[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Peste de apa dulce  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
gelu_a
Junior member

Joined: 15/09/2014 12:42:01
Messages: 10
Location: Iasi
IP:
Offline

e un peste de rau ajuns in acvariu

ma poate lamuri cineva cum se numeste? Eu il stiu ca "porcusor" dar pe net apare ca fiind cu totul altfel.

multumesc
[Thumb - DSCF2170.JPG]

[Yahoo!]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Asta nu e clasicul "porcusor"- gobio gobio acela are capul mai mare in raport cu corpul nu in aceasi linie ,ochii mai mari in raport cu capul, mustatile grupate alfel din cate imi amintesc la colturile gurii care e mai buzata , corpul lui in dreptul inotatoarei dorsale e putin mai inalt , asta care il ai mai prezinta mustati pe buza din fata iar linia capului e descendeta-asa mai hidrodinamica pierdut spre gura , daca vrei o analogie porcusorul e mai spre corry iar acesta mai spre tipar, a si coada acestuia se termina drept pe cand la gobio e in forma de v

This message was edited 4 times. Last update was at 15/09/2014 13:36:36

[Email]
gelu_a
Junior member

Joined: 15/09/2014 12:42:01
Messages: 10
Location: Iasi
IP:
Offline

f rapid raspuns

eu il stiu de "porcusor" ... am cautat gobio-gobio si da, diferentele sunt clare.

Mi-ar fi placut sa stiu mai multe despre el (mai ales obiceiurile culinare) ca si comportament parand sa fie f timid. Posibil sa-i emanajezi intr-un colt de acvariu o zona cu nisip extrem de fin pentru ca pare (asa cum am vazut si in rau) sa prefere zone in care sa se poata ingropa cu usurinta

ms pentru reply-ul rapid

This message was edited 1 time. Last update was at 15/09/2014 14:08:26

[Yahoo!]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Cu placere , si eu cred ca pe un fund nisipos(nisip mai fin) cu pietre doar ici colo s-ar simti mult mai bine , dupa pozitia gurii si forma e un peste ce se hraneste cu detritus si eventual alge din nisip si de pe fund (pietre) , ofera-i fulgi pentru algivori si viermisori , numai bine

This message was edited 1 time. Last update was at 15/09/2014 14:34:02

[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

da,si eu cred ca pentru a il pastra fericit,pune-i substrat fin,gen ce se pune la carasi

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Gelu, rugamintea mea este sa treci si pe la "Despre noi", vad ca esti "proaspat"

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
2smokes
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2014 21:41:49
Messages: 233
Location: buzau-plescoi
IP:
Offline

nu e porcusor este zvarluga,asa zisa fatza rea,incearca sa o prinzi cu mana si daca se incolaceste dupa pegete si iti infige niste tepi din opercul in mana o sa intelegi de ce se numeste fata rea ,se mai numeste si nisiparnita deci cred ca ii trebuie nisip ca substrat vezi ca in acvariu nu rezista prea mult,e un peste sensibil care moare repede ,porcusorii in scimb sunt mult mai rezistenti si poti sa i tii cu succes

This message was edited 1 time. Last update was at 15/09/2014 20:32:41

AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

2smokes wrote:nu e porcusor este zvarluga,asa zisa fatza rea,incearca sa o prinzi cu mana si daca se incolaceste dupa pegete si iti infige niste tepi din opercul in mana o sa intelegi de ce se numeste fata rea ,se mai numeste si nisiparnita deci cred ca ii trebuie nisip ca substrat vezi ca in acvariu nu rezista prea mult,e un peste sensibil care moare repede ,porcusorii in scimb sunt mult mai rezistenti si poti sa i tii cu succes


Asa este.
Zvarluga traieste in special in rauri,tepii de pe opercul-gura,o ajuta sa se fixeze pe substrat.
Are nevoie de nisip fin si curenti puternici,o pompa de valuri te-ar ajuta enorm cu ea.
Nu este deloc sensibila daca ai grija la oxigenarea apei si temperatura!
La temperaturi de peste 27 grade moare in cateva ore,dar in aceasta perioada nu cred ca mai ai probleme cu temperatura.
Cel mai dificil va fi sa o hranesti,are gura foarte mica si nu poate hali viermisori.
Va trebui sa ii cauti rame foarte micute,altceva nu cred ca merge.
Cresc mai mult in lungime.

