[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ajutor!!! Cum scap de biofilm?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Claudiu1978
Member
[Avatar]

Joined: 04/08/2014 19:34:15
Messages: 146
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut si bine v-am regasit!
Acvariu 45 l brut - aprox 36 net.
Filtrare: extern - eheim ecopro 130 si intern eheim pickup 45
Pesti: 6 neoni, 3 guppy, 1 hoplo, 3 cory -1 panda si 2 anaeus
Plante: echinodorus ipica, ludwigia palustris red, anubias petit nana, microsorium pteropus.
Lumina: lampa aquazonic 2×24 w, neoane t5 -program iluminare : 7 - 11.00 si 18.30-12.00
De aproximativ 2 saptamani folosesc aditie de la easy life - easycarbo si profito ( 1ml/ zi carbo si 5 ml profito la schimbul de apa saptamanal).
Mancare la pesti -o data pe zi, seara, intr-o zi fulfi tetra min si sera viformo.

Problema este ca ma confrunt de mai bine de o luna cu aparitia unei spume pe sticla acvariului.
In toata aceasta perioada am tot facut schimburi de apa cam la 3 zile. Dar biofilmul - spuma aceea tot apare.
Chiar aseara am facut un schimb de apa, curatat filtrul intern ( in apa scoasa din acvariu ) curatat furtune filtru extern. Canistra filtrului extern nu am mai desfacut-o cam din 18.08. 2014 ( atunci am plecat in concediu). Deja s-a format spuma pe sticla acvariului.

Cum fac sa scap de problema asta?
S-ar rezolva cu un skimmer, dar momentan nu sunt bani si in plus as incarca acvariul cu si mai mult cu aparatura.
Sa fie de la hrana, de la lumina. Nu-mi dau seama. Aceasta problema a aparut inainte de a folosi easycarbo si profito.

Va rog ajutati-ma cu un sfat!!
Multumesc anticipat!
[Email]
geani
Membru de baza

Joined: 25/11/2012 11:44:20
Messages: 443
IP:
Offline

Poate un filmulet, o poza ne-ar ajuta sa vedem despre ce
spuma este vorba. In general un skimmer ar merge dar in cazul tau nu ma pot pronunta. Nu inteleg despre ce fel de spuma este vorba. Poate altcineva are o alta parere.
[Email]
Claudiu1978
Member
[Avatar]

Joined: 04/08/2014 19:34:15
Messages: 146
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Atasez poze.
Am uitat sa mentionez. Exista valurire la suprafata apei.
[Thumb - WP_20141007_002.jpg]

[Email]
Claudiu1978
Member
[Avatar]

Joined: 04/08/2014 19:34:15
Messages: 146
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Incerc sa incarc pe rand pozele. Altfel nu ma lasa.
[Email]
Claudiu1978
Member
[Avatar]

Joined: 04/08/2014 19:34:15
Messages: 146
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Alta poza.
[Thumb - WP_20141007_004.jpg]

[Email]
Claudiu1978
Member
[Avatar]

Joined: 04/08/2014 19:34:15
Messages: 146
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si inca una.
[Thumb - WP_20141007_006.jpg]

[Email]
Claudiu1978
Member
[Avatar]

Joined: 04/08/2014 19:34:15
Messages: 146
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Inca una cu valurirea la suprafata apei.
[Thumb - WP_20141007_007.jpg]

[Email]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Daca sunt doar bulele acelea nu cred ca trebuie sa-ti faci griji, dar daca suprafata apei este acoperita de biofilm (si se 'sparge' cand apezi cu degetul) - din experienta mea, este de la prea multa mancare. De fiecare data cand am redus cantitatea de mancare, biofilmul s-a retras sau a aparut foarte greu.

Este posibil sa fie si de la un anumit fel de mancare (adica stiu ca mi-a aparut intr-o perioada cand dadeam pastile pentru ancistrus, iar cand am incetat sa mai dau, nu s-a mai format asa usor). Acum, ori dadeam prea multe (si intra in prima categorie, prea multa mancare in general) ori anumite mancaruri stimuleaza aparitia acestui biofilm.

