[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu marin fish only  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Author Message
dan_florin
Membru de baza

Joined: 22/10/2011 11:04:15
Messages: 381
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Buna seara!
Cateva intrebari de"10 puncte"din partea unui om inca nefamiliarizat cu acvaristica marina:
1. Cat de importanta e lumina la un astfel de acvariu?
2. In lipsa plantelor specifice acvariilor dulcicole, o temperatura de culoare sub 10.000k, favorizeaza aparitia algelor, chiar in conditiile unei filtrari foarte bune? Daca da, o lumina cu spectru spre albastru (10.000-20.000), e un must-have?
Multumesc anticipat!






[Email] [Yahoo!]
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

dan_florin wrote:Buna seara!
Cateva intrebari de"10 puncte"din partea unui om inca nefamiliarizat cu acvaristica marina:
1. Cat de importanta e lumina la un astfel de acvariu?

Nu prea are importanta.Ca sa-ti faci o idee,eu am un neon de 80W pe un bazin de 500L.Pestii nu au nici o treaba,din punctul asta de vedere.

dan_florin wrote:2. In lipsa plantelor specifice acvariilor dulcicole, o temperatura de culoare sub 10.000k, favorizeaza aparitia algelor, chiar in conditiile unei filtrari foarte bune? Daca da, o lumina cu spectru spre albastru (10.000-20.000), e un must-have?
Multumesc anticipat!

Da,favorizeaza aparitia lor.Daca vei reusi sa ai o filtrare foarte buna,care sa-ti tina foarte jos nutrientii,s-ar putea sa nu faci alge. Iti va fi greu insa sa faci acest lucru la un fish-only,cu o gramada de pesti in bazin si hrana pe masura
Lumina cu spectru spre albastru nu e un must-have la fish-only,insa il face sa arate a acvariu marin. Poti sa pui ce becuri vrei tu,atat timp cat tie iti place.








Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
dan_florin
Membru de baza

Joined: 22/10/2011 11:04:15
Messages: 381
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Multumesc CristiC. Hmmmm......deci asa sta treaba cu lumina. Stiu ca lumina albastra da bine la un acvariu marin, dar aveam in plan sa cumpar un acvariu"de-a gata"cum s-ar spune, sticla ultraclara, capac si iluminare cu leduri daylight de mica putere. Mai are si ceva leduri albastre pentru moonlight, dar lumina care domina e cea alba de care am amintit. O sa ma orientez spre un acvariu facut la comanda cu lumina adecvata si tot restul. Multumesc inca o data!
[Email] [Yahoo!]
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

de cati litri vrei sa-ti faci bazinul ? daca nu il vrei foarte mare eu ti-as recomanda un red sea reefmax 250 cu stand tot....gasesti tu pe net.
avantajul este ca nu mai ai bataie de cap cu confectionarea lui la comanda si poti oricand sa treci si pe corali in cazul in care te-ai plictisit de pesti....

daca doresti in schimb un acvariu mai mare, cel mai bine e sa iti faci la comanda.

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
dan_florin
Membru de baza

Joined: 22/10/2011 11:04:15
Messages: 381
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Cred ca as dormi pe pres daca as cumpara acel acavariu. Lasand insa gluma la o parte, momentan nu mi-l pot permite si ar mai fi si problema spatiului, spatiu care a devenit tot mai restrans odata cu cresterea copilului. Eu ma gandisem initial la un acvariu pana-n 80 litri, doar cu pesti si eventual piatra vie pentru o filtrare mai eficienta. Asadar, mai mare, in nici un caz! Oricum, merci de sfat!

PS: faci o treaba minunata cu acvariile tale, la fel ca multi alti colegi de pe acest forum, dar pe tine te-am urmarit si in perioada cand avea-i ciclide aficane, chiar daca pentru putin timp.
[Email] [Yahoo!]
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

dan_florin wrote:Cred ca as dormi pe pres daca as cumpara acel acavariu. Lasand insa gluma la o parte, momentan nu mi-l pot permite si ar mai fi si problema spatiului, spatiu care a devenit tot mai restrans odata cu cresterea copilului. Eu ma gandisem initial la un acvariu pana-n 80 litri, doar cu pesti si eventual piatra vie pentru o filtrare mai eficienta. Asadar, mai mare, in nici un caz! Oricum, merci de sfat!

