[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
gurami cu ochiul umflat  XML
Forum Index » Anabantidae
Author Message
severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

Acvariul are 81 de litri brut , temperatura de 27 de grade , in acvariu sunt 3 corydoras , 4 tetrazone , 3 molly , o pereche de gurami si 6 neoni
la masculul de gurami i-a aparut o umflatura rosie la ochi , mai multe informatii nu va pod da , pentru ca nu este acvariul meu .
[Thumb - 12511817_1674092392849921_796737561_n.jpg]

[Thumb - 12443498_1674092802849880_1478848978_o.jpg]

Tomk
Member
[Avatar]

Joined: 01/01/2016 09:57:01
Messages: 147
Location: Bucuresti sector 6
IP:
Offline

S-a batut cu alt frate din specia lui.Pesti gourami(scrie si pe net)se bat intre ei,asa pentru teritorii.Cauti pe net tratament pt pestii care au ochii umflati si il aplici daca ti se pare ok!
Tomk
Member
[Avatar]

Joined: 01/01/2016 09:57:01
Messages: 147
Location: Bucuresti sector 6
IP:
Offline

Ce am zis eu mai sus despre gourami e o caracteristica a speciei.Am studiat specia inainte sa o cumpar.
severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

Astept un raspuns de la cineva mai trecut prin acvaristica , fara suparare , sunt pereche si nu are cu cine sa se bata , este cel mai probabil vorba de o inflamatie sau infectie , dar astept un raspuns mai rational
Tomk
Member
[Avatar]

Joined: 01/01/2016 09:57:01
Messages: 147
Location: Bucuresti sector 6
IP:
Offline

Bine,daca sunt pereche ei se cam bat in perioada de imperechere si atunci ori masculul ori femela este sifonat/a.Nu ma supar ,dar sper ca o sa ma bagi cat de cat in seama.
severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

Orice sfat e bun , acvariup este al unui prieten si ma rugat sa postez , nu-mi pot da seama ce s-a intamplat
severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

Am rezolvat , este pop eye , stiu acum tratamentul si cauzele , multumesc
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Pop eye disease e numele unui simptom (comun unor afectiuni), mai mult decat al unei boli. Totdeauna pop eye are insa in background o cauza adevarata care a declansat manifestarea respectiva. Si aceea trebuie sa o cauti...acum are un gurami, maine poate aparea la celalalt, iar poimaine la un tetrazona s.a.m.d. Adevarat ca mai mereu pop eye are ca si cauza o infectie bacteriana, dar la fel de adevarat este ca poate fi doar o inflamatie cu o cauza mai banala. In primul rand verifica NO2 si NO3. Acesti doi parametri stau aproape totdeauna la originea inflamatiei ochiului, urmata adesea de o suprapunere infectioasa cu bacterii conditionat patogene cum sunt Aeromonas,. Pseudomonas. Altfel spus, aceste doua specii sunt ubicvitare, prezente in orice bazin, fara e determina vreo infectie/boala. Nivelurile crescute de NH3, NO2 si NO3 le exacerbeaza patogenitatea si atunci determina astfel de manifestari...poate are prietenul in bazin si cazuri de tail/fin rot (aripioare/coada zdrentuite), dropsy, inot problematic la pesti. Astea sunt semnele infectiilor bacteriene nespecifice. Daca e vorba doar de acel peste, ne putem rezuma doar la inflamatie, si trebuie verificati parametrii enuntati.
Daca insa problema e localizata doar la un ochi, nu este bilaterala, trebuie sa te gandesti si la varianta colegului Tomk....totusi, mai improbabila la gurami, dar nu imposibila.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
 
Forum Index » Anabantidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com