[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Diversa 54L  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Shaba
Member

Joined: 27/04/2015 18:28:18
Messages: 212
Location: Domnesti, Ilfov
IP:
Offline

Cu toate ca am pus unele din pozele de mai jos si in "Coltul Incepatorului" am zis ca mai bine deschid si aici un topic in care sa urmaresc evolutia acvariului. Detineam un acvariu mai mic si am considerat ca trebuie unul mai mare in momentul in care am inteles cat de cat cu ce se mananca acvaristica
Cred ca mari lucruri nu mai am de schimbat la acvariu, poate inca o plantare cand gasesc o planta pe care nu am gasit-o inca.
Lucrurile in acest moment stau cam asa:

Acvariu Diversa 60x30x30 (54 L)
Substrat: JBL AquaBasis plus
Pietris Natural 2-3mm

Hardware:
Neon Aqua Glo Tube 15w
Filtru Aquael Fan Mini Plus + Filtru Claro 600 (Aquael-ul il voi scoate in momentul in care se cicleaza Claro-ul)
Incalzitor Diversa 50W

Flora:
Planta Egeria densa
Planta Ludwigia repens
Planta Cabomba caroliniana
Marsilea - pentru "gazon"
Buturuga vita de vie

Locuitori:
1x Betta
2x Cory Albino
2x Neoni
7x Zebre Mov/Roz
3x Colisa

* Dupa mutarea de la acvariul de 20 L in cel de 54 L arata asa:

image

* Asa arata dupa ce am pus si Marsilea si Ludwigia

image

image

image

image

Bineinteles orice sugestie sau critica este binevenita!

Past Projects: Planted Community Tank 54L
Amber Caves
Present Project:
Bimbi 112L
Shaba
Member

Joined: 27/04/2015 18:28:18
Messages: 212
Location: Domnesti, Ilfov
IP:
Offline

Dupa 3 zile:

- Betta-ul l-am donat deoarece am observat ca se stresa foarte tare. Incepuse sa urmareasca Colisa (cu toate ca intelesesem ca nu au o problema cele doua specii) si statea aproape tot timpul infoiat, si am considerat ca se streseaza prea tare.
- Am ales sa iau un sistem ProFlora bio80 pentru plante, iar acum astept sa inceapa sa isi faca efectul.

image

image


Past Projects: Planted Community Tank 54L
Amber Caves
Present Project:
Bimbi 112L
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Daca bagi co2,sa nu la?i bulele de oxigen de la filtru sa intre, v?lurirea suprafetei apei prin jetul de la filtru e suficienta.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Shaba
Member

Joined: 27/04/2015 18:28:18
Messages: 212
Location: Domnesti, Ilfov
IP:
Offline

Understand and will do... o sa le opresc i,ediat cum vad ca incepe piatra sa scoate bule

Past Projects: Planted Community Tank 54L
Amber Caves
Present Project:
Bimbi 112L
Shaba
Member

Joined: 27/04/2015 18:28:18
Messages: 212
Location: Domnesti, Ilfov
IP:
Offline

Dupa inca 4 zile totul pare OK. Acvariul este limpede, Cabomba si Egeria au "ramuri" noi, Ludwigia si Marsilea pare ca au mai crescut si pestii sunt numai bine

Si cateva poze (sorry pt calitatea macro-urilor nereusite ... telefonul e de vina si mai sunt si ceva bule mici de CO2 pe acolo)

image
image
image
image

Ceva sfaturi/critici?

Past Projects: Planted Community Tank 54L
Amber Caves
Present Project:
Bimbi 112L
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

cred ca am mai zis si pe celalalt post al tau,vezi cum faci cu filtrarea...cu prima ocazie,iei un filtru mai bun.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Shaba
Member

Joined: 27/04/2015 18:28:18
Messages: 212
Location: Domnesti, Ilfov
IP:
Offline

La un moment dat voi face si acest lucru... dar nu vreau sa fac multe modificari intr-un timp relativ scurt pentru un acvariu... Stiu ca este necesar si nici nu vreau sa fac compromisuri si sa cumpar un filtru extern ieftin si ineficient asa ca mai bine strang putin si iau direct un EHEIM , ceva mai mare ca debit ca sa il pot folosi si in eventualitatea in care vreau sa trec la unul de 120 L

Past Projects: Planted Community Tank 54L
Amber Caves
Present Project:
Bimbi 112L
Shaba
Member

Joined: 27/04/2015 18:28:18
Messages: 212
Location: Domnesti, Ilfov
IP:
Offline

Am mai pus doua plante in acvariu, primite de la un coleg de munca, insa nici el nici eu nu stiu cum se numesc cele doua. Este vorba despre cele doua plante inalte.
Stie cineva care este numele lor si/sau care sunt specificatiile de intretinere a acestora?

image

Past Projects: Planted Community Tank 54L
Amber Caves
Present Project:
Bimbi 112L
Shaba
Member

Joined: 27/04/2015 18:28:18
Messages: 212
Location: Domnesti, Ilfov
IP:
Offline

Dupa 3 saptamani lucrurile stau cam asa:
- Am pus filtru nou in actiune - JBL e901 si mai astept ceva timp pana sa il scot ceva intern ca sa se cicleze si externul
- Am tuns putin plantele care au ajuns in afara luciului apei si le-am replantat
- Am plantat si un Anubias, oe care cred ca il voi muta mai in spate in momentul in care va disparea filtrul intern.
- Java moss-ul a inceput sa dea "ramurele" noi
- Am inceput de 2-3 zile sa aditionez si EasyCarbo, pana acum foloseam doar Profito
- inca nu am aflat cum se numesc cele doua plante (cea cu frunze rosii - nu ludwigia, si cea cu frunze verzi (din dreapta de tot) - daca ma poate ajuta aici as aprecia!

