[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sistem CO2  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Imi recomandati, va rog, un sistem CO2 complet si bun, care sa se preteze la un acvariu de 400+ litri?

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
qwerty
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2014 17:20:22
Messages: 602
Location: Timisoara
IP:
Offline

Salut. In tot sistemul Co2 important calitativ este reductorul si electrovalva. Controller-ul poate fi si unul ieftin, care afiseaza valoare, inchide/deschide electrovalva.
Gasesti second reductoare si electrovalva, trebuie doar sa urmaresti in timp, asta daca nu te grabesti. Reductor bun, ce am si eu, este Sera si Dennerle, le am pe amandoua. Mai gasesti si JBL, sau noi din magazin ceva chinezesti, care multi le au si sunt multumiti. Daca optezi pentru un sistem complec nou, asat te va costa ceva bani, dar poti gasi sistem complet chiar si SH. Trebuie doar sa stii cat vrei sa cheltuii.

Pleaca-ti urechea la vorba folositoare, chiar daca vine de la un copil; nu asculta vorba urata, chiar daca vine de la un batran.


[WWW] [ICQ]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Vreau ceva nou si bun, care sa includa tot ce trebe, sa nu alergam dupa bucati.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
qwerty
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2014 17:20:22
Messages: 602
Location: Timisoara
IP:
Offline

Atunci cauta Dennerle, JBL, Sera. JBL mai are sistemul cu electrovalva in controller, eu zic sa nu ei modelul ala. Daca se duce electrovalva probabil trebuie sa schimbi cu tot cu controller.

Si SH gasesti care au fost putin folosite. De multe ori faci un sistem din bucati pana gasesti unul complet.

This message was edited 1 time. Last update was at 25/02/2015 16:02:10


Pleaca-ti urechea la vorba folositoare, chiar daca vine de la un copil; nu asculta vorba urata, chiar daca vine de la un batran.


[WWW] [ICQ]
nicu.laita
Member

Joined: 08/08/2013 18:05:42
Messages: 161
Location: Bucuresti
IP:
Offline

JBL ProFlora m1003
lipsesc 2 componente
sonda PH - JBL spune ca trebuie cumparata separat
test permanent CO2
[Email]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Pentru un acvariu asa mare, ai nevoie de o butelie mare...nu cred ca gasesti in sistemele gata cumparate de firma butelii de 10 litri sa zicem.
Si eu ti-as recomanda tot pe bucati.

In ceea ce priveste reductorul, iti recomand cu caldura Dennerle.
Am doua bucati, unul il folosesc eu de aproape 4 ani si l-am luat second hand, nu stiu cat a mai fost folosit inainte. Si merge brici, fara nicio problema (modelul Profi2000).
Si mai am un model mai nou, de vreun an si jumatate, cumparat la fel SH, imi scapa numele modelului acum (ala inchis complet in carcasa, cu un singur robinet de reglaj, fin); la fel fara nicio problema.

Electrovalva am tot de la Dennerle, iti recomand modelul Comfort.

In ceea ce priveste reactorul, eu merg pe unul DYI din filtru de apa.
Si iti recomand asta. Daca e facut cum trebuie, dizolva foarte bine si poti economisi niste bani aici.

Cat despre controller, ai grija ca sonda sa fie una de calitate.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Ideea e ca noi nu prea stim cu ce se mananca CO2-ul. Ca sa iei pe bucati trebuie sa stii ce vrei sa cumperi, de-aia ne orientaseram catre ceva "gata facut", sa fie toate acolo, doar sa-i dai drumul.
Concluzie: solutia ideala ar fi sa fac o lista cu ce-mi trebuie si sa le achizitionez separat, in functie de performante, da?

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Un sistem complet este format din:

- butelie (daca ai acvariu mare, iti recomand o butelie mare, de 7-10 kg)
- reductor de presiune - aici o sa fac niste subpucte:
- cel mai sigur, crema reductoarelor - Dupla - din pacate greu de gasit
- JBL
- Aquamedic
Pe ultimile 2 le-am avut, am fost foarte multumit de ele. Continuam:
- furtun special pentru CO2 - iti recomand JBL, ieftin si foarte bun
- electrovalva, din nou subpuncte
- Dennerle - scumpicica, dar buna
- Aquamedic M-ventil Standard - ceva mai ieftina, foarte buna, dar totusi se incalzeste cam tare pentru gusturile mele
- valva(e) uni-sens. Ti le recomand pe cele de la JBL, pentru ca au piulite de siguranta
- controller, subpuncte - in functie de buget:
- Dennerle
- JBL (are electrovalva inclusa!)
- Crema-cremelor - Dupla Alpha
- Weipro - chinezesc, faci treaba cu el, daca se strica nu te doare la inima, ca e relativ ieftin
- sonda ph. Aici n-ar fi cazul sa te zgarcesti, o sonda Dupla reincarcabila ar fi foarte ok. Eu n-am avut parte de asa ceva, sondele JBL m-au dezamagit si am facut treaba buna cu o sonda din plastic, American Pinpoint. Daca ie buget, mergi pe o sonda din sticla, Dupla
- dispozitiv de dizolvare co2. La fel ca si colegii, iti recomand un filtru-borcan. Eu am avut de 7' si am fost super multumit. Daca doresti, te ajut sa construiesti unul.

