[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Am nevoie de corali-incepator!  XML
Forum Index » Bursa marina
Author Message
CIUPY
Junior member

Joined: 26/04/2014 10:30:16
Messages: 36
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Buna ziua,
De curand am un acvariu de apa sarata si serviciul nu-mi permite sa investesc foarte mult in corali.
Daca sunt oameni din acest domeniu care doresc sa ma ajute.Raman profund indatorat si fac cinste cu o bere.Desigur ca nu o sa stau nepasator si cat imi permite salariul o sa platesc...
Multi au acvariul facut numai din donatii de corali.Din pacate eu nu am momentan decat niste xenia.
Va rog, daca se poate sa ma ajutati.
Multumesc.

This message was edited 1 time. Last update was at 23/08/2015 13:38:45

alexiumihai
Membru de baza

Joined: 05/05/2012 17:02:42
Messages: 335
Location: Bucuresti Sector3 - Piata Ambrozie
IP:
Offline

Salut,

Daca esti din Bucuresti te ajut eu cu Pipe Organ Coral (Tubipora musica) si Kenya tree (donatie).
melcu
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2014 16:27:47
Messages: 821
Location: Bucuresti, Colentina, Inima Strazii
IP:
Offline

Salut,

Saptamana viitoare pot sa iti dau si eu o bucatica de GSP.
Iti las nr de telefon pe pm.

melcu
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2014 16:27:47
Messages: 821
Location: Bucuresti, Colentina, Inima Strazii
IP:
Offline

O idee buna ar fi sa completezi totusi profilul si deasemenea locatia !


O seara faina.
CIUPY
Junior member

Joined: 26/04/2014 10:30:16
Messages: 36
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Domnule ,@melcu ,o sa imi completez profilul.Multumesc de advsrtisment.
Multumesc mult colegului @alexiumihai ,care m-a ajutat cu niste corali.
Niro
Member

Joined: 02/09/2012 11:46:25
Messages: 237
Location: Bucuresti-Crangasi
IP:
Offline

Sunt si eu intersat de organ coral pipe. am lupat mai dem ult de la andy din constnta insa lam pierdut intre timp. Doresc sa cumpar!

https://www.youtube.com/watch?v=G15GdQEvOYw
florian.n
Member
[Avatar]

Joined: 08/05/2012 09:28:37
Messages: 252
Location: Constanta
IP:
Offline

salut, am eu ceva corali: http://acvariu.ro/forum/posts/list/40/28855.page#p299099
[Email]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Ai nevoie sa ne zici despre acvariu, ca sa ne dam seama daca esti pe drumul cel bun si nu omori coralii.
Vad ca ai deschis mai multe topicuri, majoritatea legate de vanzari / cumparari / donatii.

Scopul acestui forum este crearea unei comunitati, unde invatam din succese si esecuri, din experienta personala a altor membri. Acesti membri mai fac si schimburi.

Stim ca esti ocupat. Fa-ti timp.

Andrei

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
CIUPY
Junior member

Joined: 26/04/2014 10:30:16
Messages: 36
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ok o sa fac o prezentare a bazinului meu intr-un subiect nou.
Daca are cineva ciupercute sa dea,mi-ar fi de mare folos...nu am nici una
ErmoFerri
Membru de baza

Joined: 10/01/2003 14:09:34
Messages: 437
Location: Dr Taberei, Bucuresti RO
IP:
Offline

Am vazut niste ciuperci faine la coralis.

poti da o fuga sa vezi ce au

Acvarist amator de senzartii tari si stralucitoare

http://www.ermoferri.ro
[WWW]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Daca stiam ca merge si moka, nu mai bagam sute si mii de lei in vietuitoare..
Doar ca fapt divers: cand iti cumperi o masina de lux, asigura-te inainte ca ai cu ce sa platesti taxele, reviziile si intretinerea.
Fara suparare, dar pentru noi astia care am bagat bani frumosi in corali e frustrant un asemenea topic (ca sa nu mai zic de semnatura: ,,Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba").
Intelegem ca ai salariul mic, dar regula de bun simt spune ca trebuie sa te prezinti inainte, sa-ti prezinti acvariul si accesoriile lui, apoi sa deschizi un topic la donatii. De obicei, un topic la donatii se deschide cand ai ceva de oferit. Poate ca ti-ar oferi mai multa lume corali, daca ar vedea unde planuiesti sa ii tii.

