[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
gourami  XML
Forum Index » General info
Author Message
G3org3
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/01/2014 10:01:36
Messages: 37
Location: Caldarasti , Buzau
IP:
Offline

Salut!Am si eu o intrebare: Gourami pot trai fara sistem de filtrare ?

G3org3
[Email] [Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

In primul rand ti-am mutat postarea, pentru ca nu pare a o prezentare si deci nu prea are ce cauta la "Despre noi".
Probabil ti-a fost mai usor sa dai click pe prima categorie...

Revenind la pestisori, acum vreo 10 ani, aveam acvarii fara filtre...pentru ca nu gaseam.
Da, pestii traiau pana la un punct, se mai imbolnaveau, mai mureau...nu era chiar raiul lor.
In conditiile anului 2014 (ba chiar 2015 acusi) nu mai putem discuta despre un acvariu fara macar un filtru intern (gasesti la orice petshop, de la ieftin la scump).

Deci raspunsul ar fi, da, pot trai, n-or sa-ti moara din prima, dar nici bine nu le va fi.
Recomandarea e sa ii pui intr-un acvariu ce contine si un filtru.

Sper sa nu citesti doar partea cu "da, pot trai" ....

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
geani
Membru de baza

Joined: 25/11/2012 11:44:20
Messages: 443
IP:
Offline

Da, pot. Te poti inspira de la crescatorii de betta. Asta inseamna schimburi de apa dese, cu apa cu aceleasi caracteristici, temperatura......cat de des, nu stiu, probabil la doua zile 50% din apa. Acum mai conteaza si cati pesti sunt, cata mancare dai.....daca ai substrat, plante...... Asa cum spune Stefan mai bine cumperi un filtru, este mai practic...
[Email]
cingo171179
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/11/2011 14:30:41
Messages: 744
Location: CONSTANTA
IP:
Offline

da pot trai fara filtru, datorita unui organ specific lor si beta numit labirint (mai sunt si colisa,)

un gurami singur e naspa , doi ar fi ideal 1f+1m , spatiu minim pt o pereche un acvariu de 40 l, cel mai naspa filtru costa 30 ron

in concluzie nu cresti pesti fara filtru , si fara sa aiba un minim de spatiu necesar

pestisoru meu de aur
 
Forum Index » General info
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com