[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Forest Temptations  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
alex08
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/01/2013 10:36:14
Messages: 832
Location: Craiova,Dolj
IP:
Offline

Soarele a apus peste setup-ul The Good Side, dar lasa loc unui nou setup la care lucrez de ceva timp.
Forest Temptations se vrea un setup in aceleasi tendinte nature, ca si Trees of desire.

Dotarile :

*Acvariu*
Aquael Econoline 54L , 60x30x30cm
*Iluminare*
-Lampa DIY cu 2x18 w (830+865)
*Fundal*
-Autocolant alb
*Filtrare*
-Tetratec EX 400
*Incalzitor*
-Nu
*CO2*
-Nu (deocamdata)
*Substrat nutritiv si pietris*
-JBL Manado 8 kg
-Nisip alb 2 kg
*Fertilizare*
-VIMI Micro, VIMI Accelerator
-PPS-Pro
*Flora*
Eleocharis sp. mini, Anubias barteri var. nana 'petite', Microsorum pteropus needle leaf, Heteranthera zosterifolia, Pogostemon erectus
Elatine triandra, Myriophyllum mattogrossense, Cryptocoryne wendtii brown, Cryptocoryne wendtii green, Littorella uniflora
Ceratopteris thalictroides, Cryptocoryne parva
*Fauna*
Neocaridina davidi var. Orange, Caridina babaulti var. green, Caridina multidentata (Amano shrimp)
*Schimb de apa si solutii folosite*
10L saptamanal + conditioner Aquili in doza recomandata
*Hrana*
Dennerle Shrimp King (Mineral, Complete, Protein, Color), New Life Spectrum Crustacean Formula
*Temperatura*
25 de grade
*Hardscape*
Lemn Red Moore, Seiryu stones

Aranjamentul in prima zi, dupa pozitionarea lemnelor :
image
Am venit apoi cu pietrele Seiryu :
image
Primele plante adaugate :
image
Si o poza de ieri, plantat in proportie de 70% :
image

Mai am de adaugat niste pietre si sa termin plantarea in partea din fata. Imi tot face cu ochiul Elatine hydropiper, dar vad ca e cam rara pe la noi.
Sper in cateva zile sa rezolv si partea de CO2, pana acum am mers doar cu Acceleratorul.

Va urma...

Facebook : Tranquility Aquarium
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Arata super. Background-ul e alb sau translucid?

um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2858
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Nu sunt eu din clubul gradinarilor acvatici dar acvariile tip nature si mai salbatice imi plac , placuta partea de radacini si plante dar observatia mea vine legat de poteca(sau parau, cine ce vede) deschisa la culoare ,sa nu mi-o iei in nume de rau dar a devenit un fel de sablon -la orice concurs te uiti e plin de tipul asta de aranjament distonant (contrast prea mare ) si a devenit oarecum obositor ,cred ca ideea de continuitate/profunzime a decorului sugerata de potecuta (daca se tine la ea) ar putea fi redata printr-o adancitura gen canion sau denivelare, ceva oarecum mai iesit din tipar si nu asa strident ,sper sa nu te deranjeze observatia mea ,numai bine
[Email]
alex08
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/01/2013 10:36:14
Messages: 832
Location: Craiova,Dolj
IP:
Offline

catalin_, este banalul autocolant alb, translucid am pus la acvariul Dennerle, Trees of desire, pentru a scoate efectul de apus.

ocean, nu am de ce sa ma supar. Daca arunci un ochi si la celalalt setup al meu, Trees of desire, o sa vezi ca si acolo am cararea tot cu nisip alb. Dar in ultimele poze, albul n-o sa mai fie asa alb, pentru ca daca bate lumina in el, cam prinde tenta aia de bej.
Deci, vreau, nu vreau, albul se "pierde" in timp.

Referitor la "carare", mai am mult de lucrat, mai am de pus pietre, mai pot sa ma joc cu pietrisul/nisipul, plus plantele ce vor veni in acea zona, deci e prea devreme sa ma pronunt.

Si ca tot vorbim de concursuri, posibil in subconstientul meu sa fi devenit obsedat de "carari", dupa ce le-am vazut in toate concursurile de anul acesta la care am participat (sau nu) si in cele din anii precedenti si am vazut ca se si "castiga" ceva cu ele.

This message was edited 2 times. Last update was at 25/11/2014 23:41:11


Facebook : Tranquility Aquarium
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Imi place inceputul, mai ales partea (cioata) stanga.
Imi place ca ai mai dat putin manado deasupra cararii, parca un pic ma deranja...nu stiu de ce. Poate prea mare, prea centrala.
Acum mi se pare ca arata mai bine.


Referitor la concursuri, da, e intr-adevar o moda acum

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Aaa, am uitat aseara.
Vezi ca hydropiper are colega "Rebella" de vanzare; scoate din cand in cand cate un pot, doua.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
alex08
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/01/2013 10:36:14
Messages: 832
Location: Craiova,Dolj
IP:
Offline

Multam de pont, "o" notasem de mult, dar n-am mai vazut sa posteze asa ceva la vanzare.
Si asa sunt 2 persoane care au scos asa ceva la vanzare la noi, ma pune un pic pe ganduri, o fi asa pretentioasa?

Facebook : Tranquility Aquarium
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Eu am avut-o si da, pot spune ca e pretentioasa.
Dupa ce se obisnuieste, creste bine, frumusel. Da' sa nu dea necuratul sa o scapi din ochi, ca se supara rapid

Foarte pretentioasa la transport si adaptare in alt bazin.
Cel putin asa a fost la mine. Desi am pus-o intr-un bazin stabil, cu lumina, co2, fertilizanti, tot ok, dupa transport si in acvariu nou, de ambele dati s-a topic cel putin jumatate din ea.
Si ii place ca acvariul sa fie constant. Am avut la un moment dat probleme cu co2-ul, a lipsit cateva zile. In urmatoarea saptamana a murit pe capete.
Am scris despre ea in jurnalul acvariului mic, la momentul respectiv. Am facut si pe blog o descriere a plantei (conform experientei mele).

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
alex08
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/01/2013 10:36:14
Messages: 832
Location: Craiova,Dolj
IP:
Offline

Weekend in padure

image

image

image

Am adaugat cateva pietre mai mici in zona de mijloc si ceva Flame moss printre ele.
Ma gandesc sa folosesc Glossostigma in partea din fata, dar parca as mai pune cateva pietre mai mari intai.

Facebook : Tranquility Aquarium
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Per ansamblu arata de milioane, iar crevetele de pe creanga.. priceless.

Cat priveste laitmotiv-ul cu cararea - nu stiu ce sa-ti zic, dar am ajuns sa-l consider kitsch, nu te supara pe mine.
Zic si eu, poate ca ar fi fost o idee buna sa faci cararea cu pietris de aceeasi culoare ca cel predominant, dar cu o idee mai deschis.

In rest, jos palaria, un bazin de nota 10++

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
alex08
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/01/2013 10:36:14
Messages: 832
Location: Craiova,Dolj
IP:
Offline

Dan, nisipul ala alb sa stii ca n-o sa mai reziste mult. Am multe zone unde e galbui deja, deci il schimba "natura".
Referitor la carare, nu stiu ce sa mai zic, prea multe setup-uri in concursuri cu asa ceva, nu mi-o mai poti scoate din cap acum!

Setup-ul e mai crud decat Trees of desire, tot lucrez la el si cred ca atunci cand o sa termin de pus pietrele si restul de plante o sa arate total diferit (in bine ).

This message was edited 1 time. Last update was at 08/12/2014 12:26:19


Facebook : Tranquility Aquarium
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Arata bine de pe acum, eu l-as lasa asa

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

alex08 wrote:ma pune un pic pe ganduri, o fi asa pretentioasa?

Se pling si prin SUA multi acvaristi ca n-o gasesc.
Cel mai bun cuvint care o descrie e "instabil", e deranjata de instabilitati minore din acvariu, instabilitati care nu afecteaza in nici un fel alte plante. Cind incepe sa se topeasca e greu de oprit.
In plus, e foarte sensibila la transport.

Poze: smilie ... Poze cu plante
alex08
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/01/2013 10:36:14
Messages: 832
Location: Craiova,Dolj
IP:
Offline

Ce sa mai zic, l-am crezut pe cuvant pe Stefan.

Deci, cred ca Glossostigma scrie pe mine.

Dupa sarbatori o sa fac o comanda pe ebay, in speranta sa pun mana pe ceva plante noi si frumoase (Bucephalandra, Bolbitis mini, posibil si Anubias pinto), am ceva schimbari in plan prin toate nano-urile.

Facebook : Tranquility Aquarium
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

alex08 wrote:Anubias pinto

Noua da' veche , a mai fost prezentata aici, in premiera la noi, adusa prin bunavointa odiosului jurat cu cioculet . Atentie mare cu ea, desi se numeste Anubias e o planta extrem de dificila.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Porcu wrote:
alex08 wrote:Anubias pinto

Noua da' veche , a mai fost prezentata aici, in premiera la noi, adusa prin bunavointa odiosului jurat cu cioculet . Atentie mare cu ea, desi se numeste Anubias e o planta extrem de dificila.


Este adevarat, cu 4 ani de zile in urma juratu` dadea din cioculetz...la greu despre ea , scriam AICI, puneam si poza spre dovada.
Planta asta a fost cumva si puiu` meu
In Romania atunci nu prea a bagat-o multa lume in seama, eu am avut atunci cateva exemplare si cateva i-am lasat si lui Porcu.
O parte le-am luat cu mine cand am plecat ascunse-n bagajele de cala
Povestea supravietuirii ei probabill ca o sa poate fi citita intr-un viitor numar Aquarius (Dennerle).
Acum ea este produsa in serele din Germania in serie si cumva ma bucur ca, am pus si eu un pic umarul la asta
Macar daca cu atata lucru as ramane ca amintire peste ani in materie de acvaristica si tot m-as declara fericit

Am o veste buna pentru toti iubitorii ei.
Azi a plecat de la noi un lot de A.Pinto si spre Romania Maine este in tara



SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
alex08
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/01/2013 10:36:14
Messages: 832
Location: Craiova,Dolj
IP:
Offline

Eu va inteleg pe amandoi, nici nu am zis ca reinventez roata. Prin plante noi, ma refeream la plante noi pentru mine. Din pacate, de la topicul acela incoace nu am mai citit nicaieri despre planta asta, o mai are, n-o mai are cineva de la noi...

Mai sunt o gramada de specii frumoase prin tara, pe la diversi, ce nu binevoiesc sa le scoata la "vedere" (a se citi >raspandi<), ca de, fiecare face ce vrea cu ce are...

Azi a plecat de la noi un lot de A.Pinto si spre Romania Maine este in tara


Asta da coincidenta, ce sa mai zic?!

jurat cu cioculet


Cred ca putem sa vorbim pe nume, nu e nevoie de astfel de "interventii". ;)
Cum ziceam si o sa mai repet, poate o sa ma creada lumea pana la urma, nu sunt de partea nimanui, incerc sa ma inteleg bine cu toata lumea.
Poate reusim sa inchegam ceva, cu pasiunea asta a noastra.

O seara buna si la cat mai multe vesti bune sa primim!

Facebook : Tranquility Aquarium
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

alex08 wrote:Eu va inteleg pe amandoi, nici nu am zis ca reinventez roata. Prin plante noi, ma refeream la plante noi pentru mine. Din pacate, de la topicul acela incoace nu am mai citit nicaieri despre planta asta, o mai are, n-o mai are cineva de la noi...

Mai sunt o gramada de specii frumoase prin tara, pe la diversi, ce nu binevoiesc sa le scoata la "vedere" (a se citi >raspandi<), ca de, fiecare face ce vrea cu ce are...

Interventia mea legata de Anubiasu' alb nu era cu scopu' de a ne bate cu pumnu'-n piept care-i mai tare, nici gind. E vorba doar de scoaterea in evidenta a unui adevar istoric .
Iar treaba cu scosu' la vedere, adica raspindirea are explicatii de natura tehnica, cam ca la Elatine hydropiper, sint plante care n-o sa fie in veci pe toate gardurile, asa-s ele, greu de tinut si mult mai greu de inmultit astfel incit sa le poti imparti. Anubiasu' asta alb stiu ca-l au trei persoane: eu, cineva care nu scrie pe forumuri si inca cineva , stie el cine.

Desi am scris despre Anubiasu' alb aici:

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/120/14626.page

din 2011 nu m-a intrebat nimeni cum ii merge sau daca as avea vreun pui de raspindit ....... totu' a trecut in anonimat, inca un motiv pentru care nu s-a intimplat raspindirea.

O sa vezi, e o planta dificila, foarte dificila, creste greu, pierde frunze usor, atrage algele ceva de speriat. N-o poti tina ca pe alti Anubias la lumina slaba. E obligatorie lumina intensa si CO2 din greu, doar e o planta bolnava de lipsa clorofilei.

alex08 wrote:Asta da coincidenta, ce sa mai zic?!

Am io asa o senzatie vaga ca nu-i chiar o coincidenta ....... ca tot ziceam intr-un topic c-ar fi bine sa incercam sa profitam de prezenta unuia de-al nostru in miezul unui gigant acvaristic.


alex08 wrote:
jurat cu cioculet


Cred ca putem sa vorbim pe nume, nu e nevoie de astfel de "interventii". ;)

Io cred ca-i schimb ranku' lu' Sandu in "juratu' cu cioculet" .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Porcu wrote:Am io asa o senzatie vaga ca nu-i chiar o coincidenta ....... ca tot ziceam intr-un topic c-ar fi bine sa incercam sa profitam de prezenta unuia de-al nostru in miezul unui gigant acvaristic.

...Apai nu am vrut sa scriu ca iar da micutzu in icter
Adevarul e ca de aia am recomandat, spre achizitie, azi de dimineata planta

Io cred ca-i schimb ranku' lu' Sandu in "juratu' cu cioculet" .

Doar daca i-l schimbi si lui koala in domnu`PLM
Suntem administratori de firma impreuna, ne incasam comisionu` impreuna, asa ca...

This message was edited 1 time. Last update was at 09/12/2014 01:15:41


SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
alex08
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/01/2013 10:36:14
Messages: 832
Location: Craiova,Dolj
IP:
Offline

Ok...sa revenim totusi la jurnal.

image

image

Facebook : Tranquility Aquarium
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com