[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Help!  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Dana Rusu
Member
[Avatar]

Joined: 12/08/2020 19:59:51
Messages: 155
Location: Brasov
IP:
Offline

9? jesussss

Pai acum eu as putea sa iau alti pesti? As mai lua 2 guppy si niste neoni. Nu stiu cat de singura se simte Bibi ( femela molly)

Be the reason someone smiles today! But don't forget you are someone too!
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1188
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Stai linistita ca nu au ei probleme din astea...
Mai intai rezolva problemele din acvariu (o filtrare mai buna te-ar ajuta mult) si apoi vedem
Neonii in schimb e posibil sa se simta singuri
[WWW]
Dana Rusu
Member
[Avatar]

Joined: 12/08/2020 19:59:51
Messages: 155
Location: Brasov
IP:
Offline

Acum sunt 6 neoni.

Be the reason someone smiles today! But don't forget you are someone too!
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1188
Location: Bucuresti
IP:
Offline

E bine
Pana atunci rezolva problemele din acvariu

This message was edited 1 time. Last update was at 15/10/2020 18:07:01

[WWW]
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1188
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Se mai aude cv?
[WWW]
Dana Rusu
Member
[Avatar]

Joined: 12/08/2020 19:59:51
Messages: 155
Location: Brasov
IP:
Offline

Buna.. am invazie de melci, efectiv.. Nu stiu cum sa gestionez chestia asta..
Plantele mai au cateva frunze.. As vrea sa iau altele, dar nu stiu cat de bine fac pestilor cu schimbarea. Melcii pare ca au aparut dupa ce am pus mopanul acela, sau cum ii zice la lemn.
ah, si am pus alt filtru, mai mare, tetra in 400. doamna de la magazin mi-a dat un fel de vatelina alba si niste picaturi sa pun in loc de buretele negru ce il avea inainte filtrul. Si, de cate ori schimb apa, pun alta vatelina plus 2-3 picaturi din solutia aia. Apa o schimb mult mai rar oricum.

Per total este un mare esec acvariul asta. e plin de melci, pui de melci, sticla si lemnul acela sunt pline. s-au urcat si pe filtru si peste tot. Si mie mi-e efectiv sila de melci.
Ma gandesc serios sa incerc sa vand acvariul.

Be the reason someone smiles today! But don't forget you are someone too!
Dana Rusu
Member
[Avatar]

Joined: 12/08/2020 19:59:51
Messages: 155
Location: Brasov
IP:
Offline

Asa arata acum: GROAZNIC!!!!
[Thumb - 1605184470102a.jpg]

[Thumb - 1605184470103a.jpg]

[Thumb - 1605184470100aa.jpg]

[Thumb - 1605184470095a.jpg]

[Thumb - 1605184470105a.jpg]


Be the reason someone smiles today! But don't forget you are someone too!
Dana Rusu
Member
[Avatar]

Joined: 12/08/2020 19:59:51
Messages: 155
Location: Brasov
IP:
Offline

Melcii sunt si mai multi acum. Pozele sunt facute acum o saptamana
[Thumb - 1605184470114a.jpg]

[Thumb - a.jpg]


Be the reason someone smiles today! But don't forget you are someone too!
Dana Rusu
Member
[Avatar]

Joined: 12/08/2020 19:59:51
Messages: 155
Location: Brasov
IP:
Offline

lemnul acela e plin, dar plin de melci acum si sticla la fel. Plantele au si mai putine frunze.

Am incercat sa citesc de pe forum ce sa fac in privinta melcilor, dar nu inteleg.

Ah, si ce am mai schimbat, in loc de polistirenul inestetic am luat un cauciuc din-acela negru.

This message was edited 1 time. Last update was at 12/11/2020 15:09:46


Be the reason someone smiles today! But don't forget you are someone too!
solomonking
Member
[Avatar]

Joined: 17/06/2010 15:46:15
Messages: 141
Location: bucharest, giurgiului street, city mall
IP:
Offline

Dana Rusu wrote:lemnul acela e plin, dar plin de melci acum si sticla la fel. Plantele au si mai putine frunze.

Am incercat sa citesc de pe forum ce sa fac in privinta melcilor, dar nu inteleg.


In principiu sunt inofensivi...ei afectant mai degraba vizual!

