[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
acvariu dragut?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
zgatiuta
Junior member

Joined: 15/05/2015 11:36:16
Messages: 60
Location: rm. valcea
IP:
Offline

Am un acavriu de 60*30*35, cu un filtru aquaele , 2 thoracathum, 2 black molly, 2 guppy, 3 zebre si 1 neon din pacate. Am avut 3 neoni dar 2 au murit amandoi intr-o zi. Nu stiu ce s-a intamplat atunci. Tin sa va spun ca nu am facut teste de apa deloc. Am acvariul dupa pasti.
Pana acum 2 saptamani le dadeam de mancare de 2 ori pe zi. De cand au murit neonii nu le-am mai dat decat o singura data, seara inainte de culcare. Am ca plante egeria. Am luat una cu sase fire de la un magazin si le-am inmultit cum arata in poze foarte repede. De cand le-am dat mai putina mancare la pesti parca nu mai e nici asa multa mancare pe plante ca nunstiam ce sa mai fac scap ea fara sa scutur plantele inainte schimbul de apa. Dar tot de atunci mi-au aparut si cativa melcisori(adica vreo zece) care fac curatenie. O sa i maii injumatatesc la urmatorul schimb de apa daca ziceti cumva camsunt prea multi.
Pe piatra alba din mijloc pana la injumatatirea hraneii se facuse o crusta maro, cred ca de la hrana, dar acum a inceput sa se innegreasca.
Si acum sa incep intrebarile:
Sunt multi in acvariu? Sau ii las pe astia care sunt si daca se mai inmiltesc sa ii scot?
Plantele sunt ok cum sunt acum sau le tai pana sub nivelul apei?
Imi puteti spune daca pe piatra e ok cu negreala aceea sau sa o scot.
Radacinile de la plante sunt tare interesante cum s-au lasat.
[Thumb - IMG_20150711_215007.jpg]

[Thumb - IMG_20150711_214945.jpg]

zgatiuta
Junior member

Joined: 15/05/2015 11:36:16
Messages: 60
Location: rm. valcea
IP:
Offline

e cineva pe aici sau e plecata lumea la strand si revine mai pe seara.
Claudiu1978
Member
[Avatar]

Joined: 04/08/2014 19:34:15
Messages: 146
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bine ai venit zgatiuta!

Pentru moment pestii sunt suficienti, nu trebuie sa mai dai din ei. Eventual daca poti sa dai acel neon ramas singur. Ei sunt pesti de card. Se simt bine in numar mare, cel putin 10. Eu unul am 6, ii am de cand am inceput acvariul, moment la care nu prea stiam de capul meu. Acum mi-e mila sa-i dau...sunt ai mei.
Totusi, problema va aparea cand acei hoplosternum thoracatum se vor face mari. Ei cresc cam peste 15 cm, in functie si de conditiile in care sunt tinuti.
Ca idee incearca sa adaugi plante, pentru inceput din cele usoare ca anubias, orice forma de microsorum, orice forma de moss
Am si eu unul...mostenit de data asta. Era mic cand l-am primit cu tot cu acvariu. Acum are 11 cm. Conditii in privinta spatiului sunt mai drastice ca la tine, eu avand un acvariu de doar 45 l brut, volumul util de apa fiind pe undeva la 35-37 litri. Dar sotia este innebunita dupa el...mai ales dupa burtica lui cu pete albe...asa ca momentan va trebui sa suporte conditiile actuale.

Daca vrei sa-i pastezi, incearca sa le faci o ascunzatoare ( o cioata sub care sa se bage, o coaja de nuca de cocos ), le place sa stea ascunsi. Pe cat de mari sunt, pe atat de sfiosi.

La plante nu ma bag. Nu mai sunt adeptul plantelor de substrat. Prefer plantele easy, cu rizom, pe care sa le prind de lemne, pietre, ca anubias, microsorum, moss cu care poti sa imbraci o cioata. Colegii mai experimentati iti pot da sfaturi la plantele easy de substrat.

Piatra incearca sa o cureti cu o periuta de dinti, e posibil sa se fi format o alga, avand in vedere ca ai exagerat cu mancarea la pesti, acvariul este chiar slab plantat, iar algele au profitat.