PS: faci o treaba minunata cu acvariile tale, la fel ca multi alti colegi de pe acest forum, dar pe tine te-am urmarit si in perioada cand avea-i ciclide aficane, chiar daca pentru putin timp.


Multumesc mult ! da ! vremurile de glorie cand aveam ciclide africane......tare mult mi-a placut perioada aia....si m-am despartit greu de ei..... nu credeam ca cineva chiar m-a urmarit sau isi aminteste ceva din perioada aia.
Un mic reminder...pentru colegi: cam asa arata acvariul despre care ne zice dan_florin
image image image
image image

This message was edited 1 time. Last update was at 12/12/2015 20:17:43


My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

In alta ordine de idei.....acum ca am inteles cam ce vrei de la acvaristica marina eu vad proiectul tau in felul urmator:


Un acvariul din sticla normala de 8mm - 60x40x35 - 84 litri
Lumina - as baga un 2x24W T5 HO ATI coral plus + ATI blue plus
Filtrare as face in spate cateva camere de sticla
http://www.meerwasserforum.com/index.php?page=Attachment&attachmentID=56457&h=fe75dc8020e21591882786844295ff451b0f2323&thumbnail=1

daca te descurci la categoria DIY poti sa iti confectionezi un sistem de iluminat pe led fara pretentii.
skimmer (cauti ceva la mana a2a sa te ajunga mai ieftin - un hydor sau un aqua medic ceva) - e foarte important skimmerul
2-3 litri de matrix seachem
pompa de recirculare un eheim 1000l/ora sau ceva mai ieftinut un aqua zonic sumo 1 cu ax ceramic
o pompa de curenti - ceva sun sun pe magnet de vreo 2500l/ora ar fi cea mai accesibila


ca si pesti o sa poti baga urmatoarele specii....dar incearca totusi sa nu il aglomerezi:
clowni (oceallaris de preferabil deoarece sunt specii de talie mica)
firefish (ai grija totusi ca sar)
watchman goby
blenny
damselfish
si tot ce mai gasesti de talie mica

succes !

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
mugurel
Senior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 14:48:53
Messages: 1300
Location: IASI
IP:
Offline

elven wrote:


ca si pesti o sa poti baga urmatoarele specii....dar incearca totusi sa nu il aglomerezi:
clowni (oceallaris de preferabil deoarece sunt specii de talie mica)
firefish (ai grija totusi ca sar)
watchman goby
blenny
damselfish
si tot ce mai gasesti de talie mica

succes !


+1, doar ca un peste mancator de alge este must have intr-un fishonly, daca nu incape un chirurg, ia in calcul macar un salarias sau banded goby..., bicolor blenny si verisorii lui nu sunt chiar eficienti...

Nici frumos pâna la douazeci de ani, nici cuminte pâna la treizeci si nici macar bogat pâna la patruzeci nu m-am facut. Dar si sarac asa ca anul acesta, ca în anul trecut si ca de când sunt, niciodata n-am fost…(Ion Creanga).
[WWW]
dan_florin
Membru de baza

Joined: 22/10/2011 11:04:15
Messages: 381
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Va multumesc amandurora (eleven & mugurel) pentru sfaturi, dar intre timp situatia s-a schimbat in ceea ce priveste acvariul pe care vreau sa-l fac. Va marturisesc ca-mi plac pestii mai mult decat coralii, dar am luat decizia sa achizitionez un acvariu mai mic, pentru a creste o mana de corali nepretentiosi si un Ocellaris (flebetea sotiei). . Cand am avut ciclide africane, sotia mi-a imputat mereu lipsa plantelor . Degeaba m-am straduit eu sa-i explic ca"verdeata"nu se pupa cu africanii, ea o tinea pe a ei"fara plante arata prea gol". Ca sa nu mai ajung in aceasi situatie, mi-am zis sa tin cont si de dorinta ei, sa incropesc un acvariu mai micut cu"plante" . Nefiind expert in ale marinelor, am vrut sa nu ma intind prea mult, astfel acest acvariu se vrea a fi un compromis pana la urma. Intre timp am apelat la Aure (aurecj), care s-a oferit sa ma ajute cu cele trebuincioase startarii unui astfel de acvariu, caruia trebuie sa-i multumesc si pe aceasta cale.
Multumesc mult pentru sfaturi si ramane sa va tin la curent cu evolutia acestui acvariu.

