[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Salutare  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
Sorin18_my_
Junior member

Joined: 25/03/2015 03:34:50
Messages: 6
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut numele meu este Sorin activam acum 9 ani de zile pe acest forum sub numele de Sorinel18_my, a trebuit sa abandonez hobby-ul din cauza calculatorului de care nu m-am despartit nici pana acuma pentru ca fac grafica pe el darrr m-am intors la vechea pasiune si m-am pricopsit cu un acvariu juwel vision 260 L care avea bineinteles avea 9 discusi, 3 dintre ei au varste de 2 ani jumate, este formata si o pereche, abia astept sa inceapa nebunia cu depusu ca am si acvariu pregatit pentru asa ceva, frumos crescuti de o fata mare iubitoare al acestui peste.
Mutarea acvariului si a pestilor a fost facuta de bine cunoscutul g.g care vreau sa ii multumesc inca odata pentru discusii care mi a oferit cand eram mic moka .

P.s.: Pestanii au ajuns au ajuns la un iubitor de discusi care spre ca i-a crescut in continuare frumos, pentru ca pierderi nu au fost .

Salutare inca odata numai bine o sa atasez si cateva poze cu draguteii very soon.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Bine-ai revenit acum, om in toata firea .
Eu zic sa revii la vechiul user, il putem modifica .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Sorin18_my_
Junior member

Joined: 25/03/2015 03:34:50
Messages: 6
Location: Bucuresti
IP:
Offline

image
Sorin18_my_
Junior member

Joined: 25/03/2015 03:34:50
Messages: 6
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da ar fi ceva, nu mai stiu parola de la mail, dar i-am dat un mesaj lui mosu poate inlocuieste mailul si schimba numele .
image
image

This message was edited 1 time. Last update was at 01/04/2015 19:34:10

Sorin18_my_
Junior member

Joined: 25/03/2015 03:34:50
Messages: 6
Location: Bucuresti
IP:
Offline

image

image

image
image

ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Bine ai revenit! Foarte frumosi discusii, dar de ce este substrat in acvariu daca nu ai plante? Iti place mai mult cum arata asa?

Until you find someone worth dying for, you never really live.
Sorin18_my_
Junior member

Joined: 25/03/2015 03:34:50
Messages: 6
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Curand o sa urmeze si decorul si cateva plantute.
O sa mai am cateva intrebari referitor la ce plante inafara de anubis ar rezista la temperaturi mari de 29-30 grade.
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Daca stii engleza aici este un articol lung dar bun despre discusi, este si o sectiune cu plante care se pot tine la temperaturi ridicate : http://aquaticconcepts.thekrib.com/Articles/PAM_Discus.htm
Mai sunt si alte articole pe care le poti gasi cu Google daca scrii "discus plants". Daca nu te descurci cu elgelza o sa incerc sa iti fac eu o lista cu plante.

This message was edited 1 time. Last update was at 02/04/2015 10:27:39


Until you find someone worth dying for, you never really live.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Sorin18_my wrote:nu mai stiu parola de la mail, dar i-am dat un mesaj lui mosu poate inlocuieste mailul si schimba numele .

Pina raspunde mosu la PM o sa intre copii tai pe forum . Iti inlocuiesc eu mailul si iti dau pe PM o parola noua la contu' vechi (daca ai uitat-o).

Poze: smilie ... Poze cu plante
Sorin18_my_
Junior member

Joined: 25/03/2015 03:34:50
Messages: 6
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ReBella wrote:Daca stii engleza aici este un articol lung dar bun despre discusi, este si o sectiune cu plante care se pot tine la temperaturi ridicate : http://aquaticconcepts.thekrib.com/Articles/PAM_Discus.htm
Mai sunt si alte articole pe care le poti gasi cu Google daca scrii "discus plants". Daca nu te descurci cu elgelza o sa incerc sa iti fac eu o lista cu plante.


Bun, cred ca este suficient de explicit articoulul, ms mult .
P.s. : Nu am vrut sa ii zapacesc cu decorul si plantatul dupa mutare, am zis totusi sa se obisnuiasca si sa inceapa sa manance calumea.

