[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
discus in agonie  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
ezra
Junior member

Joined: 02/01/2006 15:59:41
Messages: 99
Location: cluj-napoca
IP:
Offline

ieri cind m-am intors dupa o saptamina acasa, am gasit perechea de discusi cu aripioarele franjurate, acoperite de puncte albe pufoase, care incep sa se extinda si pe corp. masculul are si ochii incetosati, culoarea i s-a inchis. amindoi inoata - parca - mai mult la suprafata decit de obicei.
ii am de 2 ani si pina acum n-au fost probleme.

am nevoie de sfaturi pentru tratament sau de trimitere la alte topicuri pe tema asta. aseara eram vraiste, nu le-am gasit.

ps: oarecum fara aderenta la tema: ieri am adus din bucuresti un betta minunat, mascul. care ar fi temperatura optima la care sa-l tin? il pot pastra cumva in acvariu fara incalzitor?

pina la 13 ani eram convins ca sint reincarnarea unui scalar
diskusfun
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2001 02:00:00
Messages: 160
Location: Bucuresti-b.dul Brancoveanu
IP:
Offline

sper ca ai schimbat imediat ceva apa ....infectie bacteriana suprainfectata cu saprolegnia ....sare 0,2 g/lt...si ceva albastru de metil...si schimba apa ceva mai des in aceasta perioada...chiar zilnic...

The road to happiness lies in two simple principles:
Find what it is that interests you and that you can do well, and when you find it, put your whole soul into it - every bit of energy you have.
[Email] [WWW]
ezra
Junior member

Joined: 02/01/2006 15:59:41
Messages: 99
Location: cluj-napoca
IP:
Offline

multumesc, diskusfun, am schimbat 50 % din apa. acum le pun sarea. n-am inteles bine: albastru de metil voi folosi simultan cu sarea? temperatura pina la cit sa o ridic? in articolul despre folosirea sarii ca tratament scrie ca pot ridica pina la 30 grade.

pina la 13 ani eram convins ca sint reincarnarea unui scalar
diskusfun
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2001 02:00:00
Messages: 160
Location: Bucuresti-b.dul Brancoveanu
IP:
Offline

simultan...30...

The road to happiness lies in two simple principles:
Find what it is that interests you and that you can do well, and when you find it, put your whole soul into it - every bit of energy you have.
[Email] [WWW]
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Baktopur direct, apa conditionata cu aqutan, sare, temp de 30 e buna, aerare si filtrare la maximum.
[Yahoo!]
ezra
Junior member

Joined: 02/01/2006 15:59:41
Messages: 99
Location: cluj-napoca
IP:
Offline

thanks, alina, dar am apucat deja sa-i "sedez" cu sare si albastru de metil. par a se simti mai bine.
ii tin sub observatie.

pina la 13 ani eram convins ca sint reincarnarea unui scalar
ezra
Junior member

Joined: 02/01/2006 15:59:41
Messages: 99
Location: cluj-napoca
IP:
Offline

onorata instanta, discusii mei sint mai bine, vioi, le-au trecut petele, aripioarele s-au reparat. intrebare: cit sa-i mai tin cu sare si albastru de metil, daca au inceput tratamentul duminica?

pina la 13 ani eram convins ca sint reincarnarea unui scalar
diskusfun
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2001 02:00:00
Messages: 160
Location: Bucuresti-b.dul Brancoveanu
IP:
Offline

pina isi revin ...serios acum, daca au inceput sa-si revina, incepe si schimba treptat din apa si asa vei scadea concentratia de sare si albastru de metil , pina cind le vei elimina complet...

The road to happiness lies in two simple principles:
Find what it is that interests you and that you can do well, and when you find it, put your whole soul into it - every bit of energy you have.
[Email] [WWW]
ezra
Junior member

Joined: 02/01/2006 15:59:41
Messages: 99
Location: cluj-napoca
IP:
Offline

ok, incep schimburile de apa si sper sa icreze in curind. :-)
daca data trecuta am "salvat" 4 alevini, sper ca de data asta sa fie ceva mai multi.

pina la 13 ani eram convins ca sint reincarnarea unui scalar
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com