Filtru aquael - ce capacitate are?
Lumina...ce lumina ai, wati, neoane, programul de iluminare.?
Schimburi de apa..cum le faci? Cum speli mediile filtrante?
Ar trebui sa ne spui si lucrurile astea ca sa putem sa te ajutam.
[Email]
vali71
Junior member

Joined: 07/05/2015 21:00:30
Messages: 74
IP:
Offline

Salut zgatiuta, avand in vedere ca totusi esti la inceput cu acvariu ti-as recomanda sa cumperi niste teste pentru apa ....eu am jbl 6 in 1 si cand s-a deciclat acvariu am intervenit.
Si parerea mea este tot in sesnsul ca ai dat muuulta mancare pestisorilor....Eu pe ai mei ii hranesc odata pe zi
Melcii cred ca i-ai luat de undeva, nu cred ca apar asa din senin....
Ape limpezi!!!

This message was edited 1 time. Last update was at 14/07/2015 18:34:34

zgatiuta
Junior member

Joined: 15/05/2015 11:36:16
Messages: 60
Location: rm. valcea
IP:
Offline

Melcii mi-au aparut o data 2 unul s-a dus. Ceiilalti au aparut acum 2 saptamani dintr-o data.
La plante daca le mai inmultesc pe astea, sa le tund si sa le bag in nisip si apoi sa creasca iar, e ok?
Referitor la nisip am pus jos un strat de namol spalat(ma gandisem pt plante) iar ca nisip am luat un acvariu de la cineva. Era acvariul mai mare si l-am taiat in doua, iar apoi l-am facut singur. Este un nisip de granulatie mica.
Filtrul este pentru o suta de litri, si zic ca e ok.
La lumina am pus o banda de leduri cu lumina clada cam pe mijlocul acvariului, cred ca trebuia sa pun mai bine mai intinsa si pe margini. Ca program il las dimineata o ora doua, iar dupa amiaza vreo patru cinci ore. Nu mi-am luat priza programabila.
zgatiuta
Junior member

Joined: 15/05/2015 11:36:16
Messages: 60
Location: rm. valcea
IP:
Offline

Nu stiu cati wati sunt ca nu am calculat, dar o sa o fac si pe asta.
Apa o schimb data pe saptamana 10-15 litri, iar filtrul il spal de doua ori pe saptamana.
Asta pana acum ca nu am mai facut curat de 2 saptamani (rusine mie).
Nispul il sifonez ca sa zic asa cu un furtun luat din magazin cu pompa de mana (nu stiu cum ii zice dar cred ca intelegeti de care).
Cine imi zice si mie daca sa tai plantele si sa le plantez mai multe sau decat sa le tai si atat si sa iau altele, in afara de egeria.

Multumesc mult.
Ape limpezi.
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

ai pus cumva namol in acvariu ? Pamant ud ? Adica varianta aia de namol de o gasim pe strada/balti/lacuri ?

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Claudiu1978
Member
[Avatar]

Joined: 04/08/2014 19:34:15
Messages: 146
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Plantele poti sa le tai si sa le replantezi, mai compactat, sa obtii efectul de tufa. La tine am vazut ca sunt cam rasfirate prin acvariu.
Da, poti sa iei si alte plante, din genul celor pe care ti le-am enumerat mai sus. ai grija insa sa nu ingopi in substrat rizomul, doar radacinele, pt ca altfel planta va putrezi sau mai bine le legi pe o cioata, radacina sau piatra.

Lumina pe care o ai acolo, daca zici ca este calda, atunci este de 2700 k. Tie iti trebuie o lumina naturala, deci temperatura de culoare trebuie sa fie de 6500 k, care este mult mai potrivita ( indicata ) pentru plante.

Programul de lumina este insuficient. Cand iti vei lua o priza programabila ( electronica ar fi cel mai bine - nu costa mai mult de 30 de lei ) incearca un program de genul 4 ore dimineata si 4-5 ore seara. Plantele au nevoie de cel putin 8 ore de lumina/zi.

