[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Vreau sa scap de astea .Ajutor  XML
Forum Index » Probleme si solutii - Paraziti, boli, alge
Author Message
tudor05man
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/08/2014 16:41:58
Messages: 94
Location: Bucuresti,Drumul Taberei
IP:
Offline

De vreo 2 saptamani au inceput sa apara in bazin niste chetii zici ca e matasea broastei nu stiu ce sa fac cum sa scap de ele sunt odioase.
Am pus ceva poze poate sunt de ajutor.Multumesc.
[Thumb - IMG_0025.JPG]

[Thumb - IMG_0024.JPG]

[Thumb - IMG_0026.JPG]

[Thumb - IMG_0027.JPG]

Akaiu
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 1007
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Alge, verifica atent NO3 si PO4

http://www.carmultimedia.ro
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

GHA (green hair algae) - pe romaneste, ai alge.
Cauzele (de obicei) sunt o intretinere deficitara a acvariului.

- Ce parametri ai la apa (nitrati si fosfati)?
- Ce schimburi de apa ai facut in ultima vreme... cat si cand?
- Cati pesti ai? In cati litri de apa?
- Ce le dai sa manance? De cate ori pe zi?
- Ce filtrare ai? De care?... folosesti antiphos?
- Ce lumina? Cate ore pe zi?

etc., etc., etc. ...

Ca sa zic asa, habar n-avem ce fel de acvariu ai tu (pentru ca nu l-ai prezentat niciodata aici)... nu stim ce ai inauntru... nu stim cum il intretii.
Treburile astea ne impiedica sa ne dam cu parerea mai "la obiect".

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
tudor05man
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/08/2014 16:41:58
Messages: 94
Location: Bucuresti,Drumul Taberei
IP:
Offline

incet le spun pe toate
no3-50mg/l
po4-1,9mg/l
testele sunt sera
am un bazin de 300l,schimb cam 50l la saptamana,am 6 pesti un goby 2 clowni,un angelfish,si 2 domnisoare
de mancare hrana inghetata missis,si red plankton de la occean si NFS MARINE FISH,dau de mancare o data pe zi
am sump si skimmer si reactor biopelete,etc.pt tine Koala am tot de la nea Cristi din Berceni(angelfish)
[Thumb - IMG_0029.JPG]

[Thumb - IMG_0028.JPG]

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12937
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Zic si eu o prostie si sa ma scuzi pentru asta: sper ca apa nu o prepari cu apa de la chiuveta, ci cu apa de osmoza.


In alta ordine de idei, cred ca problema ta se poate rezolva exact ca la bazinele de apa dulce: sifonarea substratului, pentru eliminarea resturilor de hrana si schimburile periodice de apa.

This message was edited 1 time. Last update was at 05/01/2015 21:04:10


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
tudor05man
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/08/2014 16:41:58
Messages: 94
Location: Bucuresti,Drumul Taberei
IP:
Offline

Nicidecum am osmozor.Dar intradevar cred ca lumina este varza nu pot denumi lampa pt ca este facuta de mine din leduri si sta aprinsa de la 07,00 pana la 21,00.de aceea am postat in Discutii Generale o intrebare pt o achizitie de lampa daca m-ati putea ajuta?
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ambii parametrii sunt nasparlii... adica, ai si nitratii mari, dar si fosfatii pe masura. .
Nu e vorba de ceva dramatic, pestii nu mor din asta... dar algele alea au ce sa haleasca, asa ca prospera.

Pentru volumul de apa, numarul de pesti nu e mare... nici mancarea nu pare multa.
Folosesti apa de osmoza la schimburile de apa?... cartusele sunt in regula? Ai testat si apa "proaspata"?

In mod normal, daca opresti lumina vreme de o saptamana, ai sa scapi de algele care sunt ACUM in acvariu... dar, daca nu rezolvi problema de fond, ele vor apare iar.


- Cel mai usor, nitratii si fosfatii se scad prin "dilutie"... adica, 2-3 schimburi masive de apa.
- Apoi, poti sa treci la utilizarea unui mediu antifosfat (in reactor, sau in saculet atarnat prin sump)...



