[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Comportament ciudat Betta  XML
Forum Index » Anabantidae
Author Message
Rasvan
Junior member

Joined: 18/04/2015 12:07:40
Messages: 55
Location: Bacau
IP:
Offline

Salutare! In luna martie mi-am luat un peste betta, primul de altfel, pe care din pacate l-am cazat intr-o "mizerie" de cutie care nici nu cred ca ar trebui sa existe pe piata ca varianta de casa pentru vreo vietate, dar experienta vine cu timpul asa ca recent l-am mutat cu ceilalti pesti intr-un acvariu Diversa de 64 l.
Toate bune si frumoase, era vioi, parea ca se bucura de plantele naturale, chiar si de companie. Manca normal, o data in zi ca si ceilalti. Nu am observat nimic anormal in comportament, pana acum era seful acvariului, se impunea lejer fara sa faca victime.
Are totusi 24 de ore de cand nu vrea sa se miste de pe filtrul intern. Sta aproape de suprafata apei si nu face altceva decat sa ia cate o gura de aer. Nu mananca si nu a vrut sa se miste decat cand l-am atins usor. A fugit pana pe subtrat iar dupa 10 secunde a fugit iar pe filtru.
Nu are nici o pata pe el, nici o deformatie vizibila. Am pus ceva hrana langa el sa vad daca reactioneaza si nimic
Vreo idee? Ati mai intalnit comportament de felul asta la un betta?
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Nu ne-ai zis de filtrare,cand ai pus apa in acvariu,ce vietati mai sunt deci astfel nu stim ce sa iti zicem.Da,am vazut cu totii probabil acest comportament.De obicei,ia si el pauze si face toane,insa nu 24 de ore.Deci ar fi cam spre rau o prima veste.CHiar putin intemeiata,tinand cont de faptul ca nu mananca,si se retrage mereu in acelasi loc.

This message was edited 1 time. Last update was at 06/07/2015 18:05:19


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Rasvan
Junior member

Joined: 18/04/2015 12:07:40
Messages: 55
Location: Bacau
IP:
Offline

Filtru intern Aqua Zone Evo 02. Pe langa betta mai am: 6 neoni, 4 cory, 2 danio zebra si 2 sae. Acvariul l-am startat in martie, are aproape 4 luni. Pana acum mi-au mai murit 2 silver molly, au inceput sa aiba dificultati la innot si la scurt timp au murit. Betta pare a innota ok, cel putin cand l-am atins si a fugit parea a se misca normal.
In acvariu dozez zilnic 1ml Easy carbo si o data pe saptamana 5 ml Profito. Sa aiba asta vreo legatura?
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Acvariul nu e suprapopulat,insa trebuie sa sti ca filtrul acela e mai mult de plimbat apa.O plimba bine,dar nu prea are cum filtra.Mai adauga unu' cascada,daca nu ai bani de extern,dar cu prima ocazia asigura un minimum de extern,in orice buget te incadrezi,altfel o sa mai ai pierderi cat de curand.Nu le da multa mancare(am inteles ca nu o faci) si mai ales nu le da fulgi.E ok sa le dai din cand in cand si fulgi in caz ca ai,dar doar ca sa "mixezi"mancarea,sa nu le dai doar un fel,sau e bine daca ai avea din aia verde cu spirulina in ea.La fertilizanti nu ma prea pricep,nu cred ca supradozezi,acum depinde si de plante,cate si ce ai.Cred ca problema tine de chimia apei,nu ai deloc filtrare chimica.NU stiu cum faci schimburile,dar ar trebui cat mai dese,avand in vedere ca ai doar un mic intern

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Rasvan
Junior member

Joined: 18/04/2015 12:07:40
Messages: 55
Location: Bacau
IP:
Offline

Stiu ce spui despre filtrare, sunt constient ca un filtru extern e net superior insa din mai multe considerente va trebui sa ma descurc cu ce am acum. Totusi pasul urmator as vrea sa fie un Dennerle Scapers Flow (parca asa ii zice) - o combinatie intre un extern si un hang on.
Apa o schimb o data pe saptmana aprox 30%. Plante nu am prea multe desi am incercat mai multe tipuri. Au rezistat cele ce pot supravietui cu lumina care o am - o banda LED : doi echinodorusi, valisneria, cryptocorine wenditi brown, lilaeopsis si doua "bile" de cladophora aegrophila.
Lumina ar putea fi iarasi imbunatatita, as merge tot pe LED (benzi RGB cel mai probabil) dar deocamdata, intre job de la 9 la 18 si bebe cel mic nu prea mai am timp de nimic.
Multumesc oricum de sfaturi si ape limpezi parca e urarea...nu?
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Da,urarea aceasta este Eu lucrez 24 cu 48,si bebe mic si aici Deci stiu ce zici si cu "considerentele"

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Anabantidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com