Inaintea lui 2smokes,am vrut sa iti zic eu ca-i zvarluga,dar corpul compact mi se parea cam atipic,zvarluga avand un corp mult mai desirat.Acum ca si 2smokes a identificat-o la fel ,merg si eu pe zvarluga.
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

Cam asa arata un pui: http://www.banaterra.eu/romana/files/images/natura/fauna/pesti/zvarluga.jpg
gelu_a
Junior member

Joined: 15/09/2014 12:42:01
Messages: 10
Location: Iasi
IP:
Offline

ok, imi place promptitudinea voastra

cateva precizari:
1. cel putin la noi in zona ii spunem porcusor. Este totusi posibil sa fie o specie nou aparuta pentru ca in copilaria mea mi-l aduc aminte ca fiind un peste ceva mai "gras". Tot lung dar mai butucanos.
2. Am doi indivizi in acvariu. Au fost 3 dar unul a murit in sticla. Am mai incercat relocarea a vreo 5-6 asta vara dar au murit in 2 zile. Posibil sa fi fost un soc termic sau chimia apei.
3. Pe aia multi i-am prins cu mana pe ultimii fiica-mea (6 ani), tot cu mana . In nici unul dintre cazuri nu ne-am procopsit cu tepi in mana. Ceea ce ridica problema cu numarul
4. Zvarluga din poza are botul scurt astia il au alungit. Iar camuflajul e in picatele pe cand asta din acvariu e de tip "pete alungite".
5. Comportamnetul in schimb e cel de scris de voi: prefera nisipul (in rau zona mocirloasa) e lenes, imobil, se misca cumva in salturi.
6. Cat de curand (adica azi) ii fac un colt cu nisip.
7. Convietuiesc langa 1 ancistrus (e un rau si jumate), 2 thoracatum (imensi) 2 obleti (salvati din tigaie), 3 chitici - denumire populara (prinsi la mana tot de fiica-mea) si 2 neoni (pentru o pata de culoare)

am trecut si pe "despre noi"
[Thumb - DSCF2190.JPG]

This message was edited 3 times. Last update was at 16/09/2014 08:41:31

[Yahoo!]
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

Cu imaginea asta m-ai bagat definitiv in ceata,asta nu-i zvarluga.
Mie nu mi se pare a fi un peste care prefera fundul apei.
Forma fusiforma si inotatoarea aceea de pe spate,arata ca este un peste din zone cu apa rapida.
Ba mai mult,judecand dupa aspect,as spune ca-i un pestisor rapitor,sau macar se hraneste cu larve de insecte.
De ce zic asta?
Are ochii mari,se bazeaza mult pe vaz,o forma compacta prntru viteza mare,inotatoare pectorale dezvoltate,daca il mai analizaz putin din vedere pot sa iti confirm faptul ca se pricepe bine la saritul din apa.
Seamana cu ceva,ce imi vine mie in minte,dar pana nu mai zice cineva ceva care sa semene cu la ce ma gandesc eu nu spun.
Ar ajuta mult sa ne spui raul de unde a fost prins,zona.
Ce zici tu de porcusor...la noi ii zice murgoi simplu,stiintific gobio-gobio,dar nu are nici o trasatura in comun cu el,este cu totul diferit.
Mai degraba se aseamana prin trasaturi cu puii de pastrav.

PS:Zvarluga nu se deplaseaza in "salturi",ci se deplaseaza cu mici unduiri,asemenea unui sarpe,iar cand se sperie tasneste ca fulgerul!