Cum speli filtrul ( buretele din filtru ) il speli in apa scoasa din acvariu sau la chiuveta?
Buretele din filtru trebuie spalat numai in apa scoasa din acvariu...in niciun caz cu apa de la chiuveta, pentru ca il vei decicla.

Trebuie sa faci curat cel putin o data pe saptamana, cu sifonare substrat pt a elimina mizeria acumulata pe fundul acvariului, iar cantitatea de apa scoasa trebuie de sa fie de cel putin 25-30% ( in functie si de incarcatura biologica pe care o ai in acavariu).

Apropo, care este faza cu namolul?

La ce te referi cand zici namol? Sper sa nu fie ceea ce te-a intrebat paradoxx.

Si cel mai important... incearca sa faci niste teste de apa, asa cum ti-a fost sugerat mai sus. Trebuie sa iti faci o idee privind valorile apei. In functie de ceea ce iti vor indica testele, vei stii ce vei avea de facut mai departe.

This message was edited 3 times. Last update was at 15/07/2015 08:19:13

[Email]
zgatiuta
Junior member

Joined: 15/05/2015 11:36:16
Messages: 60
Location: rm. valcea
IP:
Offline

Namol vroiam sa zic ca e nisip de la rau.
Cce sifoane pt substrat sa iau? Ca intradevar nu se face calumea curatenie pe fundul acvariului?
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Eu am unul de la sera.Si i-am adaugat si furtunul cu pompita aia albastra cu furtun alb(de care cred ca zici ca ai si tu),ca sa ii fac compresie mai rapid.

This message was edited 1 time. Last update was at 15/07/2015 09:06:39


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
zgatiuta
Junior member

Joined: 15/05/2015 11:36:16
Messages: 60
Location: rm. valcea
IP:
Offline

Da de furtunul ala este. Haideti sa va spun cum fac eu cu furtunul cand scot apa. Ma plimb cu sita aia pe deasupra nisipului si iau ce mizerie iese. Dar dupa scot primii 10 litri parca tot mai este o mizerie de parca nu am facut curat deloc. Daca ma plimb cu sita prin nisip, ca am incercat si asa, se umple sita de nisip. Si mai scot si din namolul de sub din cand in cand. Si nici nu iese asa multa mizerie ca nu mai are pe unde sa treaca.Daca scot apa decat sa ma plimb pe deasupra nisipului parca iese prea multa apa si mizerie putina.
De plante ziceti sa le scot din nou, sa le tund si apoi sa le pun tufe?
Scimbul de apa il fac o data pe saptamana dar acum a fost altceva. Si filtrul il spal in apa scoasa din acvariu.
Paradoxx tu tot vu furtunul ala faci schimbul?
Sper ca nu cer intrebari ca pentru copii mici.
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

furtunul ala alb cu pompita albastru este inutilizabil,PRACTIC NUL pentru sifonarea substratului,este doar pentru schimbul de apa,chiar daca zice despre el ca e pentru almbele chestii.Eu recomand cel de la SERA,ala galben.La plante da, poti face ceea ce zici.DUpa ce le tunzi,se pot replanta prin montarea in substrat.Filtrul trebuie spalat asa cum il speli,in apa scoasa din acvariu.

This message was edited 1 time. Last update was at 15/07/2015 12:05:16


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
oxygen2k8
Member
[Avatar]

Joined: 18/05/2015 22:17:11
Messages: 253
Location: Bucuresti, Colentina
IP:
Offline

Eu folosesc SERA Gravel Cleaner, este mai mult decat util.
Il legi la o pompa de aer, este prevazut cu un burete/perlon pe care il poti spala sau schimba la nevoie.
Mare grija sa nu il confunzi cu SERA Gravel Washer

This message was edited 1 time. Last update was at 15/07/2015 20:26:31


Am tot ce vreau si nimic din ce am nevoie...
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Am avut si eu aspiratorul ala cu pompita pe la inceputuri si mi-am facut treaba cu el. Pe vremea aia faceam curatenie dupa carasi si aspira fara probleme. La un acvariu maricel nu face fata, dar la unul mic e acceptabil.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com