[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
nisip de mare  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
elis
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/04/2014 01:39:53
Messages: 683
Location: Bucuresti-Titan
IP:
Offline

Se poate folosi nisipul de mare la un acvariu cu ciclide ?

Reusitele si esecurile unui om, sunt rezultatul direct al gandurilor sale !
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

Da,se poate folosi,spalat bine si fiert.
cingo171179
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/11/2011 14:30:41
Messages: 744
Location: CONSTANTA
IP:
Offline

am spalat nisipul in 6 ape.

am pus nisipul intr-o oala de 20kg, am pus nisip aprox. jumatate de oala , si dai si spala. dupa doua oale cu nisp m-am sictirit maxim.

dupa tura a 6 a de clatire, am pus un sac de plastic peste nisip si am umplut din nou cu apa, apa a ramas curata.

am intis nispul pe saci de plastic si l-am lasat la uscat.

in concluzie nu merita efortul. asta daca mai pun la socoteala cernut de 2 ori, plus caratul de pe plaja pana la masina (am un pitic cu intratu pe plaja cu masina-nu suport pe cei care o fac)

mai bine dai 4lei/kg pe silicatul ala alb, sau ce o fi ala

This message was edited 1 time. Last update was at 19/09/2014 13:51:10


pestisoru meu de aur
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

cingo171179 wrote:am spalat nisipul in 6 ape.

am pus nisipul intr-o oala de 20kg, am pus nisip aprox. jumatate de oala , si dai si spala. dupa doua oale cu nisp m-am sictirit maxim.

dupa tura a 6 a de clatire, am pus un sac de plastic peste nisip si am umplut din nou cu apa, apa a ramas curata.

am intis nispul pe saci de plastic si l-am lasat la uscat.

in concluzie nu merita efortul. asta daca mai pun la socoteala cernut de 2 ori, plus caratul de pe plaja pana la masina (am un pitic cu intratu pe plaja cu masina-nu suport pe cei care o fac)

mai bine dai 4lei/kg pe silicatul ala alb, sau ce o fi ala


De acord,ai mult de lucru altfel.
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Poate daca-l iei din apa, dintr-o zona cu ceva valuri... ar avea mai putine particule fine in suspensie? Dar e si mai greu...

um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

cingo171179 wrote:am spalat nisipul in 6 ape

Nu-i chiar asa grav , prin anii '80 spalam nisipul de rau in cateva zeci de ape , iar cand a fost mai murdar de 110 ori
,pana sa ramana curata apa si daca il agitam, poate eram noi mai
[Email]
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

De meritat, merita. Nisipul de plaja, adica de pe plaja romaneasca e cel mai bun pentru un acvariu cu ciclide africane. Si asta ptr ca este nisip facut din cochilii de scoici care s-a format in timp si contine calciu (nu stiu exact ca nu ma pricep, carbonat sau alta forma chimica), dar asigura o duritate crescuta apei comparativ cu nisipul de constructii. E de lucru, adevarat, dar acest lucru consta doar in spalare. Nu trebuie fiert ! Uscarea de dupa, da, e buna, dar cu conditia s-o faci tinandu-l expus la soare, in strat subtire (stii tu, radiatiile UV actionand direct asupra lui). Cat priveste nisipul acela alb, la sac de 25 kg, e la fel de multa munca si cu el...trebuie spalat si=ti spun sigur ca lasa impuritati chiar mai multe decat cel de plaja.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
cingo171179
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/11/2011 14:30:41
Messages: 744
Location: CONSTANTA
IP:
Offline

"aceste cuvinte ne" bucura

pestisoru meu de aur
geani
Membru de baza

Joined: 25/11/2012 11:44:20
Messages: 443
IP:
Offline

Nu vreau sa intru in polemici dar eu am luat nisip alb din hornbach 25 kg si a fost foarte curat, in 30 min l-am clatit si direct in acvariu.
[Email]
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com