[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Plante pentru un acvariu cu lumina putina  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
barbq
Junior member

Joined: 02/05/2005 00:54:14
Messages: 20
IP:
Offline

Numiti cateva din plantele pe care le-ati folosit cu succes la decorarea unui acvariu cu lumina putina.
levi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 07/12/2004 21:13:57
Messages: 418
Location: Timisoara, Fratelia (girocului)
IP:
Offline

Care-mi vin acuma repede in minte sunt: Microsorium, jawa moss, Anubias, si Cryptocorynele.

Stand up and fight my friend,
JAH will guide you to the end! :yeah2:
[Email] [Yahoo!]
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Uite, intra aici:
http://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/plantfinder/index.php

alege de la "Lighting Requirements" -> Low -> GO, si ti le arata pe toate alea care nu au pretentii foarte mari de iluminare. Din ele vezi ce gasesti prin zona ta.

Spor la treaba
Val.
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Din perioada cand nu aflasem de relatia 1w/litru am in acvariu un Echinodous amazonicus. Acum e urias (normal, cu lumina adecvata si cu CO2), dar pe atunci nu prea arata a amazonicus, ci mai degraba a tenellus. Important e ca a supravietuit foarte bine perioadei "intunecate".
Tot atunci am avut in acvariu Ceratopteris thalictroides si Hygrophila polysperma. Plante mai obraznice ca astea doua n-am mai vazut. Desi aveam un bec de 18w pentru 80 de litri, astea doua concurau care sa-mi ocupe mai mult din acvariu. Cresteau ca un zid compact si in mijlocul lor si-au gasit refugiul multe generatii de pui de guppy si de xipho (concomitent, traversam o "perioada vivipara" ).
Tot in vremea aia imi aduc aminte ca am avut si Hydrocotyle verticillata. Crestea repede si mi-a facut un covor aspectuos in acvariu, dar avea tendinta sa se indrepte spre suprafata apei, spre sursa de lumina, si trebuia s-o lestez dupa fiecare frunza.

Imi mai aduc aminte ca banala Valisneria spiralis nu a supravietuit in lumina aia putina. Se topea, literalmente.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am un acvariu de ~80 litri cu un neon de 18W (are capac original din plastic si nu m-am mai muncit sa-i mai pun vreun neon). Exact cum a spus si Dalles in el s-au simtit bine: Ceratopteris si Hygrophila polysperma. Pe langa ele in decursul timpului au mai trait fara probleme: anubias, sagittaria, bacopa si mai de mult de tot si niste cryptocoryne si alte specii dar nu mai stiu de care ...
ebogdan
Member
[Avatar]

Joined: 05/12/2004 22:01:53
Messages: 109
Location: Constanta
IP:
Offline

Eu am din decembrie un acvariu de 139 litri, care dintr-o greseala de proiectare nu am decat 2*18 W de lumina, un TLD 830 si un TLD 54. Plantele care mi s-au dezvoltat super misto sunt Cryptocorynele (s-au facut incredibile), un Echinodorus inca neidentificat cu siguranta (uruguayensis ?!), si toate Hygrophilele (stricta, diformis, polysperma). Mai cresc destul de binisor niste fire de Althernanthera, si puse mai separat si-au pastrat si culoarea. La fel cu o Nymphea rosie. Saururus merge la fel, binisor. In schimb am avut probleme cu Ludwigiile si Bacopele (schiloade, deformate). Limnophilele si Myriofilium au mers si ele acceptabil, dar le-am dat, ca prea se facuse acvariul jungla.

Insa tin sa mentionez ca mereu le tai puii, rup si din frunze, si este o distanta destul de mare intre plante, ca sa intre lumina destula. La un moment dat am fost plecat cam o saptamana si ceva, si cand m-am intors crescusera nucusii si se facuse o bezna incredibila. Sa aveti grija sa nu se intampla asa ceva.

sometin's fishy 'round here...
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

barbq wrote:Ma intereseaza cum s-au comportat plantele voastre la lumina putina si care au fost acele plante ?
Echinodorus cordifolius, Limnophila sessiliflora si Bacopa caroliniana imi merg mai mult decit acceptabil intr-un acvariu de 450 litri cu un singur tub 830 de 36 W (mai putin de 1 W/litru). Care functioneaza numai dupa ora 15-16 cind ajung eu acasa (uneori ). In multe zile ajung dupa ora 22 si nu functioneaza deloc . Camera e spre nord si acvariul nu e orientat spre geam => lumina naturala = zero. Temperatura - 28-30 C. Inaltimea acvariului - 55 cm. Fara CO2. Si cu sticla de separatie intre neon si apa. Pe care mie lene s-o curat mereu smilie .
Ramine un mister pentru mine cum pot creste plantele astea. Am fortat eu norocu' cu niste Alternanthera, da' bineinteles ca n-a vrut .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Poate o fi apa din Sasar

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
barbq
Junior member

Joined: 02/05/2005 00:54:14
Messages: 20
IP:
Offline

Ce este Sasar?
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

barbq wrote:Ce este Sasar ?

Asa se numeste Dambovita in Baia Mare.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Dalles wrote:
barbq wrote:Ce este Sasar ?

Asa se numeste Dambovita in Baia Mare.

LOL man!

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

VelociRaptor wrote:
Dalles wrote:
barbq wrote:Ce este Sasar ?

Asa se numeste Dambovita in Baia Mare.

LOL man!
Spre surprinderea mea, vara trecuta am vazut pentru prima oara ceva viu in Sasar . Pe pietre au crescut alge verzi. De pesti nu se pune problema.



P.S. pentru cei ce nu stiu "Dimbovita de Baia Mare" stirneste invidia celui mai performant cameleon. Dintre culorile pe care le-a luat pina acuma imi amintesc: portocaliu, galbui, negru, maro, maro-roscat, gri . Lista ramine deschisa. E de la diferite minereuri. Ceausescu avea in plan sa faca ceva ca pe Dimbovita. N-a apucat.
Baia Mare e unul din cele mei poluate orase din Europa. Media de viata e cu vreo 10 ani mai mica decit media pe tara (care e si ea mica) . Daca ne halesc niste canibali, cu siguranta se vor imbolnavi ei de cancer la cit de toxici sintem .
Ne mindrim cu cea mai inalta constructie din Europa (sau a doua ). Poate afla Ben Laden . E un cos menit sa imprastie otrava pe o suprafata cut mai mare - sa nu ne mai ucida doar pe noi .
Stiu unii de ce au au taiat-o catre Finlanda!


Gata cu off-topicu' . Promit!

Poze: smilie ... Poze cu plante
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com