This message was edited 1 time. Last update was at 16/09/2014 11:17:34

gelu_a
Junior member

Joined: 15/09/2014 12:42:01
Messages: 10
Location: Iasi
IP:
Offline

mii de scuze

acum am vazut ca in textul meu lipseste o precizare....ultima poza e a unuia dintre cei 3 "chitici".

Up-date....pseudo-zvarlugile din dotare au inceput sa fia active...unduiri cand inoata si tasnesc cand vine cate un somn pe langa ele
[Yahoo!]
2smokes
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2014 21:41:49
Messages: 233
Location: buzau-plescoi
IP:
Offline

in ultima poza intradevar ai un porcusor si nu o zvarluga
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

Ala nu este gobio gobio!

http://www.hlasek.com/foto/gobio_gobio_hc5905.jpg
gelu_a
Junior member

Joined: 15/09/2014 12:42:01
Messages: 10
Location: Iasi
IP:
Offline

s-ar zice ca v-am bagat in ceata
[Yahoo!]
2smokes
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2014 21:41:49
Messages: 233
Location: buzau-plescoi
IP:
Offline

nu ne ai bagat in ceata , primul peste e zvarluga iar ultimul e gobio gobio ,porcusor,e juvenil deaia arata mai ciudat,zvarlugile nu traiesc orea mult in acvariu sunt pesti sensibili dar porcusorii poti sa i tii si sunt chiar rezistenti ,apropo de unde i ai braconat ca zvarlugile nu se pot prinde la undita ,iti trebuie ori o plasa ori sa i prinzi cu mana o zi buna
gelu_a
Junior member

Joined: 15/09/2014 12:42:01
Messages: 10
Location: Iasi
IP:
Offline

a da....raul Ozana (cea frumos curgatoare) in satul bunicilor (Dumbrava) la 7 km in aval de Tg. Neamt.

eu am prins intr-o garla ce trece prin fata casei fiica-mea direct din rau cu mainile goale vanandu-i in apa mica prin matasea broastei

sunt curios cat vor rezista zvarlugile....
[Yahoo!]
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

2smokes wrote:nu ne ai bagat in ceata , primul peste e zvarluga iar ultimul e gobio gobio ,porcusor,e juvenil deaia arata mai ciudat,zvarlugile nu traiesc orea mult in acvariu sunt pesti sensibili dar porcusorii poti sa i tii si sunt chiar rezistenti ,apropo de unde i ai braconat ca zvarlugile nu se pot prinde la undita ,iti trebuie ori o plasa ori sa i prinzi cu mana o zi buna


Gobio,are capul mai mare si gura indreptata in jos,fiind un peste adaptat substratului,pestele din imagine pare un peste care inoata la mijlocul apei.
Are dungi scurte verticale,plecate in albastru inchis ca si culoare.
In plus putine exemplare de gobio au inotatoare asa "curate",cei mai multi le au pestrite,mai ales dupa ce trec de 3 cm.
DETALIU CU SIGURANTA CRUCIAL:

Are mustati?
Daca da este gobio-gobio,dar ma indoiesc.
Pune mai multe poze cu el in ipostaze diferite,poate nu-i poza reusita .
In imagine nu vad nici o mustata,ce-i drept nici gura nu i se vede bine.
Cat despre zvarlugile din poza 1,nu stiu daca sunt intradevar zvarlugi.
Fa asa:
Pune poza cu ambii vreo 3-4,ca sa fie identificati corect.

This message was edited 2 times. Last update was at 16/09/2014 17:27:45

AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

Am gasit ceva interesant despre zvarluga:http://www.youtube.com/watch?v=JxYDofWVSdo
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Ultima poza aduce cu un boistean, dar nu sunt deloc sigur prindeam pe la munte (cu mana) cand eram mic ,inclin totusi spre boistean phoximus phoximus , iar cel din prima imagine , nu e zvarluga ci grindel tot din ape de munte : noemacheilus barbatulus . Masculul la boisten e foarte frumos cand e in perioada de reproducere
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com