[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Probleme regulator CO2 JBL  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Salutare baieti.

Cum zicea si nea Koala, la omul sarac nici boii nu trag, iar ca bonus i se scoala mataranga in biserica.

De multa vreme aveam impresia ca butelia ma tine mai putin decat e specificat la Pravda. Cu ocazia reamenajarii unui acvariu, am tinut-o nefolosita o perioada si azi a sosit momentul sa o remontez.
Fiind singurel acasa (singur = liniste deplina) am auzit cum gazul fasaie pe la reductor. Asadar am pus mana pe pensula si pe niste lichid de spalat vase si am re-re-re-re-verificat fiecare imbinare. Nimic.
Pana la urma m-am gandit sa dau cu spuma peste tot, jur imprejur. Intr-un final am descoperit pe unde am pierderea de gaz, in partea de sus a reductorului se afla o chestie cu filet, care habar n-am la ce foloseste:

image

Sugestii? Garantie oha, ca a fost cumparat in ianuarie 2013 de la nemti.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Hai ca l-am carpit cumva, am desfacut piulita aia din plastic, inauntru e un arc si un tucumbar cu garnitura. Am curatat romaneste cu dejtiu' si cu suflatul la gaurica, le-am montat la loc si nu mai scapa gaz.

Sa vedem pentru cat timp..

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com