[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Doresc sfaturi acvariu de inceput  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Author Message
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Prea ma uit pe la acvariile marine. As vrea mai multe informatii inainte sa ma decid sa fac nebunia. Sa spunem ca as vrea ceva cat mai simplu pentru inceput. 1-2 pesti, un crevete si niste corali ceva mai nepretentiosi... Se poate fara skimmer? Pot folosi filtru extern tip canistra? De unde achizitionez nisip, piatra vie, vietati, mancare...

um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Andy (elven) are toate nebuniile necesare.
Cand am fost la el si i-am vazut bazinul (foarte frumos, de altfel) mi-a zis ca daca nu e suprapopulare, te descurci si doar cu piatra vie, fara alt mediu de filtrare.
Practic vorbim de nisip, pioatra vie, sare si pompa de valuri.

Daca mananac cac.. bors, e doar din auzite...

This message was edited 2 times. Last update was at 19/10/2014 23:54:44


Cryptic Cherries - West-Africa river
2smokes
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2014 21:41:49
Messages: 233
Location: buzau-plescoi
IP:
Offline

cea mai buna metoda de a intretine un acvariu marin in opinia mea e fara skimer(eu nu folosesc asa ceva decat in apa dulce la pastravarie cred ca detin cel mai mare skimer de proteine din romania ,nu imi place in acvariu pentru ca e zgomotos) folosind algae scrubber,adica un ecran mic luminat cu leduri(poti folosi si banda de leduri (5050) pe care cresc alge si pe care le cureti in fiecare saptamana,nu mai faci teste de no2 NO3 NH3 NH4 si foarte importantul po4 etc ca nu mai are rost daca ai algae scrubber ,dai banii pe teste degeaba,nu mai cumperi skimer de proteine,reactoare de gfo si matrix ,co2 scrubber ,nu mai construiesti sump ca e inutil si poti sa tii acvariul overstocked daca ai algae scrubber ul in functiune cu mult mai multi pesti decat unu care are skimer,piatra vie e importanta ca se dezvolta bacterii in ea si mai e si estetic un acvariu cu multa piatra,eu in loc sa folosesc matrix sau alte medii de filtrare poroase as folosi in schimb mai multa piatra vie,e important daca te hotarasti sa folosesti algae scrubber sa nu mai utilizezi si alte pompe,reactoare ,skimer etc,lasi doar algae scrubberul sa faca treaba de filtrare ca sa mearga bine,nici macar carbon activ nu e recomandat sa folosesti dar se pot face exceptii in cazul in care ai corali care raspandesc otravuri in apa sa omoare alti corali din preajma lor,carbonul activ ajuta in cazul asta,se poate si doar cu piatra vie si DSB (strat de nisip gros) unde filtrarea e facuta de bacterii dar bacteriile descompun in felul urmator NH3,NH4 in NO2 apoi ai nevoie de alte specii de bacterii care sa descompun NO2 in NO3 iar apoi ai nevoie de alte specii care sa descompuna NO3 si PO4 daca o categori de bacterii o duce mai prost se strica tot echilibrul filtrarii pe cand algele decompun direct NH3,NH4 amoniacul si de asemenea si fosfatii (po4),sunt oameni care folosesc algae scrubber si n au facut un schimb de apa de 10 ani in acvariu,doar adauga calciu ,magneziu etc,ca sa ai o idee despre cat de eficienta e metoda asta;daca iti faci acvariu marin DOAR cu algae scrubber iti trimit eu sare sa ciclezi acvariul si posibil si niste corali ,piatra vie cu copepode si amfipode, viermi penati asterine ,britle stars si macro alge in viitor(ciclare inseamna sa recoltezi alge de 3 ori dupa ecran)

This message was edited 1 time. Last update was at 20/10/2014 05:26:23

Nimeni
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 27/08/2014 01:19:42
Messages: 459
Location: Helsinki - Finland
IP:
Offline

2smokes wrote:sunt oameni care folosesc algae scrubber si n au facut un schimb de apa de 10 ani in acvariu,doar adauga calciu ,magneziu etc,ca sa ai o idee despre cat de eficienta e metoda asta


