 litri de apa. poti sa pui mai mult material filtrant in el, ai acces mai usor sa-l cureti. partea mai nasoala e cu reglarea pompei de recirculare.
acvariul va fi deschis publicului? am copilarit pe Gheorghe Lazar, parintii inca mai locuiesc acolo. ajung in oras de 2-3 ori pe an.

Mama prostilor e mereu gravida!
miticalimona
Member

Joined: 03/09/2014 14:18:38
Messages: 127
Location: urziceni - ialomita
IP:
Offline

opincarul wrote:sumpul e sfant pentru aproape 450 litri de apa. poti sa pui mai mult material filtrant in el, ai acces mai usor sa-l cureti. partea mai nasoala e cu reglarea pompei de recirculare.
acvariul va fi deschis publicului? am copilarit pe Gheorghe Lazar, parintii inca mai locuiesc acolo. ajung in oras de 2-3 ori pe an.

ma bucur de cunostinta astept mai multe sfaturi legate de filtrare pentru ca in functie de acest lucru dam si startul la constructia acvariului. multumesc

dj.mitu 0722591999
[Email]
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

salut si bine ai venit .
Ma bucur, sa vad un nou ciclidar printre noi si care lanseaza un proiect pentru constructia unui acvariu.
@Koala, ti-a dat un sfat excelent vis a vis de filtrare. Sumpul ar fi cel mai ideal dar si cu canistre (min 2 buc ) obtii performante mari. In sump intra mai multe medii filtrante fata de canistra, daca dimensiunile sunt generoase..

In lumina, nu e necesar sa investesti prea mult, avind in vedere ca acvariul este dedicat cicilidelor malawi. Poti pune JBL natur solar combinatie cu Dennerle, Arcadia rtc. Eu momentan folosesc JBL cu Denenrle ( s-au depus alge verzi pe decor,culoarea pestilor par mai naturali). Am vazut pe undeva Dennerle Malawi cu Dennerle Color, super fain.

La pesti, stii cum este, gusturile nu se comenteaza dar treb. luat in evidenta, cita experienta ai fata de ciclidele malawi? apoi putem vorbii mai pe larg





fostul user ozy
[WWW]
miticalimona
Member

Joined: 03/09/2014 14:18:38
Messages: 127
Location: urziceni - ialomita
IP:
Offline

vereb wrote:salut si bine ai venit .
Ma bucur, sa vad un nou ciclidar printre noi si care lanseaza un proiect pentru constructia unui acvariu.
@Koala, ti-a dat un sfat excelent vis a vis de filtrare. Sumpul ar fi cel mai ideal dar si cu canistre (min 2 buc ) obtii performante mari. In sump intra mai multe medii filtrante fata de canistra, daca dimensiunile sunt generoase..

In lumina, nu e necesar sa investesti prea mult, avind in vedere ca acvariul este dedicat cicilidelor malawi. Poti pune JBL natur solar combinatie cu Dennerle, Arcadia rtc. Eu momentan folosesc JBL cu Denenrle ( s-au depus alge verzi pe decor,culoarea pestilor par mai naturali). Am vazut pe undeva Dennerle Malawi cu Dennerle Color, super fain.

La pesti, stii cum este, gusturile nu se comenteaza dar treb. luat in evidenta, cita experienta ai fata de ciclidele malawi? apoi putem vorbii mai pe larg





fata de ciclidele Malawi experienta mea este 0 ar fi de un real ajutor cateva trimiteri la ce am de invatat sau ceva carti daca as gasi
multumesc

dj.mitu 0722591999
[Email]
miticalimona
Member

Joined: 03/09/2014 14:18:38
Messages: 127
Location: urziceni - ialomita
IP:
Offline