Oricum, se elimina cu un servetel de hartie intins pe suprafata apei, si umblat apoi la mancare, gen ... dat de 2 ori mai putin zilnic, pentru 1-2 saptamani, sa vezi ce se intampla.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Claudiu1978
Member
[Avatar]

Joined: 04/08/2014 19:34:15
Messages: 146
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si o poza cu avariul in integralitatea sa.
[Thumb - WP_20141007_005.jpg]

[Email]
Claudiu1978
Member
[Avatar]

Joined: 04/08/2014 19:34:15
Messages: 146
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc pt raspuns. Ca ideea as putea sa cred ca aceste bule au inceput sa apara dupa ce am inceput sa dau sera viformo.
Motivul - am pierdut cativa cory panda care cred ca au cam facut foamea, deoarece ii hraneam numai su fulgi tetra min, in cantitate destul de mica, ( tot de frica sa nu cumva sa alterez calitatea apei).
Nu prea ajungea multa mancare pe fundul acvariului pt xa sareau neonii, guppy si nu mai zic -holpo, care e un mare calic.
Dar acum le dau doar o data pe zi, seara, fie o singura pastila de viformo, fie fulgi tetramin.
Din ce am mai citit, lumea se plange de acesti fulgi-ei fiind in general cauza care determina aparitia biofilmului.
Dar, pana sa introduc viformo, acesti fulgi nu mi-au creat probleme. Deci nu stiu ce sa mai zic.
Testul 6in 1 de la jbl imi indica ca valorile ar fi ok.
Nitrati -10, nitriti-0, gh > 7ºd, kh-6ºd, ph 7, 2.
Stiu ca nu precis, dar macar am niste valori la care sa ma raportez.
Acestea sunt valorile apei, inainte de a face schimbul de aseara.
[Email]
geani
Membru de baza

Joined: 25/11/2012 11:44:20
Messages: 443
IP:
Offline

Mie nu imi pare o problema, doar tu sti ce vrei exact si cum vrei sa arate acvariul tau. Poate daca mai pui niste apa in acvariu ca prin valurire sa nu mai fie amestecat atat aer si sa rezulte respectivele bule ai putea rezolva problema.
[Email]
Nimeni
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 27/08/2014 01:19:42
Messages: 459
Location: Helsinki - Finland
IP:
Offline

Parere personala: spuma este datorita unei filtrari deficitare.
Sfat: lasa de curiozitate, daca poti si iti permite fauna si flora, acvariul in pace 7 zile macar ;)

Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!
HaoSs
Junior member

Joined: 01/10/2014 20:47:45
Messages: 32
Location: Brasov
IP:
Offline

Nimeni wrote:Parere personala: spuma este datorita unei filtrari deficitare.
Sfat: lasa de curiozitate, daca poti si iti permite fauna si flora, acvariul in pace 7 zile macar ;)


Nob aici. dar el are un acvariu de 45 L ( 36 net zice el ) si 2 filtre. " Filtrare: extern - eheim ecopro 130 ( intre 60 si 130 L ) si intern eheim pickup 45 (45l) " mi se pare mai degraba overkill, nici decum deficitar. Nu ar trebui sa ramana la 1 filtru ? exista fenomen de filtrare prea multa ?

chiar si lumina mi se pare prea multa la 36 L o lumina puternica ar fi de 36W. majoritatea plantelor care le are au nevoie mediu spre high.( una chiar low ) Teoretic 1 neon de 24 ar trebui sa fie perfect. owerkill again ?

This message was edited 6 times. Last update was at 08/10/2014 13:11:28

[WWW] [Yahoo!]
Nimeni
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 27/08/2014 01:19:42
Messages: 459
Location: Helsinki - Finland
IP:
Offline

Ce nu stim HaoSs este:
- ce material are in filtrul extern...
- ce proportie de apa schimba si cum....

Revenind la filtre: acel PickUp este un simplu burete, cam de marimea unui "bolborositor"... iar in extern... care are 2L parca spatiu, pun pariu ca exista niste bureti si ceva ceramica, de restul nu stiu ce poate fi!

