[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Help!  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline


Unele exemplare sunt mai destepte ca stapanii !! Eu am avut unul !!




:Lol:

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline


Unele exemplare sunt mai destepte ca stapanii !! Eu am avut unul !!





Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Dana Rusu
Member
[Avatar]

Joined: 12/08/2020 19:59:51
Messages: 155
Location: Brasov
IP:
Offline

Severus wrote:
Dana Rusu wrote:rectific ce-am zis mai sus... nu iau niciun flowerhorn si niciun oscar.. is mari si ma sperie... brrrrrr

Dar nici macar un Severum?
Red Spotted ? Golden ? Rotkeil ?
Glumeam. Pentru astia iti trebuie cam 200 litri pentru o pereche, sunt mari, dar nu sunt rai.
Unii spun ca Severumii sunt "Poor Mans Discus Fish".
Eu as spune ca Discusii sunt "Poor Mans Severum Fish".
Unele exemplare sunt mai destepte ca stapanii !! Eu am avut unul !!


Eu abia mi-am invins frica de astia micii de-i am acum si tu zici sa imi iau de-aia mari! Nu, nu, nu!

Poa sa fie cei mai cuminti pesti din lume..
De corry inca mi-e frica.. Ca sunt mai zombie, asa. Fiu-miu la ala alb ii zice zombi, ca, are ochii rosii, si la cel gri ii zice aspirator

Be the reason someone smiles today! But don't forget you are someone too!
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ala gri e cumva un paleatus?
[WWW]
Dana Rusu
Member
[Avatar]

Joined: 12/08/2020 19:59:51
Messages: 155
Location: Brasov
IP:
Offline

ugarit5 wrote:Ala gri e cumva un paleatus?


Coridoras.. Sau cum se scrie. E cu pete gri, asa. Nu e gri complet

Be the reason someone smiles today! But don't forget you are someone too!
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da..Corydoras paleatus
Exista mai multe specii de Cory
Spre exemplu ala alb e un Corydoras aeneus albino
[WWW]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Tanti, te-ai dat la fund?

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
Dana Rusu
Member
[Avatar]

Joined: 12/08/2020 19:59:51
Messages: 155
Location: Brasov
IP:
Offline

Faye wrote:Tanti, te-ai dat la fund?


Nu, doamna! Da' nu vroiam sa ma bag in seama asa ca strampu

Pestii sunt bine. N-a mai murit niciunul. Azi fac schimb de apa, sper sa nu chilaresc vreunul cu pompa aia de tras mizeriile..

Ma dispera plantele alea ca tot ies din nisip si plutesc pe apa, nu am mai schimbat nimic.
Nuci de cocos nu am mai primit si nici nu am mai pus.

Ma manca sa mai iau vreo 2 - 3 neoni ca am 6 acum..

In rest, ma pregatesc de vot, ca o sa fiu in sectie, si ma chinui sa inteleg ceva din scoala on line a lu' fiu-miu

Be the reason someone smiles today! But don't forget you are someone too!
Dana Rusu
Member
[Avatar]

Joined: 12/08/2020 19:59:51
Messages: 155
Location: Brasov
IP:
Offline

Salut.. S-a ivit o problema
La suprafata apei am gasit niste spuma.. Ce pisici albastre e asta?
[Thumb - IMG_20200923_182517.jpg]

[Thumb - IMG_20200923_182538.jpg]


Be the reason someone smiles today! But don't forget you are someone too!
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

E biofilm...Inofensiv in principal
Scapi de el cu o filtrare mai buna si o agitare mai buna a apei la suprafata
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dana Rusu wrote:Salut.. S-a ivit o problema
La suprafata apei am gasit niste spuma.. Ce pisici albastre e asta?

- Nu este nici o problema, e doar un semn ca bazinul incepe sa se maturizeze biologic.
- "Spuma" aceea este un reziduu bacterian, adica inseamna ca bacteriile alea "bune" incep sa se inmulteasca in bazin.
- E in regula, nu este periculos si va trece de la sine... desigur, daca te "zgarie pe ochi", atunci poti aduna spuma aceea cu un servetel de hartie.
- Iei un servetel de hartie (prosop de hartie) si il intinzi pe suprafata apei (asa cum ai intinde un cearceaf, la plaja)... il lasi 1-2 secunde si apoi in ridici usurel.
- Spuma se va lipi de hartie si o vei putea elimina.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Apropo...Din poze acvariul nu prea pare umplut.
Umple-l fara teama pana la margine (cam 1.5 cm)
[WWW]
Dana Rusu
Member
[Avatar]

Joined: 12/08/2020 19:59:51
Messages: 155
Location: Brasov
IP:
Offline

koala wrote:
Dana Rusu wrote:Salut.. S-a ivit o problema
La suprafata apei am gasit niste spuma.. Ce pisici albastre e asta?

