[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Razboi intre masculii de xifo  XML
Forum Index » Vivipari
Author Message
cyborg
Member
[Avatar]

Joined: 12/03/2005 01:00:50
Messages: 164
Location: Bucuresti, Dristor
IP:
Offline

Dupa indelungi cautari am gasit xifo rosu cu negru, lirati si voalati. Dupa cele premergatoare introducerii in acvariu (24 de ore carantina, observatie, etc. ) au ajuns alaturi de ceilalti. Acum nu stiu de ce a inceput razboiul. Sunt 4 masculi (3 care se fugaresc rau, 1 mai mititel) si 5 femele. Cred ca nu se bat pentru ele. Culmea, ca predominant se fugaresc cei care deja erau in bazin, nu astia noi. Unde am gresit? Sunt prea putine femele? Alea nu se fugaresc...inca. Am acvariu de 60 de litri, si 11 pestisori (9 xifo + 2 cory), banuiuesc ca au destul loc. Orice indiciu e bine venit.

Nature is definetly natural.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

cyborg wrote:Unde am gresit?
Probabil ca n-ai gresit. Asa fac masculii de xipho. Uneori se cumintesc, alteori cel slab moare de epuizare.
cyborg wrote:Am acvariu de 60 de litri, si 11 pestisori (9 xifo + 2 cory)
Problema e ca acvariul e mic si cel care pierde n-are unde se ascunde. De cite ori vine la mincare, este fugarit se catre "sef". Daca nu le trece chefu' de bataie, cred ca va trebui sa renunti la careva.

P.S. Acvariu' e cam aglomerat pentru gustu' meu.

Poze: smilie ... Poze cu plante
cyborg
Member
[Avatar]

Joined: 12/03/2005 01:00:50
Messages: 164
Location: Bucuresti, Dristor
IP:
Offline

MARELE ALB wrote:Problema e ca acvariul e mic si cel care pierde n-are unde se ascunde. De cite ori vine la mincare, este fugarit se catre "sef".


De ascuns are unde, si chiar se ascund, acvariul meu e super-plantat, si destul de des. Iar culmea e ca la mancare nu se cearta nimeni, ba chiar trec unii pe langa altii in asteptarea tubilor. Tot taraboiul se intampla cam la jumate de ora dupa aceea. In plus de asta, nu exista un sef, in sensul ca unul sa bata pe ceilalti...pur si simplu se fugaresc "aleator"

Nature is definetly natural.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

cyborg wrote: Sunt prea putine femele? .

Eu cred ca sunt prea multi masculi. Si unde mai pui ca xifo sunt bataiosi din fire...
cyborg
Member
[Avatar]

Joined: 12/03/2005 01:00:50
Messages: 164
Location: Bucuresti, Dristor
IP:
Offline

Dolly wrote:
Eu cred ca sunt prea multi masculi.


Pai care ar trebuie sa fie proportia M/F in "conditii normale"?

Nature is definetly natural.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
MollyBalon
Member
[Avatar]

Joined: 12/12/2001 02:00:00
Messages: 206
Location: Suedia
IP:
Offline

Cel mai sigur e sa fie un mascul la oricate femele. Eu tin xifo de ani de zile si intotdeauna am avut probleme daca am avut mai mult de un mascul (aproape niciodata insa cu molly, de exemplu). Ceea ce se intampla din pacate si acum, desi au crescut impreuna iar bazinul e mare si bine plantat. Eu pastrez masculul cel mai iubaretz.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

cyborg wrote:
MARELE ALB wrote:Problema e ca acvariul e mic si cel care pierde n-are unde se ascunde. De cite ori vine la mincare, este fugarit se catre "sef".


nu exista un sef, in sensul ca unul sa bata pe ceilalti...pur si simplu se fugaresc "aleator"
In cazu' asta nu mi se pare prea bubonica situatia. Urmareste-i atent si daca apar probleme ia masuri.
Oricum ar fi, tot mi se par prea multi.