Porcu wrote:
Sorin18_my wrote:nu mai stiu parola de la mail, dar i-am dat un mesaj lui mosu poate inlocuieste mailul si schimba numele .

Pina raspunde mosu la PM o sa intre copii tai pe forum . Iti inlocuiesc eu mailul si iti dau pe PM o parola noua la contu' vechi (daca ai uitat-o).


Ok, astept pm-ul cu parola noua .
Sorin18_my
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/10/2004 09:51:33
Messages: 697
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Se pare ca merge bine contul vechi ms inca odata

Tot raul spre bine.
[Email] [WWW]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2859
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Sorin18_my_ wrote:
O sa mai am cateva intrebari referitor la ce plante inafara de anubis ar rezista la temperaturi mari de 29-30 grade.

Eu tot de la ReBella am hydrocotyle leucocephala si eichornia crassipes si pentru astea pot garanta ca rezista si la 31(asta totusi daca dureaza mai multe zile au un regres, dar 30 e ok) de grade plus schimb de apa 150-200 l zilnic din 500l . Bine mai sunt detalii cum ar fi lumina care le-o asiguri, la mine e cu leduri (proiectoare) de 6500 K si bazin open top deci nu am capac asta pentru eichornia, apa pun direct din retea. Uite hydrocotile la mine :
[Thumb - 2015-03-21 23.53.33.jpg]

[Email]
Sorin18_my
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/10/2004 09:51:33
Messages: 697
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am revenit cu cateva poze noi , in scurt timp o sa ajunga si ceva vita de vie, un background ekol si plantute, nu o sa vreau sa pun prea multe dar sa vedem ce o iesi.
1.Asi dori si eu un sfat in legatura cu neoanele cu care vine echipat capacu de la vision.Merita schimbate sau isi fac treaba ?
2.M-ar batea gandu sa schimb pietrisul , defapt mai mult prietena ma bate la cap dar parca nu stiu.. ar da peste cap totul, alta solutie ar fi ? sa pun peste alt strat de nisip negru am vazut eu pe forum pe aici ca mai foloseste lumea pentru plantate.
3.Ar mai fi o intrebare in legatura cu decorurile Ekol, aveti idee daca se poate monta fara a goli acvariul adica eu vad ca scrie ca trebuie prins cu silicon dar alta varianta nu ar fi? Multumesc anticipat.
O seara buna










This message was edited 1 time. Last update was at 16/05/2015 19:00:33


Tot raul spre bine.
[Email] [WWW]
Sorin18_my
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/10/2004 09:51:33
Messages: 697
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Any help ?

Tot raul spre bine.
[Email] [WWW]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

1. Legat de neoane, depinde ce treaba vrei sa faca. Tu ai acolo doar un anubias daca nu ma insel. Ala nu necesita prea multa lumina, iar indicat ar fi sa-l prinzi pe lemn, nu sa-l ingropi in substrat, pentru ca moare.
2. Discusi rosii + substrat inchis la culoare = piper. Discusarii vechi te vor sfatui sa renunti complet la substrat.
3. Nu stiu.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
Sorin18_my
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/10/2004 09:51:33
Messages: 697
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut, am zis totusi ca poate e cazu sa nu mai postez aici cu problemele mele si am deschis un topic la sectiunea Jurnalul meu dar daca ai scris aici o sa iti raspund tot aici
1.Nu va ramane doar anubiasul,(nu esti in substrat este in ghiveci) sunt pe drum plantutele alese cu grija pentru temperaturiile ridicate din acvariu.
2.Cred ca voi ramane la acelasi substrat, cel putin pentru moment, prea multa bataie de cap, si da stiu ca imi vor spune sa il trec la steril , am avut steril cu discusi dar totusi tot mai frumos e un acvariu plantat cat de cat.
vreau sa ma chinui sa il fac plantat chit ca va fi de 2 ori mai greu sa il curat.
Multumesc de raspuns. O zi buna.

Tot raul spre bine.
[Email] [WWW]
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com