Gandeste-te si identifica "cauza" problemei... de unde ai tu valorile alea, daca faci schimburi de apa regulate?... daca ai putin pesti si daca le dai mancare putina?
Aici e misterul.


Edit: La ambele acvarii pe care le am (ala mic, dar si cel mare) lumina incepe de la 06.00 dimineata... si se stinge la 12.00 noaptea. Daca apa "e buna", NU se fac alge.

This message was edited 1 time. Last update was at 05/01/2015 21:12:06


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
tudor05man
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/08/2014 16:41:58
Messages: 94
Location: Bucuresti,Drumul Taberei
IP:
Offline

Am acvariul de 5 luni osmozorul este nou Aquili ,nu am avut asa ceva .In urma cu 2 saptamani am intrudus si reactorul cu biopelete crededeti ca asta ar fii cauza ? altceva nu am schimbat in folosirea acvariului de la inceput si urmez ce am fost invatat de proprietar,
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12937
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Ha! Ca nu sunt prost degeaba

Am gasit un articol: http://saltaquarium.about.com/od/greenhairornetmacroalga/a/Curing-Nuisance-Green-Hair-Algae-In-Your-Saltwater-Aquarium.htm

Acolosha zice asa:

The cure for Green Hair Algae is the same as the prevention: Starve it into oblivion. Green Hair Algae require not only light, but also nitrates and phosphates in order to survive.
Nitrates can be introduced into an aquarium not only as the end product of the Nitrogen Cycling Process (ammonia/nitrite/nitrate), but also via some brands of commercial sea salts and tap water.
Phosphate (PO4) is a part of life on earth. Virtually every living thing contains some phosphates and they can enter the tank in a number of ways. Fish & critter foods, tap water and carbon are some of the phosphate generators in your tank.

bla, bla, vrajeli, apoi:

If you have Green Hair Algae in your tank, your phosphates should read well above .05 mg/L

exact!

The most common source of phosphates in an aquarium is from the freshwater used for top offs and water changes. In this case, doing water changes to reduce phosphates will only continue the problem unless the water source is changed. There are two basic methods of reducing phosphates in your tank. (two methods my ass, ca enumera exact 4)

- Use only RO or RO/DI water whether you purchase an RO/DI unit or purchase RO/DI water from a commercial source. (Recommended)
- Purchase and use a good "nitrate sponge". Many of the nitrate absorbing materials also absorb phosphates.
- Use Mangrove Plants in your system to reduce phosphates.
- Consider using the "Vodka Method" for reducing both nitrates and phosphates in your tank.

Aia cu palinca ruseasca nu e vrajeala, aici este descrisa metoda: http://saltaquarium.about.com/od/nitratecontrol/a/Reducing-Nitrates-In-Your-Marine-Aquarium-With-The-Vodka-Method.htm


Mai departe:

Nitrates will always be something to contend with in your tank. For fast, immediate reduction , you can do a water change, using the Instant Nitrate Reduction Method. This will reduce your nitrates at the fastest rate, using the least amount of time and water. This will also get your nitrates down to a workable (10 mg/L area) level but it is only a Bandaid and does nothing to remove the source of the nitrates.

Metoda minune pentru reducerea nitratilor: http://saltaquarium.about.com/od/nitratecontrol/ss/sbsnitratereduction.htm

In rest, chestii basic:

- Do not overfeed your tank
- Siphon uneaten food and other loose material (detritus) from the substrate
si
- Siphon out as much of the Green Hair Algae as possible

Sper sa ajute cu ceva

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
tudor05man
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/08/2014 16:41:58
Messages: 94
Location: Bucuresti,Drumul Taberei
IP:
Offline