Bafta

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
CIUPY
Junior member

Joined: 26/04/2014 10:30:16
Messages: 36
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Este ok...cat despre semnatura e doar ca sa fie acolo...superficiala,nu vreau sa imi fac neaparat publicitate.Asa cum am spus voi deschide un topic nou cu acvariul meu.Nu vreau sa supar pe nimeni.Nu am salariu...am 15 ani)).
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

CIUPY wrote:Este ok...cat despre semnatura e doar ca sa fie acolo...superficiala,nu vreau sa imi fac neaparat publicitate.Asa cum am spus voi deschide un topic nou cu acvariul meu.Nu vreau sa supar pe nimeni.Nu am salariu...am 15 ani)).

Nu ziceai ca ai salariu?
Eu stiam ca ai 37......

This message was edited 1 time. Last update was at 29/08/2015 16:06:59


My nano reef



[Email]
ErmoFerri
Membru de baza

Joined: 10/01/2003 14:09:34
Messages: 437
Location: Dr Taberei, Bucuresti RO
IP:
Offline

E ceva putred.. Poate ne lamureste cel ce i a donat

Daca ai 15 ani ma intreb cum de ai scris in primul post ca ai salariu si ca dai o. BERE!! Totodata ma intreb, daca ai 15 ani, de unde vei avea bani de sare, de restul echipamentelor, de fertilizare, bacterii si cate si mai cate??

In plus, ac peste un an postai pe for c a ti ai dacut acvariul marin... De atunci nu l ai populat cu nimic?? Ar fi cea mai lunga perioada de ciclare ...

Nu am nimic personal cu tine, dar ceva nu mi pusca bine ... Iar semnatura aia imi da de gandit, cum zicea si un "antevorbitor" ...

Acvarist amator de senzartii tari si stralucitoare

http://www.ermoferri.ro
[WWW]
alexiumihai
Membru de baza

Joined: 05/05/2012 17:02:42
Messages: 335
Location: Bucuresti Sector3 - Piata Ambrozie
IP:
Offline

Salutare.
Va asigur ca m-am întâlnit cu persoan? ?i chiar are 15 ani.
Goby
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/12/2014 14:23:50
Messages: 26
Location: Galati
IP:
Offline

va zic eu explicatia in 2 secunde:
e un pustan pus de taicasu sa ceara corali la mocangeala si o da in diverse: ba ca e incepator, ba ca nu i-a intrat alocatia etc.

cati deastia stiu....e plin....si nu ma refer de acvaristica ci de toate domeniile.

va dau un exemplu concret:
stiu un tip (il cunosteam printr-un prieten dar ceva sumar...din vedere mai mult), si intr-o zi acest tip se baga in seama cu mine gen:
- Am vazut ca ai acvariu...si eu as vrea sa-mi fac unul....n-ai putea sa ma ajuti si pe mine daca ai vreun acvariu gol pe acasa, un filtru ceva....acolo ca sunt si eu la inceput....
- Eu imediat vazandu-l mai amarat asa am sarit sa-l ajut si i-am dat acvariu, filtru tot. evident nu ma asteptam la bani in schimb si nici el nu s-a oferit sa faca cinste....

trec cateva luni, tipu isi face acvariu, il populeaza, evident ca nu m-a mai sunat de atunci nici macar sa ma salute sau sa ma invite la o bere sa-i vad acvariul..... si aflu de la prietenu asta al meu ca defapt tipul e patron la o firma foarte mare si ca are bani garla....
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Goby wrote:va zic eu explicatia in 2 secunde:
e un pustan pus de taicasu sa ceara corali la mocangeala si o da in diverse: ba ca e incepator, ba ca nu i-a intrat alocatia etc.

cati deastia stiu....e plin....si nu ma refer de acvaristica ci de toate domeniile.