- Nu este nici o problema, e doar un semn ca bazinul incepe sa se maturizeze biologic.
- "Spuma" aceea este un reziduu bacterian, adica inseamna ca bacteriile alea "bune" incep sa se inmulteasca in bazin.
- E in regula, nu este periculos si va trece de la sine... desigur, daca te "zgarie pe ochi", atunci poti aduna spuma aceea cu un servetel de hartie.
- Iei un servetel de hartie (prosop de hartie) si il intinzi pe suprafata apei (asa cum ai intinde un cearceaf, la plaja)... il lasi 1-2 secunde si apoi in ridici usurel.
- Spuma se va lipi de hartie si o vei putea elimina.


Daca e de bine, nu ma chinui sa o curat. Pfiu, m-am linistit!

Multumesc mult!

Be the reason someone smiles today! But don't forget you are someone too!
Dana Rusu
Member
[Avatar]

Joined: 12/08/2020 19:59:51
Messages: 155
Location: Brasov
IP:
Offline

Nu mai pot posta

Be the reason someone smiles today! But don't forget you are someone too!
Dana Rusu
Member
[Avatar]

Joined: 12/08/2020 19:59:51
Messages: 155
Location: Brasov
IP:
Offline

Vad ca merge acum.
Am incercat ieri sa scriu si nu am reusit.
Bun. Sunt dezamagita, la limita renuntarii la acvariu. Au murit inca 3. Masculul molly si 2 guppy. Au aparut 2 melci, nu stiu de unde naiba. Niste melci cu chochilia lucioasa. E plin de frunze cazute, oricat le curat. Bibi a nascut, dar am vazut doar 2 pui si burta inca o are umflata. Mai are de nascut sau cum e?
Nu mai fac fata la atatea schimburi de apa caci timpul mi-e si mai scurt ca inainte. Ne chinuim cu scoala online, cu teme pana la 11 noaptea, eu ma mai ocup de inca 2 mini joburi pe langa cel principal. Efectiv, simt ca nu mai fac fata. Si faptul ca au murit pestisorii m-a terminat.
Din pacate, ne-a doborat pe toti 3 raceala, baietii mei au fost praf 2 saptamani. Sper ca a fost raceala si nu altceva. Asa ca toate planurile cu filtru nou, extern si alte cele s-au dus pe medici si medicamente.
Nu stiu ce sa fac mai mult.. Acvariul si vietatile din el sunt un esec total. Si chiar de asta nu aveam nevoie acum

Be the reason someone smiles today! But don't forget you are someone too!
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

A cata zi de ciclare este?
Pestii morti aveau semne pe corp? Se comportau ciudat?
Melcii aceia sunt ok,au venit odata cu plantele:imi pare rau pentru pestisori

Daca nu ai separat puiutii intr-o maternitate sau un alt acvariu, puiutii au fost mancati de ceilalti pesti din acvariu

This message was edited 2 times. Last update was at 11/10/2020 13:40:05

[WWW]
Dana Rusu
Member
[Avatar]

Joined: 12/08/2020 19:59:51
Messages: 155
Location: Brasov
IP:
Offline

2 luni de ciclare are. Molly nu avea niciun comportament ciudat inainte. Doar guppy , stateau mai mult pe nisip, unul din ei , vrro doua zile, a tot inotat intors pe-o parte, asa. Era aproape cu burta in sus. Dar pe urma a parut ca isi revine.. insa tot s-a dus.
Plantele au facut o gramada de radacini din-alea subtiri.. o sa fac niste poze

Be the reason someone smiles today! But don't forget you are someone too!
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Radacinile acelea sunt ok,arata ca planta se adapteaza noulyi mediu
Asteptam pozele0