Daca vrei sa scapi de ei in mod natural..."dusmanii" lor ar fi:

- melcii anentome helena (melcul asasin);
- parca pestele botia
- curatenia in acvariu
- mancare pentru pesti administrata ponderat
- sau chimicale de tip "snail remover"...dar nu este de preferat
[Yahoo!]
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1188
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mie nu mi se par ca sunt atat de multi melci (sa stii ca melcii curata resturile de mancare neconsumata si frunzele moarte)
Incearca sa reduci cantitatea de mancare data la pesti.
Ar trebui sa incepi fertilizarea plantelor micro in coloana apei (sera florena,jbl ferropo,easy life profito/easy carbo)
Ce ai acum in filtru?
[WWW]
Dana Rusu
Member
[Avatar]

Joined: 12/08/2020 19:59:51
Messages: 155
Location: Brasov
IP:
Offline

Vatelina din-aia alba.. atat. Nu par ca is pozele de-acu o saptamana. E plin pe geamuri..si pe plante, si pe nisip.. peste tot

Be the reason someone smiles today! But don't forget you are someone too!
Maab
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/10/2011 13:20:32
Messages: 454
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Buna. Nu te descuraja, este un pas in viata oricarui acvarist. Altii dau in alge de zici ca fac pozele prin hazna, altora le mor pestii etc. Melcii sunt cea mai mica problema. Vezi pe forum la donatii/vanzari sau intr-un magazin de profil 2 melci asasini. Intr-o saptamana ai scapat de problema, garantat. Asta este solutia! Cauza poate fi sau hrana prea multa sau mentenanta defectuoasa. Hrana da-le doar odata pe zi si urmareste sa manance tot in maxim 2-3 minute. Nu te lasa induiosata ca mor de foame pesti, NU mor! Mentenanta fa-le odata la 3-4 zile, aspira temeinic, acele frunze lipsa sunt hrana care duce la explozia de melci. Lipsa frunzelor ma depaseste. As spune sau ca lumina nu are intensitatea necesara si atunci plantele "se dezic" de frunzele la car enu ajunge lumina sau lipsa de nutrienti.

NU TE LASA! Daca nu treci si prin episoade de genul asta nu te numesti acvarist.

De multe ori, e o obraznicie sa nu fii obraznic. (Nicolae Iorga)
[Yahoo!]
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1188
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Stai putin... Nu e bine!
Cum adk ai numai vatelina alba
Asta inseamna ca ai aruncat buretele cu bacteriile!
Practic ai luat ciclarea de la inceput!!!
[WWW]
Dana Rusu
Member
[Avatar]

Joined: 12/08/2020 19:59:51
Messages: 155
Location: Brasov
IP:
Offline

Fizic, chimic, mi se pare aiurea cum zici ca am luat ciclarea de la inceput. Prin vatelina aia trece apa din acvariu. Nu alta apa. Si ti-am zis, am pus niste picaturi, filterstart, generator de bacterii. Pentru ca vatelina aia se umple de mizerie, trebuie sa o schimb cu totul. Nu o pot spala. Asa ca decupez mereu alta, pun cateva picaturi si, mno..

Mancare le dau o data pe zi, dimineata. Daca e cazul raresc si le dau o data la 2 zile. E aiurea ca sunt plecata de la 8 pana la 6 seara cel putin si sotul si copilul nu au nicio gara cu acvariul. Daca e lumina deschisa, daca sunt frunze.. Asa ca, al de sus cu mila!

Melcii ma deranjeaza f tare ca mi-e sila de ei... Si mi-e groaza daca trebuie sa bag altii mai mari banuiesc, sa ii termine pe astia de-acum.

Be the reason someone smiles today! But don't forget you are someone too!
Dana Rusu
Member
[Avatar]

Joined: 12/08/2020 19:59:51
Messages: 155
Location: Brasov
IP:
Offline

Maab wrote:Buna. Nu te descuraja, este un pas in viata oricarui acvarist. Altii dau in alge de zici ca fac pozele prin hazna, altora le mor pestii etc. Melcii sunt cea mai mica problema. Vezi pe forum la donatii/vanzari sau intr-un magazin de profil 2 melci asasini. Intr-o saptamana ai scapat de problema, garantat. Asta este solutia! Cauza poate fi sau hrana prea multa sau mentenanta defectuoasa. Hrana da-le doar odata pe zi si urmareste sa manance tot in maxim 2-3 minute. Nu te lasa induiosata ca mor de foame pesti, NU mor! Mentenanta fa-le odata la 3-4 zile, aspira temeinic, acele frunze lipsa sunt hrana care duce la explozia de melci. Lipsa frunzelor ma depaseste. As spune sau ca lumina nu are intensitatea necesara si atunci plantele "se dezic" de frunzele la car enu ajunge lumina sau lipsa de nutrienti.