Numaratorul de bule e un moft inutil, n-are rost sa-l aduc in discutie.


Faye wrote:
Concluzie: solutia ideala ar fi sa fac o lista cu ce-mi trebuie si sa le achizitionez separat, in functie de performante, da?


Exact. Sistemele complete nu te ajuta (din punctul meu de vedere) pentru ca au puncte slabe. Daca alegi piese pe ochi frumosi, iese un sistem mai bun, mai trainic, mai curat, mai roz, mai cu bling-bling, mai cu mot si mai sexy

This message was edited 1 time. Last update was at 25/02/2015 21:23:32


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Saru'mana, nenea liliacu'! Asta e fix explicatia completa de care aveam nevoie. O sa incerc sa le gasesc pe cele pe care le-ai pus in capul listei si te mai deranjez cu cate un mesaj daca ne prindem urechile pe undeva.

Later edit: Si acum o intrebare de prost. Face zgomot minunea asta?

This message was edited 1 time. Last update was at 25/02/2015 21:33:04


Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Nu, e silentioasa.

Electrovalva mai face un "clanc" cand cupleaza/decupleaza si reactorul, cand formeaza gaz rezidual, mai bolboroseste nitel, dar insesizabil, filtrele externe sunt mai zgomotoase.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Si uite un inceput: http://acvariu.ro/forum/posts/list/32843.page

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Am hotarat asa:
1. Butelia de la Dandumitru pe care mi-a indicat-o Stefan

2. Reductor JBL Proflora m001
https://www.jbl.de/en/aquatics-freshwater-products/detail/2370/jbl-proflora-m001

3. Electrovalva Dennerle
http://dennerle.com/en/products/aquaristic/co2-fertilization/accessories/co2-night-cut-valve/co2-solenoid-valve

4. Controller Dennerle Evolution Deluxe
http://dennerle.com/en/products/aquaristic/co2-fertilization/accessories/ph-controller/ph-controller-evolution-deluxe
Are electrod inclus si solutii de calibrare. Electrodul si sonda sunt cumva acelasi lucru? Mai imi trebuie si sonda? Daca da...

5. Sonda Dupla
http://www.dohse-aquaristik.de/pdf/gebrauchsanweisungen/pH_Elektroden_Set.pdf

6.Reactor Dennerle CycloTurbo
http://dennerle.com/en/products/aquaristic/co2-fertilization/accessories/co2-diffusors/co2-cyclo-turbo-family

Furtun si valva sens JBL

E bine? Trebuie sa schimb ceva, sau dau comanda?

Later edit: Test CO2 permanent imi trebuie, sau face controllerul treaba asta? Difuzor CO2?


This message was edited 1 time. Last update was at 26/02/2015 21:06:27


Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
qwerty
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2014 17:20:22
Messages: 602
Location: Timisoara
IP:
Offline

Salut. Sau modelul asta de electrovalva.
dennerle comfort
[Thumb - nachtabschaltung_geraet.jpg]

This message was edited 2 times. Last update was at 26/02/2015 21:20:20


Pleaca-ti urechea la vorba folositoare, chiar daca vine de la un copil; nu asculta vorba urata, chiar daca vine de la un batran.


[WWW] [ICQ]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Aia e valva comfort de la Dennerle? E mai buna decat cea pe care am gasit-o eu?

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Nu e necesar testul de codoi, nu e necesar difuzor daca iti iei dennerle cyclo turbo.
Atentie, pentru cyclo turbo ai nevoie si de o pompa, iti recomand un resun sp 1100

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Electrovalva comfort n-o gasesc. Pompa avem una ramasa de la filtrul intern bioflow pe care l-am desfiintat - 1000l/h. Sau merge montat reactorul si la out-ul externului?

Care e treaba cu sonda si electrodul... sunt acelasi lucru?

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
qwerty
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2014 17:20:22
Messages: 602
Location: Timisoara
IP:
Offline

sonda \electrodul este acelasi obiect.

Dennerle comfort este aici, dar este cam lungila. Cauta una SH


http://www.acvamax.ro/index.php?cPath=347_378

This message was edited 1 time. Last update was at 26/02/2015 21:47:08


Pleaca-ti urechea la vorba folositoare, chiar daca vine de la un copil; nu asculta vorba urata, chiar daca vine de la un batran.


[WWW] [ICQ]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Multumesc!

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Sa zicem ca-l poti monta si la out-ul filtrului, cu niste reductii, dar nu-ti recomand asta, nu e bine sa gatui out-ul ca ai surprize nedorite.
Daca ai o pompa de 1000 lph e ok.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Parerea mea este ca testul permanent de co2 este necesar, deoarece pot aparea probleme, de la sonda sau electrovalva, cel mai bine e sa fii precaut.
[ICQ]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com