[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Depunere clovni  XML
Forum Index » Discutii generale
Author Message
alexiumihai
Membru de baza

Joined: 05/05/2012 17:02:42
Messages: 335
Location: Bucuresti Sector3 - Piata Ambrozie
IP:
Offline

Salutare,

Mi-au depus clovni a doua oara, prima nu am facut nimic, iar acum cred ca sunt in ziua 4.
Drept urmare, as si interesat ca la urmatoarea depunere sa incerc sa ii cresc.
Dar pentru asta cer ajutor sub forma de informatii (eventual cultura de start) de la cei cu experienta in cresterea lor.
M-am documentat putin, legat de pui: loc special, hrana vie etc.
Cele mai multe intrebari le am legate de hrana vie si anume de plankton si rotiferi,
Pentru ca pe la noi se gasesc greu cele necesare, cred ca o sa comand de pe afara si anume :
http://www.shop-meeresaquaristik.de/Breeding-Hatcheries/Planktonic-organisms/Phytoplankton-fertilizer/Grotech-PhytoFood-500-mL::1546.html

Din documentatia facuta, am pus cap la cap:
- loc crestere plankton, rotiferi = sticle pet 2L
- lumina = bec economic
- miscare = pompa aer


Intrebariel vin acum:
- ce produse de start recomandati (din experienta), sau daca cineva din Bucuresti are culturi si se poate lipsi de ceva pentru startul culturii mele.
- ce alte elemente imi mai trebuiesc: mancare plankton (de care/de la ce firma)
- este suficient decat plankton si rotiferi ca mancare pentru pesti.

Credeti ca are rost sa imi bat capul cu ducerea la bun sfarsit aceasta initiativa (din experienta voastra, este dificil).

Astept sugestii si idei.

Daca se poate, acest post il putem face si sticky, ex Ce iti trebuie pentru cresterea puilor de clovn.

Multumesc.

This message was edited 2 times. Last update was at 25/08/2015 16:08:09

ionut_dt
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/12/2010 11:54:20
Messages: 940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Clovnii mei depun non-stop. Au grija de icre, dar, cand eclozeaza se intrerupe ...firul. Nema papa adecvata

O intrebare am si eu: pt o inmultire reusita , perechea de clovni, trebuie pusa intr-un acvariu separat???

Ionut Dumitrascu
alexiumihai
Membru de baza

Joined: 05/05/2012 17:02:42
Messages: 335
Location: Bucuresti Sector3 - Piata Ambrozie
IP:
Offline

Salutare,

Am gasit ceva informatii foarte bune pentru baza teoretica:
http://www.exoticaquacultureaustralia.com/pages/how-to-breed-clownfish
http://www.fellsman.se/akvarium/raising_clownfish.pdf
http://www.breedclownfish.com/


Asadar plecam de la premiza ca avem acvariu marin si pesti din categoria clownfish care depun regulat.

Ce ne trebuie pentru a incerca sa crestem pui.
1. O buna documentare a ceea ce trebuie sa se intample ci ce actiuni trebuiesc luate la momentele de timp.
2. Rabdare
3. Bazin pentru crestere pui
4. Hrana vie pentru pui

Sa detaliem un pic partea hardware a acestui proiect.

1. Bazin crestere pui.
Din informatii reiese ca un bazin de 20-30L este suficient.
Presupunem ca clovni depun frecvent si daca am plecat pe acest drum (de crestere pui) vom vrea ca si seriile urmatoare sa reusim sa le crestem.
Asa ca va mai fi nevoie de inca un bazin pentru seria urmatoare.
Intrebare: Dupa cat timp se pot condensa pui din diferitele serii.
Presupun ca dupa ce vor manca fulgi, adica dupa 3 saptamani.
Tot din cele citite reiese ca in primele 5 zile, bazinul sa aibe laturile acoperite cu un material negru gen sac de gunoi, asta pentru a evita reflexia puilor in geam.
Ne mai trebuie:
- lumina, nu foarte puternica, nici prea slaba - ideal ar fi ceva dimabil.
- incalzitor, termometru - fiind vara nu va fi nevoie de incalzitor
- pompa aer, pentru miscare/oxigenare apa - ea se poate folosi si la cresterea hranei - daca le ti la un loc pe toate

2. Hrana pentru pui.

In acel PDF, la sfarsit este un tabel cu ce mananca pui in diferite stagii.
Asadar:
1. plankton - hrana pentru rotiferi
2. rotiferi - hrana pentru pui
3. brine shrimp - presupun ca este artemie - hrana pentru pui
4. fulgi - hrana pentru pui

Partea hardware:
Se recomanda sa ai mai multe culturi.
Folosim sticle pet de 2L.
Vor fi necesare minim 6 sticle - 2xplankton, 2x rotiferi, 2x artemie(+2 pentru suportul sticlei)
Pompa de aer, furtun, robineti, splitere.

Culturi de start pentru plankton, rotiferi si oua de artemie.
Sare, refractometru, apa (presupun ca de osmoza).

Cam atat pentru acum, mai detaliem.

Daca am gresit cu ceva, sau trebuie adaugat ceva, sunteti bineveniti sa va impartasiti ideile.

Multumesc.
alexiumihai
Membru de baza

Joined: 05/05/2012 17:02:42
Messages: 335
Location: Bucuresti Sector3 - Piata Ambrozie
IP:
Offline

Salutare,

Chiar nu vrea sa ma ajute si pe mine nimeni legat de depunere clovni, plankton, rotiferi.

Macar o sugestie ceva, sau ceva "bete in roate".
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nea' Mihai, pune mana si suna-l pe mosu... el a inmultit clowni, cu rotiferi si tot tacamu'.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Stiu ca topicul acesta este vechi, dar am gasit un video care ilustreaza foarte bine etapele si eforturile necesare.


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Nu trebuie neaparat bazin separat, se poate face si o cusca in bazinul mare(din plasa sufficient de deasa incat alevinii sa nu poata evada) asa ai scapat de grija schimburilor(apa in bazinul de crestere trebuie des schimbata si monitorizata), mai ramai cu igiena si hrana

This message was edited 1 time. Last update was at 11/08/2017 16:02:04

[Email]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Daca ai experienta personala cu metoda in display, sau stii pe cineva la care a mers, eu vreau sa aud mai multe.

Mi se pare dificil sa tii bolile departe, mai ales cele bacteriene si parazitare.
Apoi, nu poti folosi green water method - metoda consacrata.
Isopozii pot ataca si manca larvele, iar ei reusesc de obicei sa se strecoare oriunde.
Iar curentul de apa va fi prea puternic ca sa lase larvele sa vaneze planctonul.

Eu daca m-as complica cu toate culturile se phyto si zooplankton necesare, as face un acvariu larval separat, ca nu-i bai si mare deranj in plus.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Metoda e descrisa si recomandata(printre altele) de Joyce D. Wilkerson in cartea ei despre clownfish, femeia era in furnizor puternic de pesti arlechin pe piata americana, la partea cu puterea curentului aceasta e oricum mult diminuata de desimea plasei
[Email]
 
Forum Index » Discutii generale
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com