[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Bol Marin- O provocare  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Vecinul meu are un fel de bol de 10 litri pe care vrea sa il facem marin (vecinul meu e adult, nu copil dar eu o sa-l ajut si o sa i-l intretin, ca nu are timp), acum vrem sa stim ce filtru ne-ar fi cel mai indicat, cat nisip viu sa punem si cata piatra vie sa punem, acvariu v-a avea unu sau 2 creveti sau un gobidon oinawae.
Poza cu bolul
" alt="image" />
Ma gândeam la un filtru hang on sau extern diy cu matrix.

My nano reef



[Email]
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Nu-ti trebuie filtru.Schimbi cateva paharele de apa zilnic,din alea mici de tarie, pui o pompa mica de tot si gata.Nici lumina nu-ti trebuie,il pui la geam.
Spor maxim!!!

Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
melcu
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2014 16:27:47
Messages: 821
Location: Bucuresti, Colentina, Inima Strazii
IP:
Offline

Sau pui apa si astepti sa incolteasca fasolea. Merge cu orice fel de apa.
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

melcu wrote:Sau pui apa si astepti sa incolteasca fasolea. Merge cu orice fel de apa.


Sa nu fie sarata

um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
ionutlatcan
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/04/2008 11:49:14
Messages: 753
Location: Focsani
IP:
Offline

Imi vine in minte un singur cuvant.... COSTITZAAAAA!!!!
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

CristiC wrote:Nu-ti trebuie filtru.Schimbi cateva paharele de apa zilnic,din alea mici de tarie, pui o pompa mica de tot si gata.Nici lumina nu-ti trebuie,il pui la geam.
Spor maxim!!!

Am inteles, nici macar un filtru intern mic nu are rost?

My nano reef



[Email]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Fasolea a pus-o provizoriu, n-a vrut sa se rastoarne bolul asa ca a pus fasolea in el.

My nano reef



[Email]
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1772
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

ionutlatcan wrote:Imi vine in minte un singur cuvant.... COSTITZAAAAA!!!!


costita, costita, dar daca nu e afumata tot degeaba.

Mama prostilor e mereu gravida!
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Eu n-as da alta destinatie bolului, e perfect pentru fasole, prezentare scenica, verticalitate, originalitate, stil.........carnaciori...............mmmmmmmmmmmmmmmmm
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Andrei1234 wrote: Am inteles, nici macar un filtru intern mic nu are rost?


Nahhh...
Si cred ca nici pompa nu-ti trebuie.Daca amesteci in el,ca-n fasole ,de vreo 3-4 ori pe zi,esti asigurat din punctul de vedere al curentilor si oxigenarii apei.
Spor,Andrei,spor maxim !!!

Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
Zsido
Clopotaru'
[Avatar]

Joined: 27/10/2012 11:43:45
Messages: 1046
Location: cluj
IP:
Offline

Dupa parerea mea asemenea proiecte nu au un happy end....
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

In week-end cumparam piatra vie, nisip viu si un filtru intern si ii dam startul, om vedea ce-o iesi, ar fi prea mult sa turnam o fiola de bio digest sau nu are rost sa mai pun bacterii, ma ganbdeam la un sump cu overflow pe mijlocul bolului cu fundul gaurit dar vecinul meu nu vrea sa se complice cu asa ceva, cred ca ajung 1,5 kg de piatra vie.

My nano reef



[Email]
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1772
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

pe langa faptul ca ceea ce ne scrii tu pare o gluma macabra, cum gauresti sticla, sau unde pui un filtru (intern sau hang-on) pe sticla curba??

si ca sa continuam offtopicul, zic sa schimbi apa de 2-3 ori pe zi si apoi adaugi niste bulion si o crenguta de cimbru. te lingi pe degete ;)

Mama prostilor e mereu gravida!
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2856
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Zsido wrote:Dupa parerea mea asemenea proiecte nu au un happy end....

Nu, dar au un happy(hilar) start , Andrei draga in primul rand e catastrofala forma credeam ca ai realizat de cand activezi pe forumuri ca bolurile rotunde (cu carasi) sunt doar pentru desene animate , forma in sine (nemaivorbind de dimensiune) are efecte nesanatoase asupra vietuitoarelor pe care avem nefericita idee sa le condamam punandu-le acolo ,denatureaza imaginile , sunetele,vibratiile intr-un cuvant senzatiile percepute cu linia laterala de vietuitoarele din ele, acestea devin haotice , deci devii un tortionar fortand ceva sa traiasca in chestia aia , de admirat pasiunea si determinarea pe care le ai dar mai trebuie temperate si corelate cu studiu.

This message was edited 2 times. Last update was at 05/09/2014 12:17:30

[Email]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Am inteles, atunci cred ca acest bol v-a deveni wabi-kusa.

My nano reef



[Email]
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Andrei, trebuie sa faci ceva cu fetele.....nu mai merge
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da, da... subscriu!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
bsbircea
Member
[Avatar]

Joined: 16/03/2014 14:01:12
Messages: 235
Location: Campina
IP:
Offline

Andrei, serios, invita o fata pe la tine "sa-i arati acvariul" si mai vezi tu dupa, daca te mai intereseaza 50.000 de proiecte de 10 litri.

I slice'n'dice live animals and glue them to rocks!
[Email]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Am vrut sa postez mai devreme, dar am preferat sa ma culc mai devreme aseara si acum ma crucesc de ce citesc. Propun sa deschidem un topic pentru donatii in contul lui Andrei, intrucat a prilejuit multe momente de bucurie in sufletul membrilor acvariu.ro. Eu personal il cinstesc cu o bere cand ajung prima data prin Constanta. Voi cei care va pricepeti mai bine la gatit puteti aduce fasolea si costita, ca merg bine cu o bere rece.

Paradoxal forma aceasta de vaza s-a dovedit a fi cea mai fiabila pentru un pico reef.
Lasand la o parte rautatile, circulatia este perfect posibila cu o simpla piatra de aer. Cel mai longeviv pico reef functioneaza de cel putin sapte ani intr-o vaza de mai putin de patru litri (1 us gallon), cu schimburi de apa saptamanale si cu circulatie realizata de o piatra de aer. Datorita formei, spuma realizeaza si depunerea DOC pe gatul vazei, ceea ce impreuna cu schimburile de apa reprezinta o metoda de export a nutrientilor foarte eficienta. Si nici nu necesita cine stie ce intretinere.
Dificultati: curatarea sticlei de alge coraline si tunderea coralilor intr-un spatiu restrans.





Si mai la obiect, unul facut intr-o vaza foarte similara cu cea cu fasole (si costita).





My 2 cents.

This message was edited 1 time. Last update was at 05/09/2014 19:52:21


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

um02122 wrote:Am vrut sa postez mai devreme, dar am preferat sa ma culc mai devreme aseara si acum ma crucesc de ce citesc. Propun sa deschidem un topic pentru donatii in contul lui Andrei, intrucat a prilejuit multe momente de bucurie in sufletul membrilor acvariu.ro. Eu personal il cinstesc cu o bere cand ajung prima data prin Constanta. Voi cei care va pricepeti mai bine la gatit puteti aduce fasolea si costita, ca merg bine cu o bere rece...

Eu il duc la fete, ca asa nu se mai poate!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com