This message was edited 1 time. Last update was at 13/12/2015 21:02:42

[Email] [Yahoo!]
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

salarias fasciatus e foarte harnic dar cam maricel si uratel.....

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
dan_florin
Membru de baza

Joined: 22/10/2011 11:04:15
Messages: 381
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Ca sa nu mai deschid topic nou...Am"rasfoit"zilele acestea topicuri ale colegilor cu startarea unui acvariu marin. Ce n-am inteles eu insa, e faptul ca parerile sunt impartite in ceea ce priveste folosirea din start a mediului antiphos si a carbunelui activ. Functie de ce anume trebuie luate in considerare aceste medii de la inceput? Unii colegi sunt de parere ca pana acvariul nu se cicleaza, folosirea acestor medii e o risipa, altii spun ca din contra, acvariul se stabilizeaza mai usor prin eliminarea timpurie a fosfatilor. In concluzie: "eu cu cine votez?"
[Email] [Yahoo!]
bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

parerea mea e sa ai un mediu antiphos de la inceput , de ce sa lasi algele sa apara si dupaia sa te chinui sa scapi de ele cand poti sta linistit
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

gandeste-te asa:
1) cand bazinul e proaspat = apa proaspata ....singura sursa de poluare este piatra vie daca a suferit pierderi de vietuitoare de pe ea in timpul transportului si au intrat in descompunere. Daca folosesti piatra uscata la fel o sa fie ceva poluare in sensul organic.

2) in perioada de ciclare nu prea se ilumineaza bazinul deci nu prea vor avea ce alge sa ti se dezvolte
3) nu prea ai de ce sa purifici apa in conditiile in care nu ai pesti si corali....

eu zic ca este ok sa eviti folosirea carbunilor si al mediilor absorbante de fosfat

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
dan_florin
Membru de baza

Joined: 22/10/2011 11:04:15
Messages: 381
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Merci, Andi! Problema e ca eu am trecut de faza de ciclare deja, acum ma lupt cu algele si nu stiu momentan cum sa le vin de hac mai repede. Am si ceva corali, putini, e adevarat, dar nu-i pot priva de lumina, deci mai pot jongla doar cu intensitatea si orele de functionare a lampii. Mi s-au depus alge pe substart, dar nu ciano, inafara de aspirat, ce killer pot baga pentru ele?

PS: o sa deschid un jurnal cat de curand, nu de alta, dar sunt multi colegi care m-au influentat in decizia de a incepe acest proiect si le sunt dator macar cu niste poze.
[Email] [Yahoo!]
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

terminatorul suprem de alge pe nisip este guvidele rascolitor de nisip (sand goby) din specia: muralis, puellaris, strigata, sexguttata.
cel mai eficient in opinia mea e muralis. iti garantez ca daca bagi unul o sa ai nisipul perla tot timpul. indiferent de cate alge ai in restul bazinului.

in ceea ce priveste pietrele si fundalul am o veste proasta....nu prea sunt solutii. multi zic ca salarias fasciatus este eficient insa pe mine nu m-a dat pe spate.

foxface este singurul peste care chiar face treaba in privinta algelor insa numai in cazul macro: bubble algae, si unele specii gen caleurpa si unele filamentoase.

cel mai bine pt limitarea algelor dozezi cu atentie nopox + schimbi materialul antiphos (eu recomand phosguard, restul nu mi se par asa eficiente) + eviti sa expui acvariul la lumina naturala.....

chiar si cu toate recomandarile astea poti da gres daca acvariul nu si-a gasit inca acel echilibru. spre surprinderea mea sunt acvarii care nu au multe metode de combatere al algelor si totusi merg perfect fara a dezvolta alge.

spor la treaba !

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com