Scoala online e o mare belea (am si eu frate mai mic la scoala...)
[WWW]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Ca parinte a 2 copii,tin sa mentionez ca fuck temele cu al mare cand pot si cat pot,nu ma dau peste cap,desi merge fizic la scoala nu online. Cu atat mai mult cu cat e online , te sfatuiesc sa mai lasi naibii din teme si din stres, il pui sa faca ce poate singur si isa isi perfectioneze deja cunostintele acumulate,urmand sa ia altele noi din ce prinde online sau din ce aveti timp sa faceti. Scoala era de dinainte un mediu bolnavicios,unde concurenta era pt note,nu pt cunoatintele proprii,unde daca nu invatai despre ciobani care se omoara intre ei pt o oaie (vezi Baltagul,Miorita,Moara cu noroc,etc) nu luai bacul,ei bine acum este si mai rau,punand accent pe individualism,unde copiii nu mai au voie sa isi imparta lucrurile,nu mai au voie sa comunice ca inainte sau sa interactioneze,acest lucru avand ca urmare un copil egoist si egocentric,unde toate lucrurile lui sunt doare ale lui,unde nimeni nu are voie sa ii arate ca se poate si altfel si rezulta societatea mai dezastruoasa decat cea de dinainte. Astea fiind spuse(stiu ca va pasa de.aia va si zic ) precizez faptul ca ar trebui sa o lasi mai moale cu stresul, pt ca el e cel ce omoara romanii,nu foametea,nu saracia.
Mai mult decat atat,un test a avut loc cu ceva timp in urma,unde s.a pus un lup si o oaie in custi separate una langa alta,mielul din urma fiind ucis de propria-i teama de animalul de langa el,nicidecum de foame sau altceva;asa este si la noi mai ales cu semicovidul asta,cu stresul si teama de a nu razbii in a 2a zii ce urmeaza. Sincer,de cand covidul a inceput,eu cu sotia nicicand nu ne.am simtit mai bine,stand in casa cand am foat nevoiti, si iesind cand am putut cat de mult am putut,doar noi 2,lasand copiii acasa,pe calculator,la joaca sau afara cu copiii cu bicicletele,noi 2 multumindu.ne cu traficul mai redus,cocalari pe strada mai putini,parcuri mai goale,natura mai sanatoasa. Te sfatuiesc cu caldura sa faci la fel, cu scoala online sau fara scoala online, copiii trebuie sa nu fie stresati de acest fapt,vor avea jumatate din viata sa se streseze cu examene,prezente si profesori,asa ca a profita de anii copilariei este primordial.

Cat despre pesti, astfel de esecuri sunt total normale,de la intozicari in trecut cu amoniu (chit ca de la tine din acvariu sau din trecutul vietii lor),la declansarea multor feluri de boli sau paraziti aparute din neant. Personal,ma confrunt cu paraziti intestinali la4pui(acum 3) Blue neon acara,luati de pe nevertebrate,asimptomatici la inceput,dae cu burtile subtiate semn de paraziti la 2/3 saptamani de la achizitionare. Niciun alt peste prezent in bazin nu a murit,insa blue neon acara prezinta aceste simptome,cu mortalitatea unuia dintre ei,urmand ca inca unul sa imi moara curand,desi tratamentul este facut "ca la carte" ,schimburi de apa nu mai zic....ma consider acvarist "experimentat",adica stiu sa fac fata la multe dintre presiunile acvaristicii,mai ales ca am inceput cu low budget in trecut,insa problemele cu care ma confrunt acum ma innebunesc,deci stai linistita,nu esti singura cu astfel de probleme.
Cu puii de guppy nu te stresa,2/3 supravietuitori acum,2/3 supravietuitori data viitoare si deja iti dublezi numarul si triplezi sansele pe viitor pt alte ponte,ce cu siguranta iti vor depasii capacitatea acvariului cat si a filtrarii.

Don't worry,it has no sugar

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Daca guppy si molly ar fi pesti longevivi, la cat de prolifici sunt, ar domina lumea Mai ceva ca gandacii de bucatarie. Nu te stresa, fa-ti mana de acvarist, decese vor mai fi indiferent cat de experimentat sau grijuliu esti. Acu' 2 saptamani am mutat acvariul dintr-o parte in alta a camerei, proces in urma caruia au murit 9 neoni. Si crede-ma, stiu cu ce se mananca acvaristica si am avut si grija. Se intampla...

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com