Probabil au acvariul in curte si cand ploua se autocompleteaza apa evaporata... Sau poate apa intra la categoria "etc".... cine stie.
2smokes
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2014 21:41:49
Messages: 233
Location: buzau-plescoi
IP:
Offline

apa de completare e altceva ,la un acvariu marin se completeaza cu apa dulce pe cand schimbul de apa se face cu apa sarata,chiar sunt oameni care se lauda ca au aproape 10 ani de cand n au facut un schimb de apa la un acvariu marin,eu cunosc pe unu care are 3 ani fara schimb de apa folosind algae scrubber,am dat asta doar ca exemplu a eficientei scruberului ,asa ca o curiozitate nu am recomandat sa faca si altii la fel,eu folosesc algae scrubber dar fac si schimburi de apa

This message was edited 1 time. Last update was at 20/10/2014 07:34:04

catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

2smokes wrote:cea mai buna metoda de a intretine un acvariu marin in opinia mea e fara skimer(eu nu folosesc asa ceva decat in apa dulce la pastravarie cred ca detin cel mai mare skimer de proteine din romania ,nu imi place in acvariu pentru ca e zgomotos) folosind algae scrubber,adica un ecran mic luminat cu leduri(poti folosi si banda de leduri (5050) pe care cresc alge si pe care le cureti in fiecare saptamana,nu mai faci teste de no2 NO3 NH3 NH4 si foarte importantul po4 etc ca nu mai are rost daca ai algae scrubber ,dai banii pe teste degeaba,nu mai cumperi skimer de proteine,reactoare de gfo si matrix ,co2 scrubber ,nu mai construiesti sump ca e inutil si poti sa tii acvariul overstocked daca ai algae scrubber ul in functiune cu mult mai multi pesti decat unu care are skimer,piatra vie e importanta ca se dezvolta bacterii in ea si mai e si estetic un acvariu cu multa piatra,eu in loc sa folosesc matrix sau alte medii de filtrare poroase as folosi in schimb mai multa piatra vie,e important daca te hotarasti sa folosesti algae scrubber sa nu mai utilizezi si alte pompe,reactoare ,skimer etc,lasi doar algae scrubberul sa faca treaba de filtrare ca sa mearga bine,nici macar carbon activ nu e recomandat sa folosesti dar se pot face exceptii in cazul in care ai corali care raspandesc otravuri in apa sa omoare alti corali din preajma lor,carbonul activ ajuta in cazul asta,se poate si doar cu piatra vie si DSB (strat de nisip gros) unde filtrarea e facuta de bacterii dar bacteriile descompun in felul urmator NH3,NH4 in NO2 apoi ai nevoie de alte specii de bacterii care sa descompun NO2 in NO3 iar apoi ai nevoie de alte specii care sa descompuna NO3 si PO4 daca o categori de bacterii o duce mai prost se strica tot echilibrul filtrarii pe cand algele decompun direct NH3,NH4 amoniacul si de asemenea si fosfatii (po4),sunt oameni care folosesc algae scrubber si n au facut un schimb de apa de 10 ani in acvariu,doar adauga calciu ,magneziu etc,ca sa ai o idee despre cat de eficienta e metoda asta;daca iti faci acvariu marin DOAR cu algae scrubber iti trimit eu sare sa ciclezi acvariul si posibil si niste corali ,piatra vie cu copepode si amfipode, viermi penati asterine ,britle stars si macro alge in viitor(ciclare inseamna sa recoltezi alge de 3 ori dupa ecran)


Too Long, Didn't Read.
O sa citesc cand o sa ne convingi ca ai acvariu marin. Pana atunci astept sugestii de la oameni care si-au impartasit experienta cu ai lor colegi de forum.
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Daca nu vrei skimmer,il tii din schimburi de apa.
Filtru canistra colmateaza repede.
Vezi ca ai la sectiunea Discutii generale un sticky(al doilea) cu magazine,site-uri de unde poti lua mancare,vietati,piatra vie,etc.

This message was edited 1 time. Last update was at 20/10/2014 11:36:32


Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

catalin_ wrote:Prea ma uit pe la acvariile marine. As vrea mai multe informatii inainte sa ma decid sa fac nebunia. Sa spunem ca as vrea ceva cat mai simplu pentru inceput. 1-2 pesti, un crevete si niste corali ceva mai nepretentiosi... Se poate fara skimmer? Pot folosi filtru extern tip canistra? De unde achizitionez nisip, piatra vie, vietati, mancare...

