[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Restart, dar cum?!  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
and_alx
Member
[Avatar]

Joined: 02/11/2009 22:57:10
Messages: 138
Location: Focsani
IP:
Offline

Salut, am un acvariu de 54 l luat in 2009(ziua celui mic), un timp a aratat a acvariu(am avut grija de el), apoi incet incet s-a dus. Am aruncat apa din el ieri(mai sunt cativa litri pe fund) iar acvariul este plin de piatra si alge. Vreau sa incep o noua "era", dar nu stiu cum sa-l curat sa-l fac boboc. In 2009 era nou nu am avut decat de pus apa, ciclat, pesti etc. Va rog sa nu ma certati ca nu citesc pe forum, am lecturat cate ceva si sunt un pic criza de timp momentan. Promit ca o sa citesc(invat) dar cu timpul. Dar nu stiu acum cum sa-l curat.
[Email] [Yahoo!]
Nimeni
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 27/08/2014 01:19:42
Messages: 459
Location: Helsinki - Finland
IP:
Offline

Cu hipoclorit (mai nou: Clor/Ace etc) si otet.

Prima data pui dusul pe el in cada cu apa calduta, indepartezi tot ce inseamna mizerie si fir de nisip. Apoi il umpli din nou, pui hipoclorit "la alegere"... eventual dai cu hiplocorit inainte si treci cu un burete moale peste tot, inclusiv pe la colturi... si il umpli cu apa. Il lasi o zi.... golesti apa... clatesti bine si vezi daca au mai ramas "urme".
Daca da... treci la etapa numarul 2:
ptr alge - folosesti o lama de Cutter (acele cutite cu lama detasabila) iei o lama noua si razuiesti pe unde sunt urme.
ptr urme de calcar - o bucata de carpa bumbac sau burete imbibat in otet... si dai pe locul respectiv. Apoi tot cu lama de cutter indepartezi calcarul... asta in timp ce este umed. Apoi clatesti si... si sanatate! E "boboc" ;)

Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!
and_alx
Member
[Avatar]

Joined: 02/11/2009 22:57:10
Messages: 138
Location: Focsani
IP:
Offline

Dar as dori sa pastrez substratul, asa ca ce fac cu acele fire de nisip?

This message was edited 1 time. Last update was at 30/09/2014 17:55:55

[Email] [Yahoo!]
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dupa atat timp esti sigur ca nu vrei un substrat proaspat?

um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
claudiugeacar
Member
[Avatar]

Joined: 24/09/2013 20:23:40
Messages: 118
Location: Domnesti, Ilfov
IP:
Offline

Eu as recomanda sa incerci o varianta de substrat proaspat (un strat de substrat fertil + un strat de substrat inert), mai ales daca vrei sa ai (mai multe) plante in acvariu.
Dar...

Daca esti hotarat sa pastrezi substratul actual, citisem pe undeva pe forum (nu mai stiu exact unde si sper sa ma corecteze colegii daca spun vreo prostie) urmatoarele etape:
- Scoti substratul din acvariu (pietris, nisip) si il speli sub jet de apa (de la dus cred ca ar fi mai comod) intr-o galeata sau ceva asemanator, pana ramane apa curata;
- Pui substratul intr-o tava si il bagi la cuptor (la o temperatura de peste 100 grade) pana se usuca - asta ar trebui in teorie sa omoare orice ar mai fi pe acolo - alge sau orice alte vietati;
- Alegi (filtrezi printr-o sita de dimensiuni corespunzatoare) substratul uscat.

Ideea este ca toate materiile organice din substrat se vor usca si transforma intr-un praf (de aceea ai nevoie de sita; probabil va trebui sa il mai speli de cateva ori dupa etapa cuptorului).

Si eu vreau sa fac un restart asemanator unui acvariu, dar la mine mai dureaza cateva saptamani (momentan sunt prins pana peste urechi cu altele). Asa ca ne tinem la curent cu varianta asta, daca vrei.

Toate cele bune!
Claudiu

Acvaristica este modul cel mai simplu (si direct) prin care omul poate intelege influenta sa asupra naturii.
Ape limpezi!
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

Salut!
Nu imi e clar ce substrat ai tu acum pe care vrei sa il recuperezi. Dar serios, daca ai un pietris de cativa lei kilogramul efortul de a-l spala, coace, spala, usca e cu mult mai mare decat sa cumperi unul nou.

I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
and_alx
Member
[Avatar]

Joined: 02/11/2009 22:57:10
Messages: 138
Location: Focsani
IP:
Offline

Un tetra cam 60 lei acum 5 ani. Acum nu stiu cat mai face, dar am inteles ideea(ca acolo in ala vechi sunt monstrii). O sa ma uit de unul nou
[Email] [Yahoo!]
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Buna alegere

um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com