[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Taiere anubias  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
adytzu
Member

Joined: 10/08/2013 10:14:47
Messages: 147
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Asa cum zice si titlul, vreau sa tai jumatate din rizomul anubiei (partea dinspre capat, nu dinspre frunze). A crescut ca la balamuc, are peste 20cm lungime si cam 1,5cm diametru (rizomul) drept pentru care, frunzele ies din apa.
Nu e prins de nimic, doar radacinile am vazut ca s-au dus adanc in substrat (am incercat s-o scot la un moment dat si n-am putut). Mi-e frica insa sa n-o pierd pentru ca de mers ii merge foarte bine. Mi-a si inflorit de vreo 3 ori.
Incerc deseara sa pun si-o poza sa vedeti despre ce e vorba.

Multumesc,
Adi
[Yahoo!]
IwaGumiGUY
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 03/06/2013 19:57:00
Messages: 402
Location: Medias
IP:
Offline

Salut, care e problema? Nu sti daca ai voie sa o tai sau nu sti de unde sa o tai? Ideea e ca ea poate fi crescuta si emers, nu o pierzi asa usor. In caz ca vrei sa scoti partea de jos cu radacinile , poti sa le tai chiar de la nivelul nisipului iar rizomul il poti fractiona in cate parti vrei, asa o inmultesti. Daca iti ramane un rizom fara nici o frunza , sa nu il arunci ,leaga-l de o piatra sau lemn si pune-l la lumina, eu am avut placuta experienta cu unul la fel, intentionat nu am vrut sa il arunc , eram curios daca isi revine. Surpirza a fost ca acum e o planta noua Dar tine minte, orice taiere e ca o rana , dar partea buna e ca se vindeca.
[Yahoo!]
adytzu
Member

Joined: 10/08/2013 10:14:47
Messages: 147
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Merci mult de raspuns. Problema era daca e indicat s-o tai fara sa risc s-o pierd definitiv. Ca de avut voie...
Ar mai fi fost si tehnica de taiere, daca sunt ceva indicatii in acest sens (de la noduri, dupa noduri...etc.). La plante de camera, de ex., pentru fiecare soi e o anumita tehnica. La cele fructifere e si mai rau ca daca nu stii de unde s-o tai...adio fructe pe o luuuuunga perioada de timp sau forever.
[Yahoo!]
IwaGumiGUY
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 03/06/2013 19:57:00
Messages: 402
Location: Medias
IP:
Offline

Nu e nici un bai, tai-o ca de pierdut nu o sa o pierzi de la taiat ci de la conditii. Tehnica e sa o tai cum vrei dar sa aiba frunze pe rizom ptr. asi reveni mai repede. La cei 20cm de Anubias pe care ii ai , daca ai spatiu si loc unde sa o pui , eu as taia-o in vreo 5 parti , poate si mai mult. Depide cum arata si mai ales ce Anubias ai . Eu am luat din magazin un ghiveci de Anubias nana petite (iti dai seama ce mica era) dar am taiat-o in 5 bucati . In vreo 6 luni, cred ca fiecare bucata a ajuns la dimensiunea dinaintea fracturarii.
[Yahoo!]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

In general anubiasul se taie la 2 noduri ca sa fii sigur ca rezista.Radacinile le poti taia lejer si pe alea. Cand il tai ai grija sa-l retezi din prima, cu un cutter sau o foarfeca de gradina, de crengi, ce ai tu la indemana.
[ICQ]
adytzu
Member

Joined: 10/08/2013 10:14:47
Messages: 147
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am inteles...deci fara tortura!

Maine o sa-l operez ca tot e zi si de schimbat apa.
[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com