Nu este batut in cuie daca ai acvariu de 5 luni sa fie si ciclat. Cu fiecare schimb de apa poti decicla acvariul sau... poate nici nu e ciclat. Spuma respectiva apare in cazul unei filtrari bio reduse dar cu un curent de apa mare.

Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!
Claudiu1978
Member
[Avatar]

Joined: 04/08/2014 19:34:15
Messages: 146
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am pastrat filtrul intern pt 2 motive:
1. Pentru a se putea cicla si filtrul extern.
2. Pt a se putea asigura si o filtrare mecanica.

Debitul filtrului extern este redus cam la jumatate.
Capacitatea canistrei este de 3 L. Material filtrant 1.2 l - susbtrat pro si 0.3 l burete ( prefiltru ). Mediile filtrante sunt cele pe care le-a avut filtrul in dotare.
Am mai pus un prefiltru pe sorb, confectionat dintr-un burete de la pickup 45.
Filtrul intern l-am pastrat pentru ca asa mi-a fost recomandat intr-un alt post al meu, dar si pentru ca am tot gasit recomandari in acest sens. Si la cel intern este redus debitul cam 3/4. Daca mergeau toate la capacitate maxima, nu cred ca mai vedeam ceva prin acvariu.

Legat de lumina. Lampa nu merge la capacitate maxima.
Din durata programului de iluminare expus mai sus, abia seara aprind si cel de-al doilea neon, pe o durata de aproximativ 2 ore.

Oricum, intentionez sa trec la un acvariu mai mare. Ma gandesc la unul de 81 de litri ( asta din cauza dimensiunii lampii - 60 cm si bineinteles a capacitatii filtrului extern ).

Intr-adevar sunt nou in alle acvaristicii, dar incerc sa invat, ma documentez pe cat posibil.
De altfel... daca nu ma insel ne aflam la sectiunea " Coltul incepatorului ".

Multumesc pentru interesul acordat!
[Email]
HaoSs
Junior member

Joined: 01/10/2014 20:47:45
Messages: 32
Location: Brasov
IP:
Offline

sa nu te uiti prea atent la ce zic eu ) sunt in aceiasi pozitie cu tine, eu nici nu am acvariul terminat inca, si anumite chestii nu se legau asa invatam, punand intrebari stupide
[WWW] [Yahoo!]
Claudiu1978
Member
[Avatar]

Joined: 04/08/2014 19:34:15
Messages: 146
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Haoss.

Intr-adevar zic 36 net pentru ca am urmatorul substrat:
- 2,5 l Aquabasis plus
- 5 kg pietris hornbach - granulatie 3-4 mm

Recent am adaugat, de dragul celor 3 cory si un pietris tot de la hornbach, granulatie 1-2 mm, aproximativ 2.5 kg.

Acum s-ar putea sa fie chiar mai putin de 36 litri.
Cantitatea de apa exprimata este cea pe care am bagat-o initial in acvariu ( am adunat bidoanele de apa ).

In general, la schimbul de apa scot scot intre 12 si 14 litri de apa. Schimbul de apa, l-am facut in ultima perioada cam la 3-4 zile.
[Email]
Claudiu1978
Member
[Avatar]

Joined: 04/08/2014 19:34:15
Messages: 146
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Stiu Haoss.
Nu m-am suparat.
Multumesc inca odata pt interesul aratat.

Orice sugestie este binevenita.
[Email]
Nimeni
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 27/08/2014 01:19:42
Messages: 459
Location: Helsinki - Finland
IP:
Offline

Ai facut bine Claudiu (in tot ceea ce ai descris) iar ultima mea postare era ptr colegul HaoSs, motivandu-i afirmatia mea. Nu a zis nimeni ca trebuie sa ai vechime si etc...

Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!
Claudiu1978
Member
[Avatar]

Joined: 04/08/2014 19:34:15
Messages: 146
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Scuze....
Nu am vrut sa sune ca si cum as fi luat foc.

Sper sa nu fi fost inteles gresit.

Multumesc inca o data.

[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com