Se poate, atata vreme cat te multumesti cu cele scrise mai sus... si nu vrei, dupa aceea, altceva mai complicat.
Uite ce scriam acu' putina vreme:
koala wrote:De obicei, lumea zice ca "vreau doar 2 nemo" (clowni)... iar apoi incepe balciu'.

- "Nemo" (Amphiprion ocellaris) sunt printre cei mai comuni, docili, rezistenti pesti de acvariu (apa sarata),
- Se inmultesc in captivitate, asa ca pretul lor nu este prohibitiv.
- Toti pestii se nasc masculi... se cumpara oricare 2 pesti, iar unul dintre ei se transforma in femela.


Daca vrei sa tii doar o pereche de clowni, atunci bazinul tau se poate pregati destul de usor:

- nisip (NU de rau, NU de cariera!),
- piatra (vie sau uscata),
- o pompa de valuri (pompa de valuri, NU powerhead!)
- niste material de filtrare biologica (matrix, siporax, spartura de lava),
- o lampa cu lumina adecvata (spectru mai rece decat la bazinele de apa dulce).

Trebuie sa ai rabdare sa ciclezi bazinul... cam o luna de zile... apoi, poti baga pestisorii.

Asta e varianta scurta si simpla!

- un bazin de ~ 100 litri poate sa sustina 2 clowni si niste creveti... plus cateva ciupercute, GSP, kenya tree etc (corali nepretentiosi).
- canistra aceea trebuie umpluta cu material de filtrare biologica... eu am tinut bazinul mare, aproape 2 ani, cu 2 canistre Eheim.
- schimburi de apa, 15-25% lunar.


Se poate...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Uite daca te intereseaza un acvariu mic http://www.aquadec.ro/produs/newa-more-30-reef-/3050

My nano reef



[Email]
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

CristiC wrote:Daca nu vrei skimmer,il tii din schimburi de apa.
Filtru canistra colmateaza repede.
Vezi ca ai la sectiunea Discutii generale un sticky(al doilea) cu magazine,site-uri de unde poti lua mancare,vietati,piatra vie,etc.


Multumesc pentru avertizare si pentru link-uri.

koala wrote:
- un bazin de ~ 100 litri poate sa sustina 2 clowni si niste creveti... plus cateva ciupercute, GSP, kenya tree etc (corali nepretentiosi).
- canistra aceea trebuie umpluta cu material de filtrare biologica... eu am tinut bazinul mare, aproape 2 ani, cu 2 canistre Eheim.
- schimburi de apa, 15-25% lunar.


Multumesc pentru incurajare. Am vazut ca la al tau ai incalcat ceva conventii

Andrei1234 wrote:Uite daca te intereseaza un acvariu mic http://www.aquadec.ro/produs/newa-more-30-reef-/3050


L-am vazut chiar azi, dar pare ca filtrarea biologica e aproape inexistenta, te bazezi doar pe piatra/nisip.

um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

catalin_ wrote:... Multumesc pentru incurajare. Am vazut ca la al tau ai incalcat ceva conventii ...

Asa este.

- daca te satisfac doar cei 2 pesti de la inceput,
- daca te tii de schimburile regulate de apa,
- daca nu exagerezi cu hranirea pestilor,
- in general, daca esti "moderat", atunci SE POATE ceea ce vrei tu (bazin cu 2 pesti, low cost).

Daca o sa incepi sa bagi mai multi pesti inauntru... sa le dai multa mancare... sa "sari" peste schimburile de apa... etc, etc, etc.
Atunci, ai sa ajungi ca mine.

Calitatea apei se va deteriora in mod constant, iar pestii vor fi slabiti (dpdv imunitar). Prima boala o sa-ti dea bazinul peste cap.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cred ca vreau ceva precum "Nemo's house" al lui Koala Mic, simplu, elegant. Si pentru initiere ar fi ok.

um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Daca vrei asa ceva ti trebuie:
Bazinul
Lampa
Filtru hang on capacitate mare (preferabil aquael sau hagen, sunt silentioase)
Pompa valuri 1000l/h (preferabil koralia nano)
Piatra vie
Nisip uscat sau viu
Un cooler pentru vara
Incalzitor
Hydrometru sau refractometru
Sare
Bacterii
Teste apa
Si rabdare pana se cicleaza.....
Ps: daca-ti faci marin ai de la mine un frag de Kenia tree, niste asterine si niste creveti de marea neagra

This message was edited 1 time. Last update was at 20/10/2014 18:17:32


My nano reef



[Email]
aurecj
Senior member

Joined: 09/05/2006 09:35:36
Messages: 754
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

catalin_ wrote:Cred ca vreau ceva precum "Nemo's house" al lui Koala Mic, simplu, elegant. Si pentru initiere ar fi ok.


Eu, pentru "initiere" si "invatare", am citit pe forumuri pana mi-am facut o idee (adica vreo 2-3 luni), dupa care mi-am luat inima in dinti, am pus mana pe un acvariu ce-l aveam prin casa, de vreo 50 de litri, mi-am comandat 5 kg de piatra vie (prima teapa, ca am primit-o toata plata, ca nimeni, niciunde, pe niciun forum, nu scrie ca sa ai grija sa nu-ti iei piatra plata, ca ai cam incurcat-o cand vrei sa faci un rockscape ca nu-ti iese de nicio culoare ), un sac de nisip viu aragonite, apa de osmoza, sare, un filtru hang-on (pe care l-am oprit dupa 2 luni) si i-am dat drumul la saramura... Ulterior mi-au aparut o groaza de schimbari (atat din cauza ca eu voiam sa testez, cat si din motive functionale), iar acum, dupa 2 ani, sunt tot la 50-60 litri (doar ca alt acvariu), dar am cativa creveti, melci, un crab electric blue, 2 nemo si o caruta de corali, de la simplele discosome si xenia, pana la acropore si montipore.

Cel mai bine este sa incepi... Oricum, indiferent cat de mult ai citi, in cele din urma totul va fi diferit fata de tot ce-ai vazut/auzit pana acum (pentru ca nu exista 2 acvarii care sa evolueze identic), exceptand regulile de baza pe care ti le-au mai spus si ceilalti colegi mai sus: ordine si disciplina, multa rabdare, ca nimic nu se intampla de azi pe maine si tutun (daca esti adept, daca nu ciocolata sau ce naiba ti-o mai pica prin mana, numai sa iti tii mainile ocupate, nu in acvariu )...
[Email] [Yahoo!]
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

+1 @aurecj cu mentiunea ca-s convins ca daca ar avea acum piatra aia plata ar trage rockscape d`o minune, nu alta, p`atunci n-avea imaginatie
aurecj
Senior member

Joined: 09/05/2006 09:35:36
Messages: 754
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Shubi wrote:+1 @aurecj cu mentiunea ca-s convins ca daca ar avea acum piatra aia plata ar trage rockscape d`o minune, nu alta, p`atunci n-avea imaginatie


Intre timp, am mai pus inca 2 langa (de fapt dedesubt) si am tras un rockscape chiar decent pentru un "borcan" de 50 de litri...

Adica, mai pe scurt (si cu asta sper sa nu mai "poluez" topicul omului ) prima zi a fost cam asa (Sept 2012):

image

Iar in cele din urma am ajuns la ceva de genul asta, dupa aproximativ 1.5-2 ani (Mai 2014):

image

Dar la inceput, cum ziceam, cu lipsa mea crunta de imaginatie (cum zice si Shubi), imi taiam venele cu ele in fata, ca habar n-aveam cum naiba sa le invart ca sa iasa altceva decat o ingramadeala de bolovani pe acolo prin acvariu...
[Email] [Yahoo!]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Frumos acvariu, de ce nu deschizi un topic sa ne spui cate ceva despre el?

My nano reef



[Email]
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Timid:

- Dennerle 30 litri
- Dennerle nano external skimfilter
- pompa valuri Hydor Coralia nano 900
- pompa valuri jvp
- salimetrul Grotech
- e si un filtru de substrat (se foloseste asa ceva la acvariu de apa sarata?)

Ar mai trebui incalzitor presupun. Inca nu am idee in privinta iluminarii (bec fluorescent? lampa led? cumparata sau diy?).. Ce osmozor mi s-ar potrivi? De care sare? De unde piatra vie/nisip? Atatea necunoscute

image

um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Osmoza AquaMedic Easy Line 150
Nisip viu Red Sea Live Reef Base Ocean White 0.25-1mm 10 kg
Sare marina Red Sea Coral Pro Salt 7 Kg (210 liters) - galeata

E ok?

um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

E prea mult 10 kg de bisip, 5 ar fi bine.

My nano reef



[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com