Astept sugestii de inbunatatire si critici constructive .. pana atunci va la cateva poze

image

image

image

image

Past Projects: Planted Community Tank 54L
Amber Caves
Present Project:
Bimbi 112L
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Sugestii: Nu scoate filtrul intern.Ai substrat destul de "pietros" si daca nu misca internu apa aia,ma tem ca nu numai curatarea substratului va fi mai dificila cat si mai periculos pt pesti daca nu e curatat periodic,ci si materialele filtrante din extern se vor colmata enorm

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Shaba
Member

Joined: 27/04/2015 18:28:18
Messages: 212
Location: Domnesti, Ilfov
IP:
Offline

Hmmm ....
Pai filtrul intern nu stiu daca misca apa mai bine decat cel extern ... el are tot spraybar sub luciul apei si inca un "in" care este orientat spre geamul din fata, pozitionat la jumatatea filtrului.
Spraybar-ul filtrului extern este facut din doua bucati si as putea teoretic sa il pun in L, o parte sa fie sub luciul apei si sa valureasca apa, iar al doilea sa il las in jos, sa bata de-a lungul geamului. Nu ar fi de ajuns?
Pe sorb momentan nu am pus niciun burete. Ar fi cazul sa pun?

Past Projects: Planted Community Tank 54L
Amber Caves
Present Project:
Bimbi 112L
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Daca zici ca faci cu L in acvariu cu extenrul,da
Intotdeauna se pune burete pe sorbul in-ului.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Shaba
Member

Joined: 27/04/2015 18:28:18
Messages: 212
Location: Domnesti, Ilfov
IP:
Offline

Momentan la filtru nu am umblat insa, datorita faptului ca acvariul era slab luminat, avand doar un neon T8 de 15W am decis sa achizitionez un T5 LED de 9W culoare 6500K.
Nu stiu cam care ar fi echivalentul in W pentru a putea determina daca acum sunt de ajuns, cu toate ca eu asa cred. Ceea ce stiu de la producator este ca acest tip de neon este echivalentul a 402 Lumeni.
Poate stie cineva cum sa fac conversia...

Cam asa arata acum:

image

image

Past Projects: Planted Community Tank 54L
Amber Caves
Present Project:
Bimbi 112L
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

nu le prea am cu lumina,dar eu consider ca tot slabut este.Oricum,per total acvariul tau arata mai bine ca niciodata.A iesit pana la urma ceva super draguT

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Shaba
Member

Joined: 27/04/2015 18:28:18
Messages: 212
Location: Domnesti, Ilfov
IP:
Offline

Multumesc, si mie mi se pare la fel

paradoxx wrote:.... eu consider ca tot slabut este....


Cu asta nu stiu ce sa zic Am gasit un tebel de echivalente intre tuburi pe LED si tuburi clasice, unde zice ca 9W LED = ~35 W Flourescent. Asta m-ar duce la un total de 50W la un acvariu de 54 litrii burt. Daca scad doar stratul de substrat si pietris si spatiul neumplut ajung la un litraj de 40.

Nu este de ajuns?

Past Projects: Planted Community Tank 54L
Amber Caves
Present Project:
Bimbi 112L
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Nu ma pricep la treaba cu ledurile, dar 9W led - 35W fluorescent mi se pare cel putin ciudata...

Una peste alta, acvariul este dragut, bravo!
Poate cateva plante in plus l-ar face si mai atragator.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Shaba wrote:am decis sa achizitionez un T5 LED de 9W culoare 6500K.
Nu stiu cam care ar fi echivalentul in W pentru a putea determina daca acum sunt de ajuns, cu toate ca eu asa cred. Ceea ce stiu de la producator este ca acest tip de neon este echivalentul a 402 Lumeni.

Un led bun emite peste 100 lumeni la fiecare W ....... la 9 W ar putea da peste 900 lumeni. Mi se par cam putini cei 402 .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Ce mai zice acvariul ?

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Shaba
Member

Joined: 27/04/2015 18:28:18
Messages: 212
Location: Domnesti, Ilfov
IP:
Offline

Porcu wrote:
Shaba wrote:am decis sa achizitionez un T5 LED de 9W culoare 6500K.
Nu stiu cam care ar fi echivalentul in W pentru a putea determina daca acum sunt de ajuns, cu toate ca eu asa cred. Ceea ce stiu de la producator este ca acest tip de neon este echivalentul a 402 Lumeni.

Un led bun emite peste 100 lumeni la fiecare W ....... la 9 W ar putea da peste 900 lumeni. Mi se par cam putini cei 402 .......


Intr-adevar mie mi se pare ca da ceva mai multa lumina, dar cifra de 402 lumeni o luasem de pe net. Cand ajung pe la magazinul de unde l-am cumparat am sa aflu

paradoxx wrote:Ce mai zice acvariul ?


Am facut ceva modificari astazi, odata cu schimbul de apa, in ceea ce priveste aranjamentul plantelor in acvariu. Am scos filtrul intern, si am modificat setup-ul inului de la extern. Acum folosesc atat spraybar cat si acea "palnie" pentru a impinge apa inspre sorb.
Mai jos am postat un video facut cu telefonul din dotare asa ca, calitatea nu este cea mai buna


Past Projects: Planted Community Tank 54L
Amber Caves
Present Project:
Bimbi 112L
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

un acvariu atat de simplu dar atat de dragut nu am mai vazut

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com