[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
acvariu carasi  XML
Forum Index » Cyprinidae
Author Message
mariusica
Junior member

Joined: 07/02/2006 19:05:47
Messages: 37
Location: Bucuresti - Pantelimon
IP:
Offline

Am un prieten care e cam nou in acvaristica si s-a gandit sa inceapa cu , carasii(i-am spus ca sunt greu de crescut dar n-a vrut sa ma asculte si n-am avut cum sa ma opun)
S-a gandit ca nu face nici un pas pana nu cere ajutorul unor "batrani" in acvaristica sau cei care cresc carasi.
Are la dispozitie :
-acvariu de 115l (in care va pune vreo 8 carasei)
-pompa de la Resun (450l/h)
Cam ce recomandari i-ati da pentru:
-substrat
-plante
-cate neoane sa puna, de care
-pentru decor : buturugi, pietre...
Avand in vedere ca sta intr-o zona din afara Bucurestiului si are o apa foarte dura, cum ar putea sa faca apa mai moale?
Ce mancare ar trebui sa le dea carasilor?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
LooSeR
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/03/2006 10:31:02
Messages: 571
Location: Bucuresti, Marasesti
IP:
Offline

sunt prea multi carasi !! Carasii cresc foarte mult... oricum daca nu ii schimba...
O buturuga ... pietris fin si plante rezistente cu radacini mari pt a ramane in substrat
La g.g. in galerie vei gasi numeroase poze cu plante fiecare cu gustul lui.
Neoane cred ca 2x18 e arhi suficient .. Aqua glow + Power Glow

Vand Pui vijla maghiar ! Pt detalii PM !
[WWW] [Yahoo!] [MSN]
Radu Luchian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 24/04/2006 20:19:48
Messages: 310
Location: Suceava
IP:
Offline

Pietrisul fin nu stiu cat de mult conteaza pentru carasi. Cat de bine s-ar fixa plantele, daca pietrisul e prea fin oricum le vor scoate. Am patit...
Parerea mea este sa se puna peste ala fin si ceva mai grosier, daca nu tot substratul sa fie de o granulometrie mai mare ca astia scormonesc ca disperatii, mie imi mutau si buturuga, de aceea am scos-o (in fiecare zi o gaseam rasturnata fie intr-un loc fie in altul)...
[Email] [WWW] [Yahoo!]
LooSeR
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/03/2006 10:31:02
Messages: 571
Location: Bucuresti, Marasesti
IP:
Offline

daca pun strat de 4 -5cm .. si bine plantele eu zic ca tine ! eventual niste pietre plate mai marisoare la baza lor

Vand Pui vijla maghiar ! Pt detalii PM !
[WWW] [Yahoo!] [MSN]
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

La 115L sa tina doar doi, maxim trei carasi. Altfel vor ramane mici. Si mai sunt o gramada de inconveniente. Apa va fi murdara in draci, plante smulse, etc. Pentru substrat trebuie un nisip grosier iar plantele trebuie sa aiba radacini foarte puternice pentru a rezista "scurmatorilor"

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

La 8 carasi in 115 litri nu cred c-o sa creasca vreo planta nici daca le protejezi cu custi din sirma (din cauza mizeriei facute de pesti). Poate la inceput sa sa miste ceva, da' cind mai cresc pestii (adica foarte repede) peisaju' selenar va pune incet stapinire pe acvariu.

Parerea mea e ca prietenu' respectiv nu merita ajutat. I-ai spus cum e corect sa faca, nu vrea, ce ajutor poti sa-i mai dai ? Pare a avea genu' de mentalitate: "Ce sfaturi imi dati? Da' sa nu-mi spuneti ca am prea multi pesti. Fac tot cum vreau eu." Ei bine, asa nu se poate.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Radu Luchian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 24/04/2006 20:19:48
Messages: 310
Location: Suceava
IP:
Offline

Eu personal am doua corcituri de oranda albi cu capison rosu, in 80 L. Si am pietris destul de grosier si mi-au cam scos toate plantele, inafara de niste cryptocorine, alea numai nu ieseau...
In 200 L cred ca s-ar dezvolta cel mai misto carasii (nu ca mai mare nu ar fi si mai misto), cu niste Cryptocorine wendtii (ca ei sa poate inota deasupra dar sa mai si patrunda la scormonit (Doamne ce le mai le place asta ) )
si ceva gigantea pe lateral... cica asta e si ideea mea de viitor

8 carasi in 115 sub nici o forma, e ca si cum cineva ar trai intr-o cutie (tine cont ca sunt pesti de apa rece, deci stau lejer in helestee sau iazuri, care nu au nici o treaba cu 115 L )
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Maryan23m
Junior member

Joined: 07/05/2006 01:06:47
Messages: 44
Location: bucuresti
IP:
Offline

Tot acvariu cu carasi am si eu ca sa nu mai aiba nici o probleme cu plantele sa isi ia anubias si echinodorus cu frunze late si sa puna peste nisip un strat mai gros de pietris
mariusica
Junior member

Joined: 07/02/2006 19:05:47
Messages: 37
Location: Bucuresti - Pantelimon
IP:
Offline

multumesc tuturor pentru raspunsuri
dar prietenul meu s-a hotarat sa renunte la carasi dupa ce a vazut toate sfaturile voastre si sa treaca pe ceva mai usor : vivipari
un pas inainte zic eu
asa ca declar acest topic inchis
[Email] [WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » Cyprinidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com