NU TE LASA! Daca nu treci si prin episoade de genul asta nu te numesti acvarist.


Da.. dar mi-e foarte greu ca sunt singura. Nu am cu cine sa ma sfatuiesc atunci, pe loc, cand dau de vreo problema.. Ar trebui sa angajez pe cineva care sa vina sa imi curete melcii.. ca eu nici cu manusi in maini nu pot pune mana pe ei )))


Be the reason someone smiles today! But don't forget you are someone too!
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1188
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Majoritatea nu au vatelina de aia in filtru deoarece se infunda ff repede
In filtru (desi ar trebui sa iei un filtru mai bun) ar trebui sa pui un saculet de sera minisiporax (filtrare bio pt bacterii) si niste burete la inceput (filtrare mecanica)

Spre exemplu eu am multa treaba in perioada aceasta (liceu online,examene).
Nu fac nimic la acvariu toata saptamana,doar duminica,si nu are absolut nimic.
Filtrarea buna este esentiala pentru un acvariu ok.
O fertilizare de baza (cateva picaturi pe saptamana din una din solutiile recomandate mai sus ar ajuta plantele)
Nu mai da atata mancare la pesti,melcii se hranesc cu ea si se inmultesc

This message was edited 2 times. Last update was at 12/11/2020 22:58:54

[WWW]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

1. Acvariul e neciclat in momentul asta. Doamna de la petshop trebuia sa foloseasca vatelina aia pe post de absorbant daca tot voia sa scape de ea.
2. Melcii au fost adusi in acvariu impreuna cu ceva plante, lemnul nu are nicio vina. Sunt utili, dar daca nu iti plac deloc, va trebui sa iti invingi sila si sa bagi .... exact! Alti melci!
Dar sunt draguti rau.
image
3. Cumpara anubias daca vrei plante care nu mor. Ti-am mai spus, nu asculti! Meriti trasa de urechi.
image

Problema mare e filtrarea. Degeaba ai upgradat filtrul daca nu ai un mediu filtrant ca lumea in el. Vatelina aia colecteaza mizeria din masa apei si atat. Amoniacul si nitritii raman in apa, nu ii consuma nimeni.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
Dana Rusu
Member
[Avatar]

Joined: 12/08/2020 19:59:51
Messages: 155
Location: Brasov
IP:
Offline

Ok. Scot vatelina. Si ce sa pun in loc?

De unde pot sa iau melci din-astia?

Be the reason someone smiles today! But don't forget you are someone too!
alinutz80
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/12/2017 16:46:23
Messages: 2253
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Dana Rusu wrote:Ok. Scot vatelina. Si ce sa pun in loc?

De unde pot sa iau melci din-astia?


In loc de vata perlon (sau vetalina sau vata ) poti sa pui burete.....sau cel mai bine sa pui material filtrant biologic, gen seachem matrix, sera mini siporax.

Melcii ii gasesti aici : https://www.nevertebrate.ro/anentome-helena-melcul-asasin-272 sau la colegi de pe grup care vand.
Tot aici gasesti si matrix si siporax: https://www.nevertebrate.ro/material-filtrant-biologic-seachem-matrix-250-ml-29294
https://www.nevertebrate.ro/sera-siporax-mini-130-g-10422

Spor!

Acvariu 450L scalari manacapuru+rio nanay, keyhole chiclids, electric blue acara: https://www.youtube.com/watch?v=-MA1TMbu9ks

Acvariu 100L: https://www.youtube.com/shorts/A5UxprvhBMY

Acvariu 54L, Creveti crystal red: https://www.youtube.com/watch?v=TymTMhB75ms
Acvariu 54L, Creveti Blue dream: https://www.youtube.com/watch?v=G2XfmX2GJVo
Acvariu 54L, Land of trees: https://www.youtube.com/watch?v=6dfXKjSEi74

https://www.flickr.com/photos/190306661@N08/albums
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com