[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Blue dolphin cu probleme!  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
ClauM
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/02/2013 11:18:33
Messages: 90
Location: Oradea
IP:
Offline

Salutare tuturor

Dragi colegi, ma vad nevoit sa trec si eu pe la aceasta rubrica, cu rugamintea de a ma ajuta intr-un fel sau altul cu un sfat, mai ales cei care detin aceasta specie de blue dolphin!
Am un mascul de vreo 15 cm pe care l-am cumparat recent impreuna cu o femela putin mai mica sub forma de "pereche", mentionez ca la cumparare am observat o pata de marimea unui solz de culoare roz pe el dar am ignorat-o crezand ca o are de la ceilalti colocatari din cauza vreunei lupte de teritoriu, fiind impreuna cu cativa venustusi dintre care doi maturi, de fapt pereche cu progeniturile lor mai bine zis, toti intr-un bazin de 160 L, bun, odata adusi acasa i-am pus intr-un bazin de carantina de 60 L la o temperatura de 26 grade, filtru bolborositor, lumina 30w.
De mancat mananca bine dar parca bubita a inceput sa se umfle si l-am observat ca se si freaca cu operculii de fundul bazinului, acesta fiind steril, momentan nu i-am facut nici un fel de tratament ca am zis sa ma consult cu voi in prima faza, astept asadar parerile si sugestiile voastre concrete, multumesc anticipat!
Cu stima
Claudiu
image

This message was edited 4 times. Last update was at 08/12/2015 15:17:16

elis
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/04/2014 01:39:53
Messages: 683
Location: Bucuresti-Titan
IP:
Offline

Salut ! O poza ar fi foarte buna ,ca sa vedem ce boala poate avea .

Reusitele si esecurile unui om, sunt rezultatul direct al gandurilor sale !
ClauM
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/02/2013 11:18:33
Messages: 90
Location: Oradea
IP:
Offline

Am incercat si prima data dar n-am reusit, daca va ajuta cu ceva urc si un video!
[Thumb - IMG_3031.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 08/12/2015 16:51:11

ClauM
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/02/2013 11:18:33
Messages: 90
Location: Oradea
IP:
Offline

ClauM
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/02/2013 11:18:33
Messages: 90
Location: Oradea
IP:
Offline

Astazi m-au facut fericit cu o depunere, imediat ce si-au terminat treaba i-am despartit, despre "semnul rosu" al masculului nu pot sa zic decat ca am incercat sa ma documentez din sectiunea boli si tratamente dar n-am gasit mare lucru, se pare ca e nesemnificativ, totusi o sa mai insist, dupa separare i-am facut o baie cu sare si ma gandesc sa-l ung cu niste albastru de metil, dar cred ca mai simplu ar fi sa-i pun in bazin direct!
ClauM
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/02/2013 11:18:33
Messages: 90
Location: Oradea
IP:
Offline

Stiu ca este neinteresanta problema dar perseverez, semnul acela rosu chiar nu l-a intalnit nimeni la ciclide!?
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Aia e o infectie bacteriana, greu de spus cu ce germen... e ca si cum ai avea un furuncul.
Pe vremuri, se scotea pestele afara din apa si se aplica unguent d-ala "de ochi" (kanamicina)... de la farmacie.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
ClauM
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/02/2013 11:18:33
Messages: 90
Location: Oradea
IP:
Offline

Nu pare afectat de acel furuncul, dar nu ma lasa constinta sa-l las asa, ca mie drag de el, mai ales ca e tatic cu acte in regula
ClauM
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/02/2013 11:18:33
Messages: 90
Location: Oradea
IP:
Offline

Salutare tuturor
Redeschid topicul cu precizarea ca delfinul si-a revenit insa acum am alta dilema legata de femela deoarece pe 22 face doua saptamani de cand tine puii in gusa si nu prea stiu procedurile cu exactitate, o mai las, o usurez de ei, ce sa le dau dupa, am cautat ceva informatii pe google dar in zadar, nimic concret, un jurnal de reproducere, nu stiu de ce am senzatia ca acesti delfini nu sunt prea apeciati la noi sau in general, la fel am patit si cu frontosa!
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

Salutari!
Mananca orice hrana maruntita suficient, mergi la magazin si cere hrana 0, este buna sa ii aduci la 2 cm cu ea !
Ps: Stiu de la cineva ca in Oradea la retea ph-ul este 5, daca este asa, puii care au iesit sunt putini la numar, orice african care nu are ph macar 7 si vine din marile lacuri creste urat si chinuit mai rau decat in spatiu mic!
ClauM
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/02/2013 11:18:33
Messages: 90
Location: Oradea
IP:
Offline

nici cu osmozorul nu cred ca am scos vreodata valoarea asta, cat despre hrana puietului eu ma gandeam sa le fac naupli de artemia sau grindal, dar nu sunt in clar cu sacul lor vitelin cat timp se hranesc din el si cand sa le dau eu de haleala!?
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

La osmozor ph-ul trebuie sa fie 7 sau 7.5 . 48 ore cam asa consuma sacul.
ClauM
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/02/2013 11:18:33
Messages: 90
Location: Oradea
IP:
Offline

smilie
Cum reacu... faci misto de mine, trebuia sa fie morti de mult, prietene, tu ai chef de glume!?
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

ClauM wrote: smilie
Cum reacu... faci misto de mine, trebuia sa fie morti de mult, prietene, tu ai chef de glume!?


) Masoara-l pentru orice eventualitate, africanii nu mor asa usor ca discusii in apa dura, ei in apa moale incearca sa se adapteze, dar doar incearca mai mult. Nu stiu, nu sunt din oradea si extreme exista, eu am ph 9 la mine acasa,deci...Prin Bucuresti,sector 3 acum 2 ani ph-ul era 6. Asa a spus omu'ca a facut 2 teste, stabil la 5, a lasat si apa la declorinat, a testat si din acvariu, test in garantie, asa a spus, asa spun si eu, nu te supara pe mine...

This message was edited 1 time. Last update was at 20/12/2015 22:21:40

ClauM
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/02/2013 11:18:33
Messages: 90
Location: Oradea
IP:
Offline

Se poate inchide, multumesc de gazduire si sarbatori fericite tuturor!
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com