[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Borcanul  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

eu zic sa iei 2-3 SAE si o sa fii uimita ce spor au la BBA (aveau la Coralis, SAE adevarati au dunga neagra si pe coada)
problema e ca se fac foarte mari si nu mai mananca alga dupa o vreme, dar la inceput eu zic ca se va vedea diferenta.
SAE o sa iti dea timpul necesa sa reglezi fertilizarea ca sa nu mai apara alga

chestia de mai sus e testata pe propriul acvariu.

This message was edited 1 time. Last update was at 28/03/2016 18:30:05




Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Eu am o sulutie si mai buna!
Fac schimb de bazin cu koala, ca tot voia el cultura de BBA. Ii dau lui bazinul cu totul si ii fac favoarea sa ma impovarez cu al lui.

M-am tot oprit in fata geamului la SAE, dar nu stiu de ce nu ma atrag pestii astia deloc.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Eu am avut bba in doua situatii (e drept ca niciodata invazie, vorbesc de cateva smocuri mai notabile).

1. scaderea canitatii de co2 din apa si implicit cresterea pH-ului.
Am patit-o de doua ori, cand am fost plecat pe perioada mai lunga (2-3 saptamani). S-a evaporat mai multa apa, a scazut nivelul in acvariu, spraybar-ul a ramas la aceeasi inaltime => o valurire mult mai strong si eliminare de co2.

2. In zonele in care curentul de apa a fost puternic (aveam la un moment dat niste pietre in calea unei pompe de valuri si pe ele imi apareau constant smocuri de bba).
Si in situatia nr. 1, smocurile predominau tot intr-o zona unde erau ceva curenti mai puternici (comparativ cu restul bazinului).

Acu' evident nu e obligatoriu sa se intample la fel peste tot, insa la mine, doar in astea doua situatii s-a intamplat.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Stiu ca BBA-ul moare de la CO2(in exces). Testat in bazin de 450l. Anubiasi luati cu BBA. S-a curatat alga complet in 2 saptamani, dar s-au curatat si discusii odata cu ea.
Iar PH-ul la mine a fost intotdeauna mare. 7.5-7.8, o idee mai putin decat la robinet unde e 8 si chiar un pic peste.
Nu vreau sa ma complic cu aditie de CO2 pentru cativa anubiasi care si asa cresc prea mult si prea repede.
Metoda Loominatiei sale e perfecta pentru tinut o eventuala invazie sub control. De scapat complet de BBA mi-am pierdut sperantele de muuuuuuult timp.


Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Faye wrote:Eu am o sulutie si mai buna!
Fac schimb de bazin cu koala, ca tot voia el cultura de BBA. Ii dau lui bazinul cu totul si ii fac favoarea sa ma impovarez cu al lui. ...
Oricand!
Acvariul se ia la pachet cu perechea de astronotusi, ca si-asa cauti "americani mari".
Faye wrote:... Metoda Loominatiei sale e perfecta pentru tinut o eventuala invazie sub control. De scapat complet de BBA mi-am pierdut sperantele de muuuuuuult timp.

Atata vreme cat situatia e sub control, nu te stresa inutil... algele fac parte din ecosistem, le gasim peste tot in natura. Ocupa o nisa care ramane goala, in lipsa altor competitori mai puternici.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Humbert ma sfatuia pe un topic sa iau SAE, colegul euro2me dona unul pe alt topic. Asa ca l-am luat. Ar trebui sa ajunga de o palma intr-o saptamana le ce trufandale am eu in acvariu.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Astazi am pus oficial capac borcanului.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com