va dau un exemplu concret:
stiu un tip (il cunosteam printr-un prieten dar ceva sumar...din vedere mai mult), si intr-o zi acest tip se baga in seama cu mine gen:
- Am vazut ca ai acvariu...si eu as vrea sa-mi fac unul....n-ai putea sa ma ajuti si pe mine daca ai vreun acvariu gol pe acasa, un filtru ceva....acolo ca sunt si eu la inceput....
- Eu imediat vazandu-l mai amarat asa am sarit sa-l ajut si i-am dat acvariu, filtru tot. evident nu ma asteptam la bani in schimb si nici el nu s-a oferit sa faca cinste....

trec cateva luni, tipu isi face acvariu, il populeaza, evident ca nu m-a mai sunat de atunci nici macar sa ma salute sau sa ma invite la o bere sa-i vad acvariul..... si aflu de la prietenu asta al meu ca defapt
tipul e patron la o firma foarte mare si ca are bani garla....

Pe celalalt forum vindea diverse chiestii printre care si corali, deci e tactica......
Eu chiar am aproape 15 ani....
Am vb cu el pe watts up mai demult si zicea ca are un acvariu de 25 litri la care nu are nici lampa, desi pe celalalt forum am vazut ca avea acvarii mai multe, vindea diverse solutii (suplimente ca, mg, scazut po4....).

This message was edited 1 time. Last update was at 29/08/2015 20:13:06


My nano reef



[Email]
sonic11
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 09/02/2015 23:20:20
Messages: 413
Location: In apropiere de Targoviste
IP:
Offline

Daca se dovedeste a fi adevarat..... este chiar urat din partea ta
ErmoFerri
Membru de baza

Joined: 10/01/2003 14:09:34
Messages: 437
Location: Dr Taberei, Bucuresti RO
IP:
Offline

Blue are dreptate... iata aici postarea lui de pe un alt forum, al carui nume nu stiu daca e bine sa il dau.. insa eu l-am gasit dand o simpla cautare pe google dupa idul lui de yahoo messenger si asta a fost rezultatul cautarii..

https://www.google.ro/webhp?sourceid=chrome-instant&rlz=1C1CHWL_enRO655RO655&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=dragomiralexandrovici100

Iar pe un forum vindea o lista impresionanta de pesti si vietati pe care aparent le aduce din alta parte.. si nu cred ca un pusti de 15 ani e capabil sa faca importuri.. asa ca mi se pare foarte plauzibil ce spuneti voi cu tepele....


probabil ca peste jumatate din noi suntem incepatoeri in domeniul marin, dar mi se pare trist si patetic sa te folosesti de copii, ai tasi chiar, ca sa capeti donatii...

dezamagitor....

Acvarist amator de senzartii tari si stralucitoare

http://www.ermoferri.ro
[WWW]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

ErmoFerri wrote:Blue are dreptate... iata aici postarea lui de pe un alt forum, al carui nume nu stiu daca e bine sa il dau.. insa eu l-am gasit dand o simpla cautare pe google dupa idul lui de yahoo messenger si asta a fost rezultatul cautarii..

https://www.google.ro/webhp?sourceid=chrome-instant&rlz=1C1CHWL_enRO655RO655&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=dragomiralexandrovici100

Iar pe un forum vindea o lista impresionanta de pesti si vietati pe care aparent le aduce din alta parte.. si nu cred ca un pusti de 15 ani e capabil sa faca importuri.. asa ca mi se pare foarte plauzibil ce spuneti voi cu tepele....


probabil ca peste jumatate din noi suntem incepatoeri in domeniul marin, dar mi se pare trist si patetic sa te folosesti de copii, ai tasi chiar, ca sa capeti donatii...

dezamagitor....

Da, si daca nu avea corali in acvariu de ce ar fi avut atatea substente?
Eu as fi capabil daca as avea bani si nevoie de ele sa fac maine import de produse, dar dupa cum povesteste nu ar fi avut nevoie de ele.....
[Thumb - image.jpg]


My nano reef



[Email]
 
Forum Index » Bursa marina
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com