Multumesc pt articole pt inceput cred ca am sa incep cu schimb de apa masiv.Daca nu scap de ele cumpar VODCA si ma imbat cu pesti cot la cot.
Am facut test de po4 la apa de osmoza si arata alb curat deci ar fii zero,la no3 este galben pai adica sub culoarea de pe lista,la no2 la fel un pai deschis.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ce as face eu:

a) As strange apa pentru niste schimburi "sanatoase"... asa cum am mai spus, cea mai simpla metoda de reducere a nitratilor/fosfatilor este prin "dilutie".
- daca schimbi 50% din volumul de apa, atunci si nitratii/fosfatii se reduc la jumate.
- inca un asemenea schimb, tot asa consistent, si mai reduci inca o data toxinele.

b) As incepe sa folosesc un reactor de antiphos... pentru fosfati.
- e clar ca reactorul de biopellete nu si-a intrat in mana, inca ... de aceea ai nitratii mari.
- pana sa bagi reactorul de biopellete, cum ai redus amoniacul?... adica, in afara de skimmer, mai ai ceva in sumpu' ala?

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
tudor05man
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/08/2014 16:41:58
Messages: 94
Location: Bucuresti,Drumul Taberei
IP:
Offline

Cam asta este jos in sump si de cand am acvariul nu am pus nimic in el decat apa si sare nimic altceva .Am mai facut teste si nu erau asa rele si nici nu aveam matasea asta insuportabila.
[Thumb - IMG_0031.JPG]

[Thumb - IMG_0030.JPG]

[Thumb - IMG_0032.JPG]

[Thumb - IMG_0033.JPG]

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Tu crezi ca noi suntem ghicitori?... ce e in recipientele alea?

- scoate totul afara si clateste bine (cu apa din acvariu)... probabil ca s-a acumulat detritus => nitrati.
- aspira sumpul de toata mizeria de pe fund... fa-l cum era la inceput.
- schimba 50% din apa si refa testele.... mai pregateste inca un schimb de apa.

Metoda cu votca (otet, zahar etc) da rezultate bune... poti sa o iei in calcul, DOAR ca strategie pe termen lung (pentru nu da rezolva problema imediat).

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Akaiu
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 1007
Location: Bucuresti
IP:
Offline

PO4 este foarte mare, deci nu-i de mirare ca ai alge. Fa mai multe schimburi de apa si adauga niste phosguard intr-un saculet.
Putin ciudat faptul ca ai asemenea valori facand schimburi de apa dese Asa cum zice si koala, sugerez un test la apa de osmoza.

http://www.carmultimedia.ro
[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12937
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Daca vii la mine cu o mostra din apa din acvariu si cu o mostra din apa de osmoza, putem face un test in paralel (am NO3, PO4 - ambele de la Salifert si un TDS metru)

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sa iei si fro' 2 beri, ca Pavelescu nu bea apa lunea...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
tudor05man
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/08/2014 16:41:58
Messages: 94
Location: Bucuresti,Drumul Taberei
IP:
Offline

in ambele reactoare este matrix,unul este pus pe returul care duce apa in bazin si este la picatura iar cele doua mari patrate trag apa din primul bazin al sumpului.si un bazin cu piatra vie care este curata nu are nici un fir de matase daia,in sump nu am deloc totul e curat.Am pus sa strang apa cam in 2 zile strang 100=150l cred ca pt.prima schimbare este bine.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am inteles... dupa ce aduni apa de schimbat, fa bine si clateste matrixul ala (cu apa pe care oricum o scoti din acvariu).
Iti repet, valorile alea (nitrati / fosfati) nu prea au de unde sa fie atat de mari... asa, din senin. E ceva gresit acolo, in toata mentenanta acvariului.





Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
tudor05man
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/08/2014 16:41:58
Messages: 94
Location: Bucuresti,Drumul Taberei
IP:
Offline

Am inteles si va multumesc pt.sfaturi am sa revin cu rezultatele obtinute dupe curatenie.
Akaiu
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 1007
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In reactorul ala la picatura poti injecta niste vodka 1ml/zi. Dupa 2 zile faci un test de NO3 cu apa din iesirea lui.

http://www.carmultimedia.ro
[Email]
 
Forum Index » Probleme si solutii - Paraziti, boli, alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com