astept de la cei cu experienta si care detin material digital sau lucrari (contra cost) despre africani Malawi sa ma ajute, pana termin treaba cu amenajarea sper sa aprofundez cat mai multe invataturi.
la pestani cred ca o sa merg pe reteta lui Koala (o sa incerc sa reproduc cu acordul acestuia proiectul "marele African" sper sa nu-l dezamagesc pe initiator)
-Labidochromis caeruleus
-Pseudotropheus elongates
-as mai pune o familie dar astept parerea voastra
deasemeni nu doresc sa suprapopulez acvariul si vreau un echilibru cat mai bun intre acestia
la filtrare cred a o sa optez pentru cea externa cu doua canister (astept sfaturi si recomandari)
orice sfat este binevenit aici pe pm sau la tel.
nu ma grabesc deloc, I-mi doresc lucruri de calitate si totul sa se realizeze cum mi-am dorit

dj.mitu 0722591999
[Email]
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

pestii,ca si combinatie/asociere/cromatica, pentru inceput, as recomanda clasa MBUNA cu caldura:

Var 1.
Labidochromis Caeruleus 1M+4F
Iodotropheus Sprengerae 1M+4F
Pseudotropheus Acei Msuli 1m+4F


Var 2.
Labidochromis Caeruleus 1M+4F
Iodotropheus Sprengerae 1M+4F
Pseudotropheus elongatus mpanga 1M+4F


Var 3.
Pseudotropheus Saulosi 1M+4F
Iodotropheus Sprengerae 1M+4F
Pseudotropheus Acei M 1M+4f


Var 4.
Cynotilapia Afra Cobue 1M+4F
Iodotropheus Sprengerae 1M+4F
Labidochromis Caeruleus 1M+4F


Var 5.
Labidochromis Caeruleus 1M+4F
Pseudotropheus Flavus 1M+4F
Maylandia callainos 1M+4F


Var 6.
Pseudotropheus msobo magunga 1M+4F
Iodotropheus Sprengerae 1M+4F
Pseudotropheus Acei M 1M+4f


Var 7.
Pseudotropheus demasoni 1M+7F
Labidochromis Caeruleus 1M+4F
Iodotropheus Sprengerae 1M+4F


Dupa ce te vei obisnui cu comportamentul lor, ai putea pe urma introduce inca o specie din clasa haplocromide





fostul user ozy
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mitica, uita-te putin pe topicul lui elis: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/29033.page
Poate te razgandesti, cu privire la partea de filtrare... daca nu, atunci iti recomand sa iei cele mai mari (ca volum de material filtrant) canistre pe care ti le permiti.

Despre pesti, as merge pe varianta #1 sau #2 din cele expuse de catre vereb.
15 pesti, in bazinul acela (150x60x55) or sa fie foarte in regula... nisip alb, fin, si niste bolovani de rau (rotunzi).
Un bazin, exceptional din acest punct de vedere, este cel al lui pomi: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/26881.page

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
miticalimona
Member

Joined: 03/09/2014 14:18:38
Messages: 127
Location: urziceni - ialomita
IP:
Offline

koala wrote:Mitica, uita-te putin pe topicul lui elis: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/29033.page
Poate te razgandesti, cu privire la partea de filtrare... daca nu, atunci iti recomand sa iei cele mai mari (ca volum de material filtrant) canistre pe care ti le permiti.

Despre pesti, as merge pe varianta #1 sau #2 din cele expuse de catre vereb.
15 pesti, in bazinul acela (150x60x55) or sa fie foarte in regula... nisip alb, fin, si niste bolovani de rau (rotunzi).
Un bazin, exceptional din acest punct de vedere, este cel al lui pomi: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/26881.page


am vazut topicul lui elis asta pt ca este cel mai apropiat de dimensiuni cu al meu, astept detalii de la el sau altcineva despre sump si cum am mai spus care este diferenta dintre sump si filtre/canistrele externe, aici ma refer la diferente calitative si tehnice, ce este cu zvonul ca "te poti inunda cu sump",
in alta ordine de idei sticla pe care o sa o folosesc vreau sa fie de 12 si o command de la Buzau (stiti ceva de calitatea sticlei de Buzau este ok sau recomandati alta sursa?), pentru fund este sufficient 2 straturi de 10 sau unul de 12 unul de 10? - caut pe cineva cu experienta (contra cost) sa-mi lipeasca acvariul.
despre pesti mai ramane de discutat - sa rezolvam intai cu cazarea locatarilor.

dj.mitu 0722591999
[Email]
miticalimona
Member

Joined: 03/09/2014 14:18:38
Messages: 127
Location: urziceni - ialomita
IP:
Offline

se pare ca bat pasul pe loc am fost si am discutat in doua locuri pt. executia proiectului meu dar se pare ca baietii sunt ocupati daca stiti pe cineva in bucuresti sa-mi poata construi acvariul - sum=ul si (tot complet astept detalii pe pm sau la tel. multumesc

This message was edited 1 time. Last update was at 10/09/2014 12:02:31


dj.mitu 0722591999
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

miticalimona wrote:am vazut topicul lui elis asta pt ca este cel mai apropiat de dimensiuni cu al meu, astept detalii de la el sau altcineva despre sump si cum am mai spus care este diferenta dintre sump si filtre/canistrele externe, aici ma refer la diferente calitative si tehnice, ce este cu zvonul ca "te poti inunda cu sump",

Principala diferenta (intre canistre si sump) este data de faptul ca, sub acvariul tau, o sa ai de fapt inca un alt acvariu:

- ai un volum mult mai mare de apa in sistem... practic, poti baga mai multi pesti in bazin.
- poti sa bagi acolo o cantitate mare de material filtrant... lucru benefic (stiut fiind faptul ca filtrarea "nu este niciodata prea multa")
miticalimona wrote:...in alta ordine de idei sticla pe care o sa o folosesc vreau sa fie de 12 si o command de la Buzau (stiti ceva de calitatea sticlei de Buzau este ok sau recomandati alta sursa?), pentru fund este sufficient 2 straturi de 10 sau unul de 12 unul de 10?...

Recomandarea mea:

- geam de 12 mm, pentru laterale bazinului.
- 2 straturi de geam de 10 mm, pentru fundul dublu,
- ranforsari (intaritoare) laterale si longitudinale.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
miticalimona
Member

Joined: 03/09/2014 14:18:38
Messages: 127
Location: urziceni - ialomita
IP:
Offline

multumec pt sfaturi koala
priectul meu este urmatorul:
150x60x60 acvariu
100x50x50 sump
schimb apa la picatura si legarea evacuarii la scurgere
parca l-as construi eu desi nu am facut pana acum, dar din topicurile colegilor am inteles despre ce este vorba
am experienta in bricolaj si "ajutoare"
ma poate ajuta cineva cu relatii despre o sursa de unde sa cumpar sticla 12mm taiata si cantuita + gaurile pentru sump
astept sfaturi pe PM la tel.0722591999 sau mail. multumesc

dj.mitu 0722591999
[Email]
elis
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/04/2014 01:39:53
Messages: 683
Location: Bucuresti-Titan
IP:
Offline

Salut ! Sa nu uiti sa dai gaurile de 33 pt flansele de 25..........

Reusitele si esecurile unui om, sunt rezultatul direct al gandurilor sale !
miticalimona
Member

Joined: 03/09/2014 14:18:38
Messages: 127
Location: urziceni - ialomita
IP:
Offline

a inceput realizarea acvariului 150x60x55 (poze la final il face cineva din arad)
acvariu pt sump cumpar din hornbach 100x40x40 - daca ma poate ajuta cineva cu sfaturi si cote pentru sump
vreau sa-mi spuneti ce pompa sa cumpar si de unde, o sa mai am nevoie de material filtrant etc
astept sfaturile si recomandarile aici sau pe pm
multumesc

dj.mitu 0722591999
[Email]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Inainte sa dai comanda pentru sticla ar trebui sa stabilesti ce fel de overflow faci, cutie interna
sau externa. Ai citit topicurile lui Adi si Ovidiu? Acolo gasesti detalii, in special in topicul lui Adi,
inclusiv despre schimb la picatura.

Ca si pompa de recirculare poti sa folosesti o pompa de 5000 litri pe ora (Jebao DC5000 e ok)
care iti poate asigura un debit real de 3500-4000 de litri pe ora.

La compartimentarea sumpului poti sa copiezi ultima varianta a lui Adi.

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com