Poze: smilie ... Poze cu plante
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

MollyBalon wrote:Cel mai sigur e sa fie un mascul la oricate femele. Eu tin xifo de ani de zile si intotdeauna am avut probleme daca am avut mai mult de un mascul (aproape niciodata insa cu molly, de exemplu). Ceea ce se intampla din pacate si acum, desi au crescut impreuna iar bazinul e mare si bine plantat. Eu pastrez masculul cel mai iubaretz.

La masculii de xipho se creaza in mod clar o ierarhizare. Cel mai puternic ii fugareste pe toti, al doilea pe cei mai slabi ca el, etc. La molly asa ceva nu se intampla. Acelasi lucru(ierarhizare) o sa mai vezi la velifera. Cel mai bine e sa pastrezi masculul cel mai puternic si sa-i donezi pe ceilalti sau sa mai pui vreo 3-4 masculi astfel incat sa fie suficient de multi ca sa apara disiparea agresivitatii.

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
StarXi
Member

Joined: 24/12/2005 01:04:09
Messages: 107
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Em am 2 mascul unu mic si unu mare (cam dublu). Ala mic il alerga pe ala mare de ii sar "fulgii" mai exact solzii.

Galeria foto completa.
Galeria locala.
[WWW] [Yahoo!]
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

StarXi wrote:Em am 2 mascul unu mic si unu mare (cam dublu). Ala mic il alerga pe ala mare de ii sar "fulgii" mai exact solzii.

Inseamna ca cel mic e cel mai puternic. Nu neaparat cel mai mare e si cel mai puternic. Eu am cam 110kg. dar poti sa fii sigur ca n-am nici un chef sa ma bat cu Leonard DOROFTEI.

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
StarXi
Member

Joined: 24/12/2005 01:04:09
Messages: 107
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da asa este, la pesti cred ca este vorba doar de "intimidare". Cea mai buna aparare este atacul. Ca doar nu a tras de fiare ala micu'.

Galeria foto completa.
Galeria locala.
[WWW] [Yahoo!]
The animal
Junior member

Joined: 17/03/2006 16:26:48
Messages: 36
Location: Constanta,Navodari
IP:
Offline

cyborg eu am 6 femele si 1 mascul ca si MollyBalon l-am pastrat pe cel mai iubaret! ,ca altfel era razboi
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

The animal wrote:cyborg eu am 6 femele si 1 mascul ca si MollyBalon l-am pastrat pe cel mai iubaret! ,ca altfel era razboi

Si iubesti ce mai precis- raboiul sau xipho ?

Cind aveam eu vivipari, aveam si guppy printre ei 2 - xipho o frumusete...nu pot sa-ti descriu lininistea si calmul bazinulul, care nu cred ca avea mai mult 50l...iar masculii de xipho erau cei mai mari din bazin....era ceva de vis...si habar nu aveam pe vremea copilariei mele ca se mai caftesc, asa, prieteneste.
The animal
Junior member

Joined: 17/03/2006 16:26:48
Messages: 36
Location: Constanta,Navodari
IP:
Offline

Xipho iubesc ,nu razboiul
The animal
Junior member

Joined: 17/03/2006 16:26:48
Messages: 36
Location: Constanta,Navodari
IP:
Offline

Pai au personalitati diferite unii se bat altii traiesc in armonie
Gepeto
Member
[Avatar]

Joined: 14/10/2004 15:55:17
Messages: 138
Location: United States of Europe
IP:
Offline

Intimidare, neintimidare, dragoste sau ura, problema e ca nu se plac masculii de xifo...
- Am avut mari probleme cu 2 masculi de xifo, erau intr-o permanenta rafuiala; a trebuit sa-i pun in acvarii separate.
- Cand au crescut puii de xifo, tatal si-a luat la rost micutzii masculi si stateau acestia ascunsi printre plante. A trebuit sa scap rapid de ei.

Stresul poate cauza decesul!!
Este pacat sa ne batem joc de ei... smilie
Mai bine ii vindem sau donam decat sa-i lasam sa se omoare intre ei...

Salut Prieteni
 
Forum Index » Vivipari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com