[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Robinet CO2 Camozzi  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Daniel1402
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/08/2014 15:01:41
Messages: 461
Location: Bucuresti, Giurgiului
IP:
Offline

Buna ziua,

Ma intereseaza daca a folosit cineva robinetul din imagine, mai exact daca rezista la o presiune de 5 bar, pe el scrie ceva de 10 bari, dar vreau sa stiu opinia celui care l-a folosit, va rog...

Multumesc,
Dan
[Thumb - Screenshot_2016-02-03-11-51-43-1.png]

skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Nu l-am folosit dar nu cred ca este cineva care foloseste mai mult de 3 bari la sistemul de CO2
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

vezi sa fie special pentru CO2... CO2-ul ataca garniturile de cauciuc normal care devine casant si nu mai etanseaza...


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Daniel1402
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/08/2014 15:01:41
Messages: 461
Location: Bucuresti, Giurgiului
IP:
Offline

skija wrote:Nu l-am folosit dar nu cred ca este cineva care foloseste mai mult de 3 bari la sistemul de CO2


Vreau sa-l folosesc la o bomba cu bicarbonat si sare de lamaie, dupa cca 3 saptamani are loc o reactie si creste presiunea la 5 bari.
Daniel1402
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/08/2014 15:01:41
Messages: 461
Location: Bucuresti, Giurgiului
IP:
Offline

Lucian wrote:vezi sa fie special pentru CO2... CO2-ul ataca garniturile de cauciuc normal care devine casant si nu mai etanseaza...


Stiu de acest aspect, am evitat sa pun link-ul. Ei zic ca-i pt co2, costa cca 73 lei.

This message was edited 1 time. Last update was at 03/02/2016 18:53:28

stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Nu stiu daca e ok sa opresti aditia din "bomba", cu o electrovalva.
Reactia continua si cand gazul e oprit si se acumuleaza presiune in sticla ...

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Daniel1402
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/08/2014 15:01:41
Messages: 461
Location: Bucuresti, Giurgiului
IP:
Offline

Stefan, nu stiu la ce electrovalva te referi...
Wolfmark
Junior member

Joined: 29/04/2014 06:20:48
Messages: 26
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am eu unul. Cand l-am cumparat am inteles ca e crema robinetilor de CO2 pentru acvaristica. Sistemul de prindere al furtunelor e putin ciudat pentru ca nu are nici o piulita sau ceva similar, dar pana acum n-am avut probleme. Ce-i drept si presiunea e sub 2 bari. Totusi nu mi s-a parut foarte precis reglajul, ma asteptam ca la banii astia sa fie mult mai bun decat robinetul de reglaj fin de la reductor.

Chiar daca robinetul rezista, s-ar putea sa ai surprize cu furtunul. Cei de la Dennerle se lauda cu 7 bari, asa ca la alti producatori s-ar putea ca presiunea maxima sa fie mult mai mica.

Intrebare: cand sare presiunea la 5 bari nu va creste mult si cantitatea de CO2 care ajunge in acvariu? Indiferent de robinet?
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Wolfmark wrote:Intrebare: cand sare presiunea la 5 bari nu va creste mult si cantitatea de CO2 care ajunge in acvariu? Indiferent de robinet?

Robinetul pastreaza un debit constant in masura in care presiunea in amonte de el este constanta. In momentul in care presiunea in amonte de el variaza se va modifica corespunzator si debitul in aval... Pentru a mentine presiunea constanta se utilizeaza reductoare de presiune...

This message was edited 1 time. Last update was at 04/02/2016 08:24:38



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Daniel1402
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/08/2014 15:01:41
Messages: 461
Location: Bucuresti, Giurgiului
IP:
Offline

Wolfmark wrote:Intrebare: cand sare presiunea la 5 bari nu va creste mult si cantitatea de CO2 care ajunge in acvariu? Indiferent de robinet?

Am un sistem special pt bomba cu citrice, s-a stricat robinetul si baga bule ca nebunul.
Asta ma intereseaza sa stiu daca este un robinet care sa reziste la o asemenea presiune.
Sistemul este cel din poza.
[Thumb - Screenshot_2015-08-13-16-46-00-1.png]

Daniel1402
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/08/2014 15:01:41
Messages: 461
Location: Bucuresti, Giurgiului
IP:
Offline

Lucian wrote:
Wolfmark wrote:Intrebare: cand sare presiunea la 5 bari nu va creste mult si cantitatea de CO2 care ajunge in acvariu? Indiferent de robinet?

Robinetul pastreaza un debit constant in masura in care presiunea in amonte de el este constanta. In momentul in care presiunea in amonte de el variaza se va modifica corespunzator si debitul in aval... Pentru a mentine presiunea constanta se utilizeaza reductoare de presiune...


Am inteles, o sa bag compozitia pe jumatate in sticle.
O bomba cu reductor ar fi culmea
Alex.B
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/08/2005 23:38:31
Messages: 1161
Location: Bucuresti-cart.Buc Noi
IP:
Offline

Stiu ca investitia intr o butelie si reductor pare mare, insa daca reusesti sa gasesti ceva sh se merita din plin. Nu mai ai treaba, ai presiune constanta, umpli butelia si gata, scapi de retete, de eventuale zugraveli prin casa. Am avut si eu bomba, fluctuatii de co2, ba se consumau incredientele, chin....butelia co2 mai mare, reductor si fara grija. Dai o gramada de bani pe robineti si incrediente, asa o scoti cu butelia. Eu dau 20 de lei la butelie pt incarcare si ma tine 9-12 luni.

fost cesrobis
Daniel1402
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/08/2014 15:01:41
Messages: 461
Location: Bucuresti, Giurgiului
IP:
Offline

Alex.B wrote:Stiu ca investitia intr o butelie si reductor pare mare, insa daca reusesti sa gasesti ceva sh se merita din plin. Nu mai ai treaba, ai presiune constanta, umpli butelia si gata, scapi de retete, de eventuale zugraveli prin casa. Am avut si eu bomba, fluctuatii de co2, ba se consumau incredientele, chin....butelia co2 mai mare, reductor si fara grija. Dai o gramada de bani pe robineti si incrediente, asa o scoti cu butelia. Eu dau 20 de lei la butelie pt incarcare si ma tine 9-12 luni.

Alex, eu sunt perfect de acord cu tine, dar nevasta-mea, nu
Ca sare aia prin casa, ca copilul, d-ale femeilor si uite asa ma chinui eu.
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

pai atunci ia o butelie de 2l, o maschezi intr-o sticla de pepsi de2,5l si ai rezolvat problema: ai si tu butelie si ai inchis si gura nevestii

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daniel1402 wrote:
Alex.B wrote:Stiu ca investitia intr o butelie si reductor pare mare, insa daca reusesti sa gasesti ceva sh se merita din plin. Nu mai ai treaba, ai presiune constanta, umpli butelia si gata, scapi de retete, de eventuale zugraveli prin casa. Am avut si eu bomba, fluctuatii de co2, ba se consumau incredientele, chin....butelia co2 mai mare, reductor si fara grija. Dai o gramada de bani pe robineti si incrediente, asa o scoti cu butelia. Eu dau 20 de lei la butelie pt incarcare si ma tine 9-12 luni.

Alex, eu sunt perfect de acord cu tine, dar nevasta-mea, nu
Ca sare aia prin casa, ca copilul, d-ale femeilor si uite asa ma chinui eu.

Mai intai pune filme multe cu tragedia de la Colectiv si alte incendii. Discutiile trebuie sa fie ca daca ar fi avut mijloace de stingerea incendiilor ar fi scapat... Dupa cateva zile vino acasa cu un extinctor de CO2 si pune-l in camera. Povestea este ca dupa ce ai citit mii de documente pe internet, dezastre si metode a aparare ai mers la ISU si le-ai cerut parerea si ei ti-au recomandat butelia asta. Dupa inca o perioada poti sa aduci linistit butelia pentru acvariu


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1772
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Sau mergi cu sotia la Victor Z acasa sa-i arati monstrii si aparatura de sub monstrii. Eu asa am facut, dar cand m-am mutat la casa mea am schimbat planurile acvariului mare cu planul de viata al unui mic cacacios. Intelegi tu!

This message was edited 1 time. Last update was at 04/02/2016 15:14:41


Mama prostilor e mereu gravida!
Daniel1402
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/08/2014 15:01:41
Messages: 461
Location: Bucuresti, Giurgiului
IP:
Offline

opincarul wrote:Sau mergi cu sotia la Victor Z acasa sa-i arati monstrii si aparatura de sub monstrii. Eu asa am facut, dar cand m-am mutat la casa mea am schimbat planurile acvariului mare cu planul de viata al unui mic cacacios. Intelegi tu!

Am fost de vreo 2-3 ori la Victor, dar nu m-am uitat sub monstrii, era cam prins cu treaba.
Mie mi-e cam greu cu schimbul de apa, fiica mea se urca pe cotul canapelei si baga mana in apa, se uda si bineinteles ca sare ma-sa.
Asa ca trebuie sa-i schimb locul, acvariului, nu nevestei
Asta ca tot spuneai de cacaciosi, poate te reapuci de treaba.
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com