[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Carbune activ  XML
Forum Index » Chimia apei
Author Message
lucianvlad
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 24/11/2011 23:02:37
Messages: 327
Location: Bragadiru, Ilfov, Romania
IP:
Offline

Caut de cateva zile o sursa buna de carbune activ vrac. As vrea sa aflu care experienta voastra legata de utilizarea acestui produs. Ce tip folositi, cum il folositi si cat este de eficient.

Am gasit de vanzare la kg pe bizoo de la diverse firme o gama variata de GAC. Marea majoritate sunt fabriate din coaja de nuca de cocos si asta nu ar fi o problema dar granulatia este una f mica, un maxim de 2,6 mm si pana la 0,6mm.
[Yahoo!]
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

lucianvlad wrote:Caut de cateva zile o sursa buna de carbune activ vrac. As vrea sa aflu care experienta voastra legata de utilizarea acestui produs. Ce tip folositi, cum il folositi si cat este de eficient.

Am gasit de vanzare la kg pe bizoo de la diverse firme o gama variata de GAC. Marea majoritate sunt fabriate din coaja de nuca de cocos si asta nu ar fi o problema dar granulatia este una f mica, un maxim de 2,6 mm si pana la 0,6mm.


- in primul rand,trebuie sa te asiguri ca este pentru apa sarata.
- exista variante mai agresive (Rowa) si altele mai "blande" ca sa zic asa,de ex.: Seachem,KZ.Eu iti recomand tipurile mai usurele.(risc mai mic de necroza)
- eu am folosit si in flow pasiv si in reactor.In reactor ti-as recomanda sa folosesti jumatate din cantitatea recomandata pentru volumul tau de apa.Flow nu prea mare prin reactor,ca sa nu-l macine.

This message was edited 1 time. Last update was at 03/12/2014 12:41:33


Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
luc7777
Member
[Avatar]

Joined: 14/03/2012 22:01:57
Messages: 258
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ai mare grija la ce carbune alegi, majoritatea contin fosfat, parerea mea este sa cauti un brand bun si nu balarii pe bizoo la vrac in care nici chinezu nu stie ce a bagat in el.
lucianvlad
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 24/11/2011 23:02:37
Messages: 327
Location: Bragadiru, Ilfov, Romania
IP:
Offline

- in primul rand,trebuie sa te asiguri ca este pentru apa sarata.


Am incecat sa intzeleg de unde vine aceasta idee cu carbunele activ pentru apa sarata. Nu cred ca vreunul din vanzatorii consacrati de produse pt acvaristica produc carbunele activ. Mai degraba ambaleaza in recipiente mai mici substante-produse pe care le cumpara vrac si pe care le testeaza in prealabil mai mult sau mai putin. Avantajul nostru este ca produsul este testat si este accesibil dpdv al cantitatii. Putini dintre noi ar cumpara un sac de 25 Kg de cabune activ. Acelasi lucru fac si cu GFO, Ca, Mg...etc.

Din ce am studiat eu pana acum exista 3 sau 4 mari categorii de carbune activ dpdv al materialului din care a fost fabricat: din carbune natural (lignit, antracit) , din coaja de nuca de cocos, din bitum sau din lemn de esenta tare carbonificat artificial.

Principala calitate a carbunelui activ este inlaturarea "galbenelii" din apa. Restul sunt... relative. Galbeneala asta in apa sarata este data de carbonul organic dizolvat (DOC).

Iata aici un artico interesant: http://www.fishchannel.com/saltwater-aquariums/aquarium-frontiers/reef-aquarium-granular-activated-carbon.aspx

- eu am folosit si in flow pasiv si in reactor.In reactor ti-as recomanda sa folosesti jumatate din cantitatea recomandata pentru volumul tau de apa.Flow nu prea mare prin reactor,ca sa nu-l macine.


Ma gandesc serios sa il folosesc in reactor numai ca ar trebui sa ma rezum clar la carbune activ sub forma de pelete. Care ar fi debitul pe care l-ai recomanda? Carbunele ar trebui sa fie fluidizat, granulele ar trebuis a fie in suspensie in timpul functionarii reatorului?


Ai mare grija la ce carbune alegi, majoritatea contin fosfat, parerea mea este sa cauti un brand bun si nu balarii pe bizoo la vrac in care nici chinezu nu stie ce a bagat in el.


Aici din nou mi se pare controversata chestiunea pt ca in momentul activarii carbunele este trecut printr-un proces de incalzire la temperaturi ridicate. Una din metodele de inlaturare a PO4 dintr-un mediu este sa-l "coci" la temp mairi un timp indelungat. Oare mai ramane in carbune fosfatul in urma procesului de activare?

O alta intrebare pe care mi-o pun este daca nu cumva odata cu anumite substante din apa se mai absorb si altele benefice. Marea majoritate recomanda folosirea carbunelui activ in cantitati mici si doar cateva zile si se contraindica folosirea in cantitati mari tot timpul...

Necunoscute sunt caile acvaristicii marine... din ce citesc mai mult din aia imi dau seama ca nu stiu nimic si ca majoritatea testelor sau studiilor sunt partial si punctual adevarate si relevante... Sunt atat de multe bazine care incalca reguli si care merg bine incat multe mituri au fost demontate. Al meu e exact pe dos: toate testele arata ca la carte insa nu reusesc sa-l pun pe o linie de plutire. Are perioade de 1-2 saptamani in care merge perfect, vad polipi extinsi si semne de crestere dupa care urmeaza o luna de stagnare sau chiar de dat inapoi...

[Yahoo!]
ionutlatcan
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/04/2008 11:49:14
Messages: 753
Location: Focsani
IP:
Offline

Eu am folosit cu pat fluidizat si se cam lasa cu negreala in bazin. Iti trebuie un flow care sa treaca prin el dar sa nu il agite.
lucianvlad
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 24/11/2011 23:02:37
Messages: 327
Location: Bragadiru, Ilfov, Romania
IP:
Offline

Exact la asta ma gandeam Ionut si probabil ca un flow de sus in jos intr-un reactor ar fi excelent sau un tub care sa nu permita miscarea granulelor cu toate ca din cand in cand ar trebui sa le miscam putin pt a nu se colmata.
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Din experienta mea, am observat ca o "clateala" usoara a carbunelui, inainte de utilizare, previne "prafuiala